Sledujte nás aj na

Vývojári jednej z najpopulárnejších anonymných kryptomien Zcash, sú v súčasnosti plne zaťažení prípravami na blížiacu sa aktualizáciu siete, Overwinter. Tento týždeň sa však stala nečakaná udalosť, ktorá dostala do pozoru ako vývojárov, tak aj fanúšikov tejto kryptomeny.

Len niekoľko dní pred samotnou aktualizáciu blockchain siete Zcash, sa jeden  z vývojárov sa začal vyhrážať, že pokiaľ mu nebude zaplatené, tak počas hard forku rozdelí blockchain sieť, čím vytvorí novú konkurentnú menu. Tento človek nebol nikto iný ako D. Jane Mercer, jediný vývojár jednej z najpoužívanejšej Zcash peňaženky pre operačný systém Windows. Mercer povedal, že ak mu nebude zaplatené a nedostane ďalšie financovanie pre projekt peňaženky, uvoľní vlastnú verziu softvérového klienta, ktorá sa stane priamym konkurentom Zcashu.

Minulý rok Mercer získaval financie za svoju prácu v Zcash z vývojárskych poplatkov a darov. Podľa jeho slov sa však tieto peniaze minuli a už dlhšiu dobu pracoval neplatene. Túto nemilú situáciu sa Mercer rozhodol riešiť forknutím kryptomeny, pre ktorú tak dlho a úspešne pracoval.

Tieto správy otriasli celou Zcash komunitou, keďže aktualizácia Overwinter je naplánovaná už na 25. júna. Tento upgread však prináša len „drobné zmeny“ v Zcash prokotole. Avšak Overwinter je kľúčovým pre prípravu na veľkú aktualizáciu Sapling, ktorá má prísť v októbri a ktorá okrem iného má dramaticky vylepšiť škálovateľnosť a súkromie Zcashu. Ak by totiž Mercer zastavil vývoj najobľúbenejšej peňaženky pre Windows, po aktualizácii Sapling by desiatky až stovky tisíc používateľov zostali bez použiteľnej peňaženky. A to je niečo, čo vedúca kryptomena na poli anonymity nemôže dovoliť. Navyše, ak by Mercer vykonal rozštiepenie siete, vzniknutá konkurenčná kryptomena by mala potenciál rozdeliť komunitu a spôsobiť chaos medzi používateľmi.

Hrozba bola odvrátená

Mercer nakoniec dostal zaplatené. Zcash komunita na seba nenechala dlho čakať a vývojára finančne podporila. Hrozba je teda odvrátená, aspoň na chvíľu. Suma, ktorú komunita pre Mercera vyzbierala je v súčasnosti 80 ZEC, čo je podľa aktuálneho kurzu okolo 13,600 dolárov.

„Ľudia mi poslali dostatok peňazí na pokrytie životných nákladov na niekoľko mesiacov,“ povedal Mercer pre spravodajské médium CoinDesk.

Mercera dokonca kontaktovali aj samotní predstavitelia Zcash foundation, ktorí sa ho snažili odhovoriť od rozštiepenie siete.

Mercer na celé toto dianie reagoval:
„Všetci sme nateraz spokojní. Nenávidím altcoinovú drámu a toto bol jediný krok v mojom živote, kedy som sa k nej úmyselne uchýlil.“

Záver

Hrozba rozštiepenia siete Zcash je na teraz zažehnaná. Používatelia sa teda môžu tešiť na blížiacu sa aktualizáciu. Treba však poznamenať, že súčasná trhová recesia netrápi len investorov, ale aj vývojárov. Obzvlášť tých, ktorý si na svoje živobytie zarábajú v kryptomenách. Samotný Zcash klesol z januárovej hodnoty 873 $ na 170 $ v čase písania článku. Silne volatilný trh pre vývojárov vyplácaných v kryptomenách predstavuje zásadný problém, kedže často nemajú príjem v konvenčných peniazoch. A často sú tou hybnou silou kryptomenového pokroku práve oni.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...