Sledujte nás aj na

Podľa Kevina Rooka, YouTubera a kryptomenového analytika, má Ethereum komunita už viac ako 250,000 vývojárov a 94 z top 100 blockchainových projektov začalo svoju existenciu práve na sieti Ethereum.

„Jednoducho nemôžete budovať špičkové aplikácie a produkty bez veľkej a kvalitnej developerskej základne. V súčasnosti má Ethereum na svojej platforme zhruba 250,000 vývojárov. Priemysel je stále veľmi malý, a tak je 250,000 naozaj obdivuhodné číslo. Vývojársky Ethereum framework s názvom Truffle už má viac ako 500,000 stiahnutí a dokonca aj počas tohtoročného poklesu cien záujem o túto technológiu ako takú narastá,“ povedal Rooke.

Majú šancu aj iné decentralizované protokoly?

Drvivá väčšina kryptomien a tokenov, okrem platobných blockchain sietí ako Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash a Litecoin, je postavených na protokole Ethereum. Dokonca aj Tron, 10. najväčšia kryptomena na globálnom trhu s kapitalizáciou vo výške $3.4 miliárdy. Bola postavená na štandarde ERC20 spoločnosti Ethereum, no v súčasnosti prechádza na vlastný blockchain.

Dvojmiliárdový čínsky IoT blockchain VeChain, miliardový vysokovýkonný blockchain projekt Ontology, 900 miliónoý ICON založený v Južnej Kórei či 850 miliónový projekt Zilliqa zameraná na Sharding sú len niekoľko veľkých a významných projektov, ktoré sú postavené na ETH sieti.

V priebehu uplynulého roka sa objavili alternatívne protokoly s cieľom súperiť s Ethereom a stať sa poprednou decentralizovanou aplikačnou platformou. EOS, NEO, Cardano, Qtum a ICON získali významné trhové postavenie a prítomnosť na globálnom trhu so zameraním na decentralizované aplikácie. Všetky tieto spomínané projekty majú čo ponúknuť v tomto konkurenčnom boji.

Projekt EOS, ktorý bol založený na sieti Ethereum, vyzbieral vo svojom ICO viac ako $4 miliardy s podporou miliardára a investora Mika Novogratza. Iba NEO, Cardano a Qtum z top 100 blockchain projektov patria medzi decentralizované aplikačné protokoly postavené od nuly, s jasnou víziou stať sa vedúcimi protokolmi v tejto oblasti.

EOS taktiež prechádza na svoju vlastnú sieť a očakáva sa, že táto bude spustená v najbližších 24 až 48 hodinách. Napriek predaju tokenov vo výške niekoľkých miliárd dolárov sa stále spolieha na sieť Ethereum pri vysporiadávaní smart kontraktov. Ethereum smart kontrakty sú potrebné na preukázanie vlastníctva prichádzajúcich finančných prostriedkov pre EOS tokeny, keďže EOS využíva bezpečnosť a efektívnosť protokolu Ethereum.

Rooke zdôraznil, že veľký kapitál už nie je dostatočný na vytvorenie úspešného blockchainového projektu, špecificky nie pre decentralizované aplikácie. Poteciál Etherea môže byť demonštrovaný len prostredníctvom úspešných Dapps a ak vývojári opustia ETH sieť, bez ohľadu na jeho sofistikovanú architektúru a technológiu, ETH stratí svoju hodnotu.

Rooke poznamenal, že Ethereum podľa neho vyhral preteky o vedúcu smart kontraktovú platformu pre kryptomenové odvetvie a dodáva:

„Ako získate vývojárov, keď nemáte nikoho kto by vašu platformu používal? Ako získate používateľov, keď nemáte vývojárov, ktorí budujú základnú infraštruktúru, aby bolo možné jednoducho spúšťať aplikácie? V niektorých ohľadoch môžu peniaze zlepšiť začatie projektu, ale v dnešnej kryptosfére majú všetci peniaze, vrátane spoločnosti Ethereum, takže tu sa táto konkurenčná výhoda neguje.“

Komunita EOS

EOS Foundation si je týchto slov vedomá a už začala vytvárať pestrú komunitu prostredníctvom hackathonov so zaujímavými príležitosťami a miliónovými odmenami. Ostatné projekty budú pravdepodobne robiť to isté, aby mohli konkurovať Ethereum blockchainu. V súčasnosti však Ethereum stále zostáva ako dominantná platforma a možno namiesto súperenia je práve čas spojiť sily a spoločne vyriešiť aktuálne a akútne problémy, ktorým čelí aj samotné ETH.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...