Sledujte nás aj na

Nedávny odklad dlhoočakávanej aktualizácie Ethereum siete — Constantinople v dôsledku nájdenia kritickej chyby v kóde vyvolal v kryptokomunite mnoho zmiešaných pocitov. Vývojári však pracujú na plné obrátky na oprave všetkých chýb. Oznámili, že hard fork Constantinople sa uskutoční koncom februára.

Presnejšie sa tak má udiať medzi 26. a 28. februárom. Aktualizácie siete bývajú často späté s konkrétnym číslom bloku, avšak tentokrát vývojári oznámili len približné dátumy s tým, že číslo bloku bude zverejnené v budúcnosti.

Približný dátum aktivácie novej aktualizácie bol zvolený počas telefonického rozhovoru medzi tvorcom Etherea Vitalikom Buterinom a ďalšími poprednými vývojármi, vrátane Hudsona Jamesona, Lane Rettiga, Afri Schoedona, Pétra Szilágyiho, Martina Holste Swendeho, Dannyho Ryana a Alexeya Akhunova.

Rozhodnutie prichádza po tom, čo audítorská firma smart kontraktov ChainSecurity našla závažné chyby zabezpečenia v jednom z piatich Ethereum návrhov na zlepšenie – EIP (Ethereum Improvement Proposal), týkajúcich sa ukladania dát na blockchain. Konkrétne sa jedná o EIP 1283, ktorý ak by bol aktivovaný v súčasnej podobe, mohol by potenciálnym útočníkom poskytnúť spôsob na odcudzenie prostriedkov ostatných používateľov.

Očakávaný upgrade Ethereum siete je odložený. Nájdená bola kritická chyba!

V dôsledku tejto chyby v zabezpečení bola aktualizácia Constantinople posunutá o ďalší mesiac. Spomínaný chybný EIP však bude z tejto aktualizácie vynechaný. Po dôsledkom testovaní a prepísaní kódu by mal byť EIP 1283 zahrnutý až v nasledujúcej aktualizácii.

Dvojfázové prijatie Constantinople

Constantinople hard fork bude po novom aktivovaný v dvoch fázach. Prvý upgrade bude obsahovať všetkých päť pôvodných EIP a druhý upgrade zas odstráni chybný EIP 1283. Táto stratégia originálne navrhnutá Szilágyim zabezpečí, že testovacie aj súkromné siete, ktoré už implementovali Constantinople budú môcť jednoducho a rýchlo chybný protokol opraviť, a to bez spätného upravovania blokov (tzv. roll back).

„Môj návrh spočíva v dvoch Constantinople hard forkoch. Prvý, ktorý už bol prijatý niektorými minermi a druhý, ktorý opraví chybný EIP 1283. Vďaka týmto dvom hard forkom každý kto prijal chybnú aktualizáciu bude môcť druhým hard forkom tento problém elegantne vyriešiť,“ vysvetlil Szilágyi.

Matthias Egli, výkonný riaditeľ spoločnosti ChainSecurity zdôraznil, že EIP 1283 problém pravdepodobne nebol zachytený hlavnými vývojármi pri vykonávaní testov, keďže chyba je založená na vývoji smart kontraktov, nie vo vývoji samotného zdrojového kódu.

Vitalik Buterin: Kryptomeny a fiat by mali spolu koexistovať, nie si konkurovať

Difficulty bomb a Constantinople

Na prijatie Constantinople aktualizácie netlačí len kryptokomunita a snaha o zachovanie pozitívnej reputácie Ethereum siete, ale aj nutné predĺženie aktivácie ETH obtiažnostnej bomby (Difficulty bomb), kódu vloženého do blockchain kódu. Difficulty bomb je dôležitý medzikrok v prechode ETH siete z proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS). Hlavnou úlohou „bombového protokolu“ je exponenciálne sťažovať tvorbu blokov, a teda spomaľovať ťažbu ETH.

S cieľom podporiť prechod na nový algoritmus získavania konsenzu – PoS, bolo v EIP 1234 navrhnuté oneskorenie Difficulty bomb protokolu v dôsledku nedostatočného výskumu a testovania prechodu na PoS. Po aktivácii na hlavnej sieti bude Constantinople zahŕňať EIP 1234, ktorý odloží aktiváciu Difficulty bomb o 12 mesiacov.

Záver

Constantinople hard fork sa zdá byť pre vývojárov ETH ťažkým orieškom. Tento update bol totiž už niekoľkokrát odložený. Treba poznamenať, že sa jedná o dosť veľkú a podstatnú aktualizáciu, ktorá má zefektívniť Ethereum blockchain ako taký. Zdá sa, že vývojári sú opatrní a chcú si byť úplne istí bezproblémovým procesom prijatia. A to je dobre. Pretože v kryptomenovom svete sa čo i len jedna chyba môže stať fatálnou. Budeme preto všetci dúfať, že záver februára bude zakončený ďalším úspešným míľnikom pre Ethereum.

Trezor oznámil natívnu podporu pre Ethereum a ERC20 tokenyZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...