Sledujte nás aj na

Južná Kórea je neodmysliteľnou súčasťou kryptomenového trhu. Dokonca patrí k jednému z najväčších trhov na svete. nemožno sa potom čudovať, že akékoľvek zlé správy týkajúce sa tohto trhu sa tvrdo odrážajú na cenách nielen kryptomien. Samozrejme dobré správy majú pozitívny efekt na vývoj cien, ale tých je v tomto roku pomerne málo. V sérií otázok a odpovedí si teraz zhrnieme Južnú Kóreu z pohľadu kryptomien a ich regulácií. 

Aký veľký je vplyv Južnej Kórei na krypto svet?

Panuje názor, že po Spojených štátoch a Japonsku je Južná Kóera najväčším svetovým kryptotrhom.

Hoci Južná Kórea má menej obyvateľov ako Kalifornia a Arizona dohromady, sú to oni, ktorí do veľkej miery určujú celosvetovú hodnotu kryptomien.

Zdá sa že špekulácie okolo kryptomien boli úmyselne prehnané a vláda Južnej Kórei chce legálnymi krokmi spomaliť krypto šialenstvo v krajine.

Objem BTC a ETH podľa meny

Ako Južná Kórea ovplyvňuje ceny kryptomien?

Zjednodušene, špekuláciami.

Asociácia Blockchainového Priemyslu odhadla, že Južná Kórea má viac ako tucet kryptobúrz vrátane Bithumb, Korbit a Coinone. To znamená, že v krajine ktorá má menej ako 50 miliónov obyvateľov, je dopyt po kryptomenách tak veľký, že sa s nimi bežne obchodovalo v cenách o 30% vyšších ako v iných krajinách.

Podľa štúdie 80% investorov v Južnej Kórei profitovali z investície do kryptomien. Viac ako tretina kórejských zamestnancov má v priemere $5,000 v kryptomenách, čo je obrovské prijatie investičného nástroja založeného čisto na špekuláciách.

9733b8820a6f1bd233335ea051274d17.png (1600×708)

Ceny BTC v USD a KRW

Takže čo sa deje na juhokórejskom kryptotrhu?

Pomerne dosť vecí.

Chaos, v ktorom sa momentálne Južná Kórea zmieta sa dal očakávať už dlhšie. Začalo to v júli minulého roka legalizáciou poskytovateľov bitcoinových služieb ako platieb, prevodov a obchodov, čo spôsobilo výrazný nárast obchodovania s kryptomenami v krajine.

V auguste 2017 vyšli na povrch správy o útokoch severokórejských hackerov na juhokórejské bitcoinové burzy a začiatkom septembra sa objavili reči o tom, že Južná Kórea plánuje zaviesť prísnejšie regulácie na kryptomeny.

V decembri sa tieto prognózy zhoršili na základe špekulácií o možnom úplnom zákaze kryptobúrz.

V tom čase už Južná Kórea prekonala Čínu v množstve krypto obchodov.

Ako to zatiaľ vyzerá v roku 2018?

Rok začal pomerne tvrdo.

Vláda ohlásila ďalšie plány na zákaz anonymných kryptobúrz, aby zamedzila špekuláciám. Po tomto vyhlásení CoinMarketCap odstránil zo svojej stránky niekoľko juhokórejských búrz a zdôvodnil to extrémnymi cenovými rozdielmi.

Dôsledkom bolo, že napríklad trhová kapitalizácia Ripple klesol o $20 miliárd.

Úplný zákaz kryptomien sa opäť začal spomínať po vyhlásení juhokórejského ministerstva spravodlivosti, nasledovanom krátko potom dementovaním vyhlásenia prezidentom.

Ako v Južnej Kórei fungujú obchodníci s kryptomenamy?

Hlavne pomocou virtuálneho bankového účtu.

Veľké banky ako Shinhan Bank, druhá najväčšia v krajine, poskytujú miestnym kryptoburzám virtuálne účty. Každý investor môže využiť virtuálny účet na depozity a výbery veľkých súm v kórejských Wonoch, bez toho, aby musel používať klasický účet, čo je drahšie a časovo náročné.

Toto je jeden z faktorov, ktorý prispel ku krypto ošiaľu v krajine. Priemysel je však momentálne prísne kontrolovaný vládou, ktorá sa obáva, že na trh vstúpia peniaze z nelegálnej činnosti a ceny kryptomien budú špekulatívne manipulované.

Je pravdpodobné, že navrhované zákazy vstúpia do platnosti?

Už sa stalo.

Vláda si už v septembri minulého roka začala všímať na špekuláciach založené fluktuácie na kryptotrhu. Aby zastavila pranie peňazí a podobné nelegálne aktivity, plánovala zakázať anonymné obchodovanie na domácich burzách v decembri 2017.

Juhokórejský premiér Lee Nak-Yeon varoval, že kryptomeny môžu byť hlavne pre mladých ľudí lákadlom do sveta organizovaného zločinu od pašovania drog až po pyramídové schémy.

Napriek nepriaznivým predpovediam niektorých médií 31. januára minister financií Kim Dong-yeon uistil, že kryptomeny sa v krajine nezakážu.

Môžme očakávať ďalšie regulácie?

Bohužiaľ, zdá sa že áno.

Počas neistoty, ktorá panovala keď nebolo jasné či vláda úplne zakáže obchodovanie s kryptomenami, niektorí vládni úradníci boli obvinení z insider tradingu.

Vláda tiež ohlásila že bude daniť kryptoburzy 24.2%-nou daňou, rovnako ako všetky juhokórejské korporácie, ktoré majú ročný profit viac ako 20 miliárd Wonov.

Okrem zákazu anonymného obchodovania vláda tiež zakáže cudzincom a mladistvým zakladanie nových virtuálnych účtov za účelom obchodovania s kryptomenami.

Ako bude Južná Kórea vymáhať dodržiavanie zákazov?

Hlavne finančným vyšetrovaním.

Vláda zmrazila otváranie nových virtuálnych účtov a obchodníci si do nich nebudú môcť vkladať kryptomeny, pokiaľ meno ich virtuálneho účtu nezodpovedá tomu na ich reálnych bankových účtoch.

Finančná správa prikázala kryptoburzám prerobiť ich Know-Your-Customer (KYC) a Anti-Money Laundering (AML) systémy.

Do akej miery plánované regulácie v Južnej Kórei ovplyvania kryptobiznis?

Z krátkodobého hľadiska sú dopady pomerne tvrdé.

Tým, že je Južná Kórea tak veľkým trhom, rozhodnutie vlády regulovať ho má celosvetový dopad.

Z dlhodobého hľadiska je ťažšie niečo predpovedať, ale trh sa pravdepodobne prispôsobí, rovnako ako sa prispôsoboval v očakávaní zákazov počas januára. Na vrchole týchto správ celková trhová kapitalizácia všetkých mien padla za jeden deň o 40% („Čierny Utorok“).

V krátkej dobe však znova začala stúpať.

Vzhľadom na to, že špekulácie hrajú pri cene kryptomien podstatnú rolu, akékoľvek ekonomické rozhodnutie či nový zákon v krypto centrách (akým je aj Južná Kórea), výrazne ovplyvní hodnotu digitálnych mien celosvetovo.

Celková hodnota trhu

Pravdepodobne však znova narastie na úroveň pred pádom či vyššie, rovnako ako sa to stalo po udalostiach v Číne.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...