Sledujte nás aj na

Najväčšia sociálna sieť na svete, Facebook, oznámila, že s vývojom svojej kryptomeny GlobalCoin napreduje podľa plánov. Podľa najnovších správ by k zverejneniu white paperu mohlo prísť už tento mesiac. Na rozdiel od ostatných kryptoprojektov však budú musieť validátori transakcií zaplatiť Facebooku až $10 miliónov na licenčných poplatkoch.

Dve miliardy potenciálnych používateľov

Facebook svojim používateľom sľubuje, že jeho stablecoinom naviazaným na americký dolár sa bude dať platiť prostredníctvom nimi vlastnených aplikácií. Používatelia tak budú uskutočňovať transakcie za použitia komunikačných platforiem ako WhatsApp či Messenger. Vďaka tomu by mohla členská základňa predstavovať až dve miliardy potenciálnych používateľov. Gigant v oblasti sociálnych médií zároveň oznámil, že prostredníctvom GlobalCoinu plánuje vyplácať mzdy aj svojim zamestnancom.

Mimo toho sa chystá aj nainštalovať doposiaľ nešpecifikovaný počet kryptobankomatov, v ktorých si záujemcovia budú môcť daný stablecoin zakúpiť.

Kryptomeny už môžete prijímať a odosielať aj v aplikácii WhatsApp

Validátorom za $10 miliónov

Najzaujímavejšou správou ohľadom GlobalCoinu je nepochybne informácia o samotnom procese schvaľovania transakcií. Facebook plánuje osloviť viaceré organizácie a spoločnosti tretích strán, ktoré by mohli fungovať ako validátori. Na to, aby sa však stali plnohodnotými uzlami siete budú musieť zaplatiť Facebooku až $10 miliónov. Predbežný plán je mať 100 aktívnych uzlov, takže celková vyzbieraná suma by sa vyšplhala na jednu miliardu amerických dolárov. Podľa predstaviteľov sociálnej siete sa majú tieto financie použiť na krytie GlobalCoinu.

V súvislosti s účtovaním uvedeného poplatku validátorom, teda uzlom, ktoré kontrolujú správnosť transakcií, treba vziať do úvahy, že uzly vykonávajú validácie za účelom zisku. V závislosti od siete môžu profitovať z transakčných poplatkov a/alebo odmeny plynúcej z vyťaženia nového bloku. V súčasnosti nie je jasné, ako presne bude GlobalCoin fungovať, takže je ťažké povedať, čo bude dané organizácie motivovať stať sa validátorom.

Laura McCracken, vedúca pracovníčka Facebooku sa na konferencii Money20/20 preriekla a uviedla, že white paper, ktorý bude detailne popisovať GlobalCoin, by mal byť uverejnení 18. júna.

Po zverejnení tejto informácie sa už objavili prvé špekulácie, kde niektorí členovia kryptokomunity vyjadrujú obavy, že Facebook bude validátorom za ich prácu  poskytovať ako odmenu údaje o svojich používateľoch.

Facebook pracuje na platobnom systéme, ktorý bude podporovať ich vlastný stablecoin

Ponuka pracovných miest zameraných práve na blockchain odvetvie vo Facebooku neustále narastá. Aktuálne v nej nájdete až 28 pozícií po celom svete.

Rokovania s regulátormi a bratmi Winklevossovými

Facebook už o svojom stablecoine informoval aj Americkú komisiu pre terminované obchody s komoditami (Commodity Futures Trading Commission). Hlavný komisár Christopher Giancarlo uviedol, že v prípade ak bude GlobalCoin obchodovateľný prostredníctvom futures kontraktov, bude musieť získať povolenie od zmienenej komisie. Okrem regulačného dohľadu je ďalšou dôležitou podmienkou aj splnenie zákonov zabraňujúcich pranie špinavých peňazí a dodržiavanie KYC (Know Your Customer) štandardov.

Mark Zuckerberg už rokoval aj s bratmi Winklevossovcami. Tí stoja za známou kryptoburzou Gemini, ktorá spĺňa najprísnejšie regulačné nariadenia v rámci USA. Predmetom stretnutia bolo potenciálne zalistovanie GlobalCoinu na túto americkú obchodnú platformu.

Napriek tomu, že Facebook disponuje veľkým množstvom finančných prostriedkov a jeho dosah na masy je obrovský, zavedenie GlobalCoinu vyvoláva viacero otáznikov. Okrem zmieneného poplatku pre validátorov sú to aj jeho doterajšie pochybenia týkajúce sa ochrany spotrebiteľských dát či ich predaji jeho inzerentom.

Dokáže Facebook skutočne ochrániť naše dáta? S pomocou blockchainu áno!

Zdroj: coinspeaker.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...