Sledujte nás aj na

Expanzia ICO v roku 2017 a začiatkom roka 2018 poukazovala na novú éru individuálnych blockchain projektov, ktorých cieľom bolo vyriešiť množstvo problémov Ethereum (ETH) siete. Tie najznámejšie už vydali finálny produkt a spustili svoj mainnet, poprípade sú v záverečných fázach testovania a uvedenia do prevádzky.

Ako príklad uvedieme Tron alebo EOS, ktorí relatívne nedávno spustili svoje mainnety. Taká Zilliqa plánuje svoj mainnet spustiť na prelome nového roka. Všetky tieto nové projekty sú vo svojej podstate inovatívne. Tron sa zameriava na decentralizáciu webu, EOS zaujal prístup demokratizovaného blockchainu a Zilliqa prináša koncepciu Sharding, ako aj nový programovací jazyk Scilla.

Top 5 blockchain 3.0 projektov, ktoré sa oplatí sledovať v roku 2018

Projekty, ktoré stavajú na Ethereum blockchaine

Spomínané projekty boli na začiatku postavené na Ethereum blockchaine (takzvané ERC20 tokeny), no postupne  prešli alebo prejdú na vlastný blockchain. Avšak čo ak úplne odtrhnutie od Etherea nie je tým najlepším prístupom? Čo ak by oveľa múdrejším riešením bolo pokúšať sa o vylepšiť Ethereum blockchain vytvorením druhej vrstvy? O niečo také sa už pokúša projekt Loom Network.

Projekt Loom vytvára svoju vlastnú druhú blockchain vrstvu postavenú na Ethereum blockchaine bez toho, aby sa od nej separoval, čo elegantne rieši problém škálovania ako pre Loom, tak pre Ethereum.

Jadro Loom-u tvorí takzvaný SDK – Software Development Kit, ktorý vývojárom umožňuje jednoducho a rýchlo vybudovať vlastnú bočnú sieť (alebo druhú blockchain vrstvu) v sieti Ethereum bez toho, aby museli pochopiť infraštruktúru celého blockchainu. Toto je viac-menej koncept Plasma riešenia, ktoré sa v súčasnosti často uvádza ako jedno z vhodných riešení škálovania Etherea.

Plasma Cash: Vyriešil Vitalik Buterin veľký problém kryptomien?

James Martin Duffy, zakladateľ projektu Loom, vo svojom článku vyjadril názor, že Ethereum disponuje infraštruktúrou a nástrojmi, ktoré môžu voľne využívať vývojári z celého sveta.

Duffy sa vo svojom príspevku vyjadril:

„Budovanie nového blockchainu je zdĺhavý proces vytvárania všetkého od nuly. Prečo cez všetko toto prechádzať, keď je tu Ethereum, blockchain otestovaný časom, na ktorom pracuje viac vývojárov ako na akomkoľvek inom blockchaine. Počet vývojárov pracujúcich na Ethereum blockchaine rastie exponencionálne.“

Ďalším skvelým projektom, ktorý je postavený na Ethereum blockchaine je Enjin Coin (ENJ). Tento projekt je zameraný na počítačový herný priemysel, a teda musí byť schopný zvládnuť vysoké zaťaženie a spracovanie množstva informácií v reálnom čase. Tím stojaci za projektom v minulosti naznačil použitie riešenia Plasma spolu s riešením Efinity, ktoré je postavené na báze state channels (stavové kanály). Spoločnosť si od implementácie týchto dvoch riešení sľubuje vysokoškálovatelnú Ethereum sieť. Spoločnosť vyvíjajúca Enjin projekt definuje Efinity ako nadchádzajúci herný kanál pre zvládnutie vysoko škálovateľných herných transakcií.

Záver

Podľa mnohých vývojárov je vhodnejšie testovanie limitov Ethereum siete ako vytváranie nových blockchainov. Toto je pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov rastúceho počtu projektov, ktoré budujú svoj ekosystém na báze Ethereum blockchainu. Treba poznamenať, že z takéhoto vzťahu profitujú jednak projekty, ktoré ušetria množstvo času vytváraním nových blockchainov, ako aj samotná Ethereum sieť, ktorej tieto projekty prinesú zaujímave a inovatívne riešenia problémov, s ktorými sa v súčasnosti potýka.

Zdroj: ethereumworldnews.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...