Sledujte nás aj na

Sieť Ethereum (ETH) sa pripravuje na dlhoočakávaný Constatinople hard fork, ktorý okrem iného prinesie aj redukciu odmeny za vyťažený blok na 2 ETH. Toto rozhodnutie padlo na stretnutí vývojárov Ethereum Foundation, na ktorom sa ale nezúčastnil Vitalik Buterin, tvorca ETH.

Constatinople: Redukcia odmeny za vyťažený blok

Rozhodnutie o redukcii odmeny za vyťažený blok oznámil vývojár Richard Heart prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti Twitter:

„Vývojársky tím Ethereum rozhodol:

Odmena za vyťažený blok sa zredukuje o 33 % z 3 ETH na 2 ETH

Aktualizácia Constantinople bude jeden z posledných krokov predtým, ako Ethereum zavedie Proof-of-Stake. Avšak, ťaženie blokov pomocou hardvéru bude aj naďalej možné, no so zníženou odmenou. Constantinople je v poradí druhá aktualizácia, ktorá dramaticky zredukovala odmeny za ťaženie. V októbri 2017 bola implementovaná aktualizácia Byzantium, ktorá zredukovala odmenu za blok z pôvodných 5 ETH na 3 ETH.

Proof of Stake: Algoritmus založený na vlastníctve majetku, v tomto prípade tokenov. Ak vlastníte určité percento tokenov, môžete očakávať, že dostanete časť odmeny za vyťažený blok.

Niektorí analytici vidia za týmto rozhodnutím snahu o zvýšenie ceny ETH na trhu znížením ponuky. Treba však poznamenať, že bude trvať roky kým toto zníženie odmeny reálne ovplyvní cenu tohto najsilnejšieho altcoinu.

Noaj Ruderman, informatik a vedec informačných technológií sa k tomuto kroku zo strany ETH vývojárov vyjadril: „Je pomerne ťažké vidieť za týmto krokom niečo iné, ako iniciatívu vyhnať cenu ETH hore. Spôsob, akým tucet ľudí hlasuje za zmeny tohto typu pripomína riadenie centrálnej banky.“

Na stretnutí vývojárov nepadlo rozhodnutie o znemožnení ťaženia pomocou ASIC zariadení. Avšak „difficulty time bomb“, ktorá mala postupne zvyšovať nároky na ťažbu a tým znižovať rentabilitu ťažby bude na teraz odložená. V dôsledku toho bude ťažba pomocou hardvéru pokračovať dlhšie, ako sa očakávalo s tým, že Ethereum bloky budú prevažne ťažené hardvérom ďalších 12 mesiacov.

Difficulty time bomb alebo „bombový protokol je kus kódu, ktorý bude postupne spomaľovať rýchlosť ťaženia, s ktorou bloky v Ethereum blockchaine vznikajú.

Zníženie odmeny na 2 ETH nie je zatiaľ implementované a dátum Constatinople hard forku taktiež nie je ešte oznámený. Ďalšie stretnutie vývojárov, kde sa budú preberať plánované zmeny, a na ktorom by sa mohlo rozhodnúť o dátume hard forku je naplánované už o 2 týždne.

Záver

Na začiatku augusta došlo k prudkému predaju altcoinov vrátane ETH. Počas posledných 2 týždňov sa ETH z tohto prepadu nedokázalo spamätať a oscilovalo okolo hranice $290. Je možné, že súčasné novinky o redukcii odmeny za vyťažený blok spôsobia ďalší predaj ETH, keďže mineri budú predávať svoje ETH pod tlakom udržania rentability svojich ťažobných operácii. Ak k takémuto scenáru dôjde, vývoj ceny bude záležať prevažne na iniciatíve investorov a traderov udržať cenu.

Zdroj: cryptovest.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...