Sledujte nás aj na

Nová digitálna mena od Facebooku vyvolala diskusiu nielen v kryptokomunite, ale už aj medzi vládnymi predstaviteľmi jednotlivých európskych štátov a zástupcami centrálnych bánk. Kryptomeny totiž stále zostávajú jednou z najmenej regulovaných oblastí v rámci financií, a tak postoj domácich a medzinárodných finančných regulátorov k Libre môže mať významný dopad nielen na ňu samotnú, ale aj na digitálne meny všeobecne.

Bankári požadujú viac informácií

V reakcii na digitálnu menu od Facebooku sa guvernér francúzskej banky, Francois Villeroy de Galhau, vyjadril, že ak bude chcieť Libra uspieť, bude musieť rešpektovať predovšetkým predpisy proti praniu špinavých peňazí. V prípade, že Facebook, respektíve Libra Association bude chcieť v budúcnosti ponúkať bankové služby, ako napríklad vklady, bude musieť získať náležité licencie od jednotlivých štátov, v ktorých chce svoje služby ponúkať.

Podľa talianskeho riaditeľa Bank of Italy, Domenica Gammaldiho, je ešte skoro hovoriť o možnom úspechu Libry, keďže jej budúci emitent zverejnil o svojom zámere príliš málo informácií. Gammaldi na konferencii vo švajčiarskom Zugu dokonca povedal, že whitepaper Libry je doslova white paper (biely / nepopísaný papier). Narážal tak na podľa neho nedostatočné informácie týkajúce sa plnenia regulačných rámcov a štandardov.

Naproti tomu, člen správnej rady švajčiarskej národnej banky, Thomas Moser, vidí jasnú snahu Facebooku o rešpektovanie regulačných zákonov. Ostatne, Švajčiarsko je jedna z mála krajín, ktorá je do značnej miery otvorená kryptomenám ako aj technológii blockchain.

Libra: 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o digitálnej mene Facebooku

Krajiny zoskupenia G7 plánujú spoločný postup

Oznámenie o plánovanom vydaní Libry sa prelínalo s každoročným sympóziom Európskej centrálnej banky, ktoré sa uskutočnilo v Portugalsku. V rámci neho sa zástupcovia popredných európskych ekonomík vyjadrili aj k digitálnej mene Facebooku.

Kým člen Európskeho parlamentu za Nemecko, Markus Ferber, vyhlásil, že regulačné orgány na celom svete by sa mali mať pre Librou na pozore, guvernér Bank of England, Mark Carney, bol voči Libre mierne zhovievavejší. Podľa jeho slov môže digitálna mena Facebooku pomôcť predovšetkým ľuďom bez bankového účtu. Ostatných členov vyzval, aby mali voči novým technológiám otvorenú myseľ. Tie môžu podľa neho mimo iného uľahčiť a zefektívniť cezhraničné prevody peňazí.

Súbežne s tým však dodal, že bude nevyhnutné, aby organizácie ako Medzinárodný menový fond, Banka pre medzinárodné zúčtovanie a Rada pre finančnú stabilitu digitálne meny podrobne monitorovali a postupovali spoločným, koordinovaným spôsobom.

V podobnom duchu sa vyjadril aj francúzsky minister financií, Bruno Le Maire. Ten je presvedčený, že Libra môže byť digitálnym prostriedkom na uskutočňovanie transakcií. V žiadnom prípade sa však nesmie stať suverénnou menou ako dolár alebo euro.

Musíme sa uistiť, že pre používateľa Libry neexistuje žiadne riziko. Je totiž našou úlohou chrániť spotrebiteľov. Zároveň majme na pamäti, že táto digitálna forma peňazí umožní jeho emitentovi (Facebooku) zbierať ešte viac údajov, čo vedie k zvýšeniu nášho odhodlania regulovať internetové giganty.

Le Maire preto vyzval guvernérov centrálnych bánk, ktorí patria do skupiny G7, aby zostavili svoje regulačné požiadavky. Tie by mali byť v rámci skupiny prediskutované na najbližšom stretnutí G7, ktoré sa očakáva na prelome júla a augusta.

Americký dolár stratil v porovnaní s bitcoinom 99.99 % zo svojej hodnoty

Taliansko zvažuje vydanie Mini-Botov

Kým európski predstavitelia diskutujú o reguláciách digitálnych mien, Taliansko ako tretie najväčšie hospodárstvo v eurozóne, by mohlo vydať takzvané „Mini-Boty“. Malo by ísť o nižšiu verziu regulárnych vládnych pokladničných poukážok Bot (Buoni Ordinari del Tesoro). Z ich výnosov by sa financoval taliansky vládny dlh, na ktorého zníženie tlačí aj Európska únia.

Problémom, ktorý môže emitovaním Mini-Botov nastať je skutočnosť, že by vzhľadom k ich nízkej hodnote došlo de facto k vytvoreniu paralelnej meny voči Euru. Takýto krok pritom európska legislatíva považuje za nezákonný. Ak talianska vláda schváli ich vydanie, paralelná mena sa stane skutočnosťou. V budúcnosti to môže byť zaujímavý precedens vo vzťahu ku kryptomenám, ktoré by taktiež mohli získať štatút zákonného platidla.

Zdroj: reuters.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...