Sledujte nás aj na

Zabudnite na bežné kryptozločiny, tzv. únos SIM kariet sa stáva čoraz viac lukratívnym pre kriminálnikov obzerajúcich sa po Bitcoine a iných kryptomenách.

Len 20 ročný študent vysokej školy z Bostonu v štáte Massachussets bol zatknutý začiatkom tohto mesiaca. Podľa polície patril ku gangu, ktorý hackol súkromné mobilné čísla a ukradol viac ako 5 miliónov $ v Bitcoine a iných kryptomenách. Obvinený bol zo spoluúčasti na krádeži. 20 ročný mladík tak čelí 28 obvineniam, zahŕňajúc 13 obvinení z hackovania, 13 obvinení z krádeže identity a 2 veľké krádeže.

40 hacknutých SIM kariet

Podľa portálu Motherboard, je počet mobilných čísel, ktoré boli skompromitované týmto chlapcom menom Joel Ortiz a jeho spoločníkmi okolo 40. Používali pritom techniku výmeny SIM karty alebo odcudzenie karty. Hijackingom SIM karty sú mobilní operátori oklamaní, a tak posunú telefónne číslo cieleného objektu na SIM kartu do rúk kriminálnikom. Po získaní čísla môžu zločinci potom obnoviť heslá pred prístupom k online účtom ich obetí.

Veľké zúčtovanie počas konferencie Consensus 2018

Ortiz a jeho kumpáni si špeciálne vytipovali hráčov z blockchain a kryptomenovej oblasti. Počas konferencie Consensus 2018, ktorá sa konala v máji, Ortiz údajne ukradol cez 1,5 milióna dolárov od blockchain podnikateľa. Súdne záznamy odhalili, že keď Ortiz prevzal kontrolu nad osobným číslom svojej obete, resetol heslo jeho gmailovej adresy a následne sa dostal do jeho kryptomenovej peňaženky

Nemenovaná obeť, ktorej Ortiz ukradol cez SIM kartu 1,5 milióna $ sa pre Motherboard vyjadrila:

Pozrel som sa na svoj mobil a bol mŕtvy. Spomenul som si, že deň pred tým, keď sme mali stretnutie, môj známy odrazu vykríkol „Môj telefón prestal pracovať!“ Neskôr mi môj priateľ napísal: “ Moja SIM karta bola hacknutá!“

Gang útočil už od začiatku roka

Lov na tento kriminálny gang začal, keď jedna nemenovaná obeť ohlásila polícii, že jeho osobné číslo bolo ukradnuté. Obeť bola tento rok napadnutá Ortizom už niekoľko krát. Spolu s jeho spolužiakom sa im podarilo nabúrať toto číslo dvakrát.

Spolu s pomocou telekomunikačného giganta AT&T boli vyšetrovatelia schopní získať IMEI (Medzinárodná identifikácia mobilného zariadenia), a teda aj čísla mobilov, ktorých SIM karty boli zneužité. Následne boli detektívi schopní dostať sa do emailových účtov spojených so smartfónmi, z ktorých získali dôkazy o možnej kriminálnej činnosti.

Oritz použil tieto kryptomenové burzy: Binance, Bittrex a Coinbase. Vyšetrovatelia získali od týchto búrz informácie o množstve odcudzených prostriedkov. Bostončan tak odcudzil cez 1 milión dolárov.

Technická podpora ako podvod

Podvody v kryptosfére neustále pribúdajú, no doposiaľ sa neeviduje žiadny prípad s „únosom“ SIM karty. Napríklad ešte začiatkom roka FBI uverejnila oznámenie o verejných službách, kde upozorňuje na narastajúce prípady podvodov v krypto oblasti,  čo označuje ako „podvod s technickou podporou“. Toto označenie zahŕňa najmä zločincov, ktorí vystupujú ako personál alebo technická podpora známych služieb s cieľom podviesť obete volajúce na linku technickej podpory.

Zločinci sa predstavujú ako technická podpora napr. virtuálnej meny, s ktorou potrebujú obete nejak pomôcť. Podvodná podpora požaduje prístup k peňaženke obete a prenesie virtuálnu menu obete do inej peňaženky na dočasné zadržanie počas údržby. Virtuálna mena sa nikdy obeti nevráti a kriminálnik prestane komunikovať, varovala FBI v marci tohto roka.

Zdroj: ccn.com, news.bitcion.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...