Sledujte nás aj na

Rýchlosť a prenosová kapacita dnešných blokových reťazcov jednoducho nestačí na to, aby mohli byť použité ako globálna platobná sieť. Rovnako ako u Bitcoinu (BTC) aj u ETH sa škálovanie stáva vážnym problémom. Keďže viacerí používatelia uskutočňujú viac transakcií naraz, objem prenosu má tendenciu spomaľovať sieť. Problém spočíva aj v tom, že mnohé ICO tokeny sú na báze ETH a ich predaj prináša náhle zaťaženie siete.

Zatiaľ čo vývojári spoločnosti Ethereum už pracujú na riešení škálovania blockchainu (proof of stake atď.), pre uskutočnenie transakcie medzi dvoma stranami nie je potrebné dosiahnuť globálny konsenzus. A práve protokol Raiden rieši tento problém, čím pomôže škálovať ETH sieť v čo najväčšej možnej miere, aby stále existovali bezpečné a preukázateľné transakcie.

Raiden protokol sa už začal testovať

Platforma Raiden bola spustená na skúšobnej sieti, ktorá ma otestovať možnosti a limity tejto aktualizácie. Raiden projekt je navrhované riešenie škálovania Etherea (ETH), ktoré má zaviesť rýchlejšie platby a nižšie poplatky za transakcie.

V utorok 5.9.2017 bol na stránke GitHub odhalený hlavný medzník projektu – testovacia sieť, ktorá povedie k ďalšej fáze vývoja predtým, ako bude kód pripravený na ostré spustenie v ETH sieti.

Raiden, o ktorom sa diskutuje už od roku 2015, je súčasťou riešenia problému so škálovaním. Inšpirovaná BTC platformou Lightning Network, Raiden technológia presunie väčšinu transakcií z ETH bloku na alternatívnu peer-to-peer platobnú sieť.

Ako uviedol portál CoinDesk, Raiden platforma je určená na masívne zvýšenie transakčných rýchlostí, čo potenciálne umožňuje viac ako milión transakcií za sekundu. Raiden taktiež umožní výmenu tokenov a navyše obsahuje rozhranie API, ktoré uľahčí interakcie s decentralizovanými aplikáciami.

Reakcie na správy o testovacej sieti boli na diskusnom fóre Reddit vo všeobecnosti pozitívne, hoci v niektorých vyvolali strach z centralizácie, keďže Raiden bude pravdepodobne fungovať prostredníctvom platobných hubov.

Ako funguje Raiden platforma?

Raiden prináša platobnú sieť mimo hlavný reťazec (off-chain). Dôvodom je, že nie každá platba musí byť globálne potvrdená. Stačí, keď  obidve zúčastnené strany súhlasili s transakciou spolu s dôkazom o prevode aktív medzi týmito stranami. Vďaka tomu na zrealizovanie transakcie nie je potrebný globálny konsenzus, ale len konsenzus medzi stranami, ktoré sa zúčastňujú transakcie.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...