Sledujte nás aj na

Nová žiadosť o patent od amerického elektronického giganta Apple poukazuje na potenciálne využitie blockchaninovej technológie v perspektívnom systéme na vytváranie a overovanie časových značiek (timestamp).

Blockchain a časové značky

V návrhu, ktorý vydal vo štvrtok Úrad pre patenty a ochranné známky USA, spoločnosť Apple podrobne popisuje program, ktorý dokáže certifikovať časové značky kombináciou blockchainových aspektov s nástrojmi verejnej kľúčovej infraštruktúry (PKI – Public Key Infrastructure).

Využitie spočíva v naviazaní informácií na konkrétnu transakciu v blockchaine, v ktorej sa stanoví stav údajov v určitom konkrétnom časovom momente. Ak sa tieto informácie zmenia, vytvoria sa dodatočné údaje o detailoch zmien.

Aplikácia spoločnosti Apple opisuje tri možné metódy na zriadenie časových značiek, pričom jeden z týchto scenárov sa sústreďuje okolo blockchain platformy.

Timestamp – Časová značka

Časová značka je sekvencia znakov, ktoré vyjadrujú čas vzniku nejakej udalosti. Najčastejšie ide o dátum a čas, niekedy s presnosťou na zlomok sekundy. Označenie je odvodené od poštových známok (stamp), ktoré obsahujú dátum prijatia zásielky na prepravu alebo od dátumových odtlačkov s dátumom prijatia dokumentu (napr. v podateľni).

Architektúra viacerých kontrol od Apple

Program by mal generovať blok obsahujúci časovú značku, pričom každý nasledujúci blok bude pridaný až po tom, ako mineri overia transakciu vykonanú na reťazci. Tento systém je súčasťou toho, čo spoločnosť Apple nazýva „architektúrou viacerých kontrol„, čo znamená, že iný systém potvrdí časovú značku ešte predtým, ako sa pridá do reťazca.

Podľa žiadosti, spoločnosť Apple zvažuje použitie blokchain technológie kvôli decentralizovaným bezpečnostným funkciám, ktoré už ponúka. Chce tak týmto spôsobom zaistiť vyššiu bezpečnosť pre svoje produkty a samozrejme pre svojich zákazníkov.

„Ak sa ktorákoľvek strana pokúsi natvrdo zmeniť uzol (node)  v blockchainovom reťazci, každé riešenie matematického hash problému pre blok sa po zmene stáva narušeným alebo nesprávnym. Každý účastník môže teda vidieť, že takýto rozbitý blok nesúhlasí s jeho vlastnou kópiou blockchainu. Rozbitý blockchain tak uzly nerozozná. „

Výhoda použitia decentralizovanej účtovnej knihy (decentralized ledger) na uloženie časových značiek je tak dvojnásobná. Údaj o časovej značke je zachovaný natrvalo a zároveň je sieť chránená pred poškodením od hackerov.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...