Sledujte nás aj na

Nedávno vydaná publikácia o manipuláciách ceny Bitcoinu ukázala, že za rast ceny Bitcoinu z $150 na $1,000 v roku 2013 by mohla byť zodpovedná jedna osoba.

Podozrivé transakcie

Publikácia, na ktorej sa podielali autori Neil Gandal, JT Hamrick, Tyler Moore a Tali Oberman, skúma podozrivú obchodnú činnosť, ktorá sa uskutočnila na dnes už nefunkčnej burze Mt. Gox. Autori tvrdia, že táto obchodná aktivita koreluje s prudkým nárastom ceny BTC koncom roka 2013.

Počas podozrivej obchodnej aktivity stúpala cena BTC v priemere o 4% v porovnaní s miernym poklesom ceny počas dní bez tejto aktivity.

Rast BTC v roku 2013

Podozrivú aktivitu mali na svedomí väčšinou dvaja boti (softvérová aplikácia, ktorá automaticky vykonáva úkony, v tomto prípade transakcie), MarkusWilly. Títo boti využívali BTC, ktoré nemali vlastniť na vykonávanie transakcií, ktoré sa zdali byť platnými príkazmi k nákupu či predaju BTC. Tieto podvodné transakcie boli zahrnuté v celkovom objeme obchodovania kryptomenovej burzy Mt. Gox, ktorá vďaka tomu vykazovala vyššiu obchodnú činnosť aká bola v skutočnosti, a tým zavádzali a nabádali verejnosť k investovaniu.

V publikácii sa taktiež píše, že využitie bota Willyho a jeho obchodov mohlo byť dodatočne použité na zakrytie počítačového útoku na burzu Mt. Gox.

„Teória, že sa hackerom podarilo ukradnúť obrovské množstvo (približne 650,000) Bitcoinov z Mt. Gox v júni 2011, a že vlastník burzy Mark Karpeles podnikol mimoriadne kroky na zakrytie straty až na niekoľko rokov, bola prvýkrát uverejnená v príspevku Reddit (Anonymous, 2014b), krátko po kolapse Mt. Gox.“

K manipulácia s cenami Bitcoinu malo dôjsť v skorých štádiách vznikajúceho trhu s kryptomenami. V súčasnosti je takáto manipulácia taktiež možná, keďže trh je relatívne koncentrovaný do niekoľko desiatok búrz s pomerne vysokými cenovými výkyvmi.

Predseda komisie pre cenné papiere a burzu Jay Clayton v novembri minulého roku vystúpil s prejavom o vysokom potenciáli manipulácie s cenami na trhoch s ICO (Initial Coin Offering).

„Spoofing“ trhu

V prípade potvrdenia manipulácie trhu zo stany Mt. Gox by sa však nejednalo o jediný prípad ovplyvňovania trhu. V auguste 2017 informovalo spravodajské médium Cointelegraph o anonymnom aktérovi, známom pod prezývkou Spoofy, ktorý mal manipulovať trh s Bitcoinom takzvaným „spoofingom“ (vytvorí sa veľký počet transakcií, ktoré sú však na poslednú chvíľu zrušené) veľkého množstva Bitcoinov.

Spoofy, ktorý sa tiež zaoberal manipulátorským obchodovaním – predajom a kúpou BTC od seba pre seba, úspešne manipuloval s cenami najmä na burze Bitfinex, čo následne ovplyvnilo celý trh.

Mt. Gox bola svojho času prvá burza, kde bolo možné kúpiť BTC. Je teda pochopiťeľné, že keď Bitcoin narástol na hodnote prilákalo to nekalé praktiky či hackerov, ktorí sa pokúšali tieto prostriedky získať pre seba. Pri neopatrnom obchodovaní sme aj dnes svedkami rôznych útokov na burzy a odcudzenia účtov investorov a následne ich majetku. Pri obchodovaní preto vždy venujte zvýšenú pozornosť bezpečnosti a overujte, či sa naozaj nachádzate na správnej adrese burzy. Tiež nezabúdajte používať dvojfaktorovú autentifikáciu prípadne bezpečnejšie Cold wallets – peňaženky nepripojené na internet.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...