Sledujte nás aj na

Posledných pár dní v kryptosvete sa nedá nazvať inak ako šialená jazda. Tí, ktorí už pôsobíte v tejto sfére nejaký ten čas len mávnete rukou a poviete si: “pche, zase ďalší pump, aha a hneď aj dump.” Áno, pre tento trh je to naozaj normálne, ale je to vždy zaujímavé sledovať a čakať čo sa stane ďalej.

Za posledných 24 hodín vzrástla trhová kapitalizácia kryptomien z $305 miliárd na $345 miliárd, len aby v zapätí na to klesla na $288 mld. Niekto naozaj prilieva a odoberá fakt slušné sumy z tohto trhu.

Americké burzy chcú tiež na Bitcoine zarobiť

Tento obrovský kryptomenový boom samozrejme neušiel ani pozornému oku známych búrz pre cenné papiere. Aj tieto sa snažia prísť s niečím, čo budú môcť ponúknuť svojim klientom a na čom môžu potenciálne zarobiť veľké peniaze. Produkt, s ktorým prídu na trh sa nazýva Bitcoin futures.

Ešte tento rok tak spravia známe Chicago Mercantile Exchange (CME Group) a Chicago Board Options Exchange (CBOE). Malo by sa tak stať v druhej polovici decembra 2017. Dnes však spustenie Bitcoin Futures ohlásila aj burza Nasdaq.

Nasdaq je druhá najväčšia burza cenných papierov na svete so sídlom v New Yorku. Táto burza plánuje v budúcom roku predstaviť Bitcoin futures kontrakty a stane sa tak treťou hlavnou americkou burzou, ktorá sa pridá do tohto kryptomenového ošiaľu. Nasdaq má v pláne uviesť tieto produkty už v druhom štvrťroku a obchodovať sa budú na ich NFX markete.

Tento plán je ďalším ukazovateľom toho, že sa Bitcoin, ale celkovo aj kryptomeny, postupne predierajú do mainstreamu. Nasdaq, ako veľký hráč na poli cenných papierov, chce do tohto mainstreamu zatiahnuť nových a nových investorov. V súboji o investorov sa ale bude musieť popasovať s dvomi väčším konkurentmi, spomínanými CME a CBOE. Obaja už oznámili, že plánujú ponúkať kryptomenové deriváty. Nasdaq však vstupuje do tohto súboja ako zápasník z nižšej váhovej kategórie, nakoľko je na trhu s futures pomerne malým hráčom. To môže značne prekaziť plány na získanie nových investorov, keďže Nasdaq nemusí pôsobiť ako tá pravá go-to burza s Bitcoin futures a derivátmi.

„Všetci sú malými hráčmi na poli futures, takže možno vidia potenciál v produkte, ktorý by mohol byť oveľa väčší,“ povedal Rich Repetto, analytik spoločnosti Sandler O’Neill & Partners LP.

Čo sú to futures?

Futures alebo futures kontrakt je dohoda medzi dvoma stranami o nákupe / predaji podkladového aktíva (napríklad ropy, zlata, kukurica, akcií, meny, dlhopisov) v stanovený deň za vopred stanovenú cenu. Všetko, čo sa týka futures kontraktu, je pevne špecifikované burzou, výnimku tvorí kurz. Kurz je to, čo vzniká pôsobením ponuky a dopytu na obchodnom parkete alebo v elektronickom obchodnom systéme.

Radšej ako poučky si uveďme príklad:

Priblížme si najskôr princíp klasického obchodu s okamžitým termínom dodania – tzv. spotový obchod. Dostali ste chuť na ovocie a idete do obchodu kúpiť si banány. Vložíte si do nákupného košíka banány a vyrazíte k pokladni, kde vybraný tovar zaplatíte. Ten je teraz vaším majetkom a môžete si ho odniesť domov. Výmena tovaru aj platba prebehli v súčasnosti. Futures obchod je niečo podobné s tým rozdielom, že si vyberiete tovar, dohodnete cenu, ale zaplatíte a odnesiete si ich až v budúcnosti. To je dôvod, prečo sa futures kontrakt niekedy nazýva kontraktom s odloženým termínom dodania. Ako by to teda vyzeralo v obchode? Dorazíte do obchodu, vyberiete si banány a oznámite pokladníkovi: „Chcem nakúpiť tieto banány zajtra za cenu, ktorú si dohodneme dnes.“ Pokladník súhlasí a uzavrie s vami dohodu predať banány zajtra za dohodnutú cenu. Keď sa do obchodu vrátite na druhý deň, zaplatíte dohodnutú cenu a odnesiete si tovar. Je jedno, či sa počas noci nejako cena banánov zmenila.

„Je to skvelý príklad rastúceho inštitucionálneho záujmu o túto novú triedy aktív,“ povedal Adam White, generálny riaditeľ spoločnosti GDAX, kryptoburzy, ktorú vlastní Coinbase. „Vznik derivátov pomôže pri procese zisťovania cien.“

Proti veľkým hráčom

Krok Nasdaq tiež znamená, že vlastník Newyorkskej burzy cenných papierov (New York Stock Exchange – NYSE) Intercontinental Exchange Inc. je jediný zo štyroch hlavných burzových operátorov v USA, ktorý (zatiaľ) nemá verejné plány ponúkať Bitcoin deriváty.

Jeden zo spôsobov, akým sa spoločnosť Nasdaq chce od svojich konkurentov na poli Bitcoin futures odlíšiť, má byť v množstve údajov, ktoré bude používať na stanovenie cien digitálnych kontraktov. Spoločnosť VanEck Associates Corp., ktorá nedávno zrušila plány na burzové obchodovanie s kryptomenami, poskytne údaje na oceňovanie futures zmlúv. Podľa všetkého táto spoločnosť získava údaje z viac ako 50 zdrojov. To prekračuje plán CME na použitie štyroch zdrojov a CBOE, ktorá chce používať len jeden zdroj.

Hard forky

Kontrakty Nasdaq sú navrhnuté tak, aby elegantnejšie manipulovali s hard forkami, ktoré môžu v budúcnosti nastať. Hard forky vznikajú vtedy, keď mineri súhlasia so zmenami v sieti, ktorá je základom celej kryptomenovej prevádzky, a vytvoria tak novú verziu tej ktorej meny. Produkt spoločnosti Nasdaq bude opätovne investovať výnosy z týchto alternatívnych mien späť do pôvodného Bitcoinu.

Zdroj: bloomberg.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...