Sledujte nás aj na

V preplnenej konferenčnej miestnosti počas chladného dňa v meste Seattle, kde NEO otvára svoju ďalšiu pobočku, sa zhromaždilo množstvo nadšencov, novinárov a vývojárov, aby sa dozvedeli najnovšie informácie o pripravovaných plánoch NEO – konkrétne o tom, čo sa deje s NEO 3.0.

Cieľ NEO 3.0

Spoluzakladateľ NEO, Erik Zhang, sa osobne nemohol zúčastniť na konferencii, ale podrobnosti poskytol prostredníctvom video hovoru.

Zhang odhalil hlavný cieľ NEO 3.0 – umožniť rozsiahle komerčné aplikácie.

Erik Zhang počas hovoru povedal: „Napriek tomu, že blockchain technológia sa vyvíja už viac ako desať rokov, v súčasnosti žiaden blockchain nie je schopný podporovať komerčné aplikácie vo veľkom rozsahu.“

A v dohľadnej dobe sa to ani nezmení. O časovej osi NEO sa bude teda rozhodovať neskôr.

Účelom NEO 3.0 je okrem iného aj riešenie súčasných problémov s cenou GAS (kryptomena, ktorá poháňa NEO sieť), stabilitou platformy a škálovateľnosťou. Zhang však nespomenul, že na to, aby to dokázali, budú pravdepodobne musieť kompletne prebudovať NEO ako ho poznáme – hard forky a dokonca aj možný návrat do genesis bloku (prvý blok v blockchaine).

5 nových funkcií NEO 3.0

Počas konferencie bolo predstavených päť nových funkcií, ktoré môže komunita očakávať od NEO 3.0. Treba však podotknúť, že žiadna z týchto funkcií nepríde tento mesiac, ba ani o rok. NEO vývojári si myslia, že by mohli položiť základy NEO 3.0 do roku 2020, a to je ešte optimistická vyhliadka.

1. Natívne kontrakty

Prvou novou funkciou NEO 3.0 bude pridanie natívnych kontraktov. V súčastnosti smart kontrakty na sieti NEO prebiehajú na NEO VM (Virtual Machine), a môžu byť aktivované hocikým.

S natívnymi zmluvami môžu používatelia priamo spustiť ľubovoľný natívny kód, ktorý je vložený do základného kódu, čím aktualizácia zmlúv nespôsobí zmenu hashu. Prečo je to dôležité?

Pretože to umožní okamžité overovanie a zároveň sa výrazne zvýši rýchlosť transakcií. Pridaním natívnych zmlúv bude tiež umožnené neobmedzené ukladanie dát.

2. Všetky aktíva vytvorené v smart kontraktoch

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť aktíva v NEO blockchaine, vysvetľuje Zhang. No mnoho týchto spôsobov je využívaných len zriedka, keďže väčšinou zmluvné aktíva (ako napríklad STO) vytvára aplikácia.

Security tokeny (STO). Typ digitálnych aktív, ktorý spĺňa bezpečnostné aj vládou vydané zákonné podmienky pre investovanie.

Z tohto dôvodu NEO 3.0 nebude podporovať globálne aktíva. Tento krok celkovo zjednoduší a zlepší výkonnosť systému. Všetky aktíva budú vytvárané v smart kontraktoch.

3. Prístup k zdrojom internetu

Ďalšou veľmi dôležitou novinkou bude prístup k internetovým zdrojom. Je to akoby bol priamo v NEO zabudovaný Oracle (systém ktorý overuje udalosti v reálnom svete a odovzdáva ich blockchainu). To umožní používateľom prístup k internetovým zdrojom v smart kontraktoch prostredníctvom adries URL.

Keď sa spracúvajú transakcie so smart kontraktmi, overovacie uzly musia zabezpečiť konzistenciu údajov. Ak overovacie uzly dosiahnu konsenzus o údajoch, ktoré čítajú, adresa URL a dáta sa zapíšu do hlavičky bloku. Vďaka tomu môžu všetky ostatné uzly čítať tieto konzistentné internetové zdroje z hlavičky bloku priamo počas vykonávania smart kontraktov.

4. Vylepšený Mechanizmus dBFT na dosiahnutie konsenzu

Plánované vylepšenie konsenzu odstráni nedostatky v sieti. Toto je obzvlášť dôležité ak bol uzol nejakú dobu offline.

Keď sa konsenzusový uzol vráti online, musí sa synchronizovať s ostatnými uzlami, čo nejaký čas trvá. V novom dBFT konsenzuse pridá NEO protokol o obnovení a správu o obnovení, čo znamená, že dBFT bude môcť učiniť transakcie nezvratnými. Zhang uvádza:

Toto bude najlepší konsenzusový mechanizmus pre blockchain.

5. NEO FS (File Storage)

Napriek tomu, že NEO smart kontrakty môžu uchovávať údaje, nie je to veľmi praktické. Náklady sú extrémne vysoké, čo znamená, že zatiaľ nedokážu poskytnúť pre podniky dosiahnuteľné riešenie.

Aby sa toto zmenilo, vývojári plánujú používať NeoFS na vybudovanie nízko nákladovej distribuovanej úložnej siete, ktorá bude podporovať veľké podniky.

Používatelia môžu využívať priestor na ukladanie dát platbou v GAS a všetci v sieti môžu získavať GAS zdieľaním nepoužívaného miesta na pevnom disku.

zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...