Sledujte nás aj na

Prudký nárast hodnoty Bitcoinu (BTC) mal za následok zvýšenie počtu transakcií a s nimi aj nárast poplatkov za ich spracovanie. Najnovšie údaje z BTC blockchainu ukazujú, že transakčné poplatky za bitcoin sa od začiatku roka zvýšili o viac ako 500 %, pričom mnohé transakcie s nižšími poplatkami čakajú na potvrdenie aj niekoľko hodín.

Rast transakčných poplatkov

V kryptomenovom odvetví môžu transakčné rýchlosti posunúť projekt na novú úroveň, ale zároveň ho môžu aj zničiť. Rýchlosť a robustnosť blockchainu majú veľký vplyv na transakčné poplatky a v mnohých prípadoch aj na jeho úspech. Zdá sa, že Bitcoin je ale výnimkou.

Vo svetle nedávneho pozitívneho vývoja na trhu sa poplatky za BTC transakcie prudko zvýšili. 1. januára stála jedna BTC transakcia v priemere $0.18. Dnes jedna transakcia stojí viac ako $1.30. Ak tieto hodnoty vyjadríme v absolútnych hodnotách, náklady na jednu transakciu pridanú do blockchainu (v rámci 6 blokov) sa zvýšili z 3 satoshi za 1 bajt na 80 satoshi za 1 bajt, čo je 26-násobné zvýšenie (s priemernou transakciu spotrebujúcou 270 alebo viac bajtov).

Poplatky za BTC transakcie rastú.

Tento náhly nárast poplatkov opäť vyvolal diskusiu o tom, či tieto veľké poplatky nie sú v rozpore s účelom bitcoinu ako meny a alternatívy ku konvenčnému finančnému systému. V krátkodobom horizonte sa však zdá, že tieto vysoké poplatky pravdepodobne neohrozia pohyb cien smerom nahor.

Obchodníci rastúce poplatky vnímajú so zmiešanými pocitmi. Prudké výkyvy na cene transakcií sú podľa mnohých predzvesťou pádu trhu. Na druhú stranu vyššie poplatky zároveň slúžia ako indikátor rastúceho záujmu o Bitcoin. Rovnako ako pri väčšine okolností vo svete kryptomien, aj pri poplatkoch je takmer nemožné s istotou povedať, či faktory, ako sú práve transakčné poplatky, ovplyvnia jeho cenu v krátkodobom horizonte.

Čo ale s kľudným svedomím tvrdiť môžme je, že poplatky sa zvyšujú, pretože sa po sieti pohybuje viac BTC. Zdá sa, že prudký nárast transakčných poplatkov nezabránil bitcoinu preraziť hranicu $5,000.

Hash rate Bitcoinu sa stále zvyšuje. Povedie to k rastu jeho ceny?

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...