Sledujte nás aj na

V poslednej dobe sa naprieč celou kryptomenovou sférou spomína skratka ETF. ETF je skratka pre Exchange Traded Funds alebo po slovensky Burzovo obchodované fondy (BOF).

Pre investorov, ktorí prichádzajú na kryptomenový trh z akciových trhov či rôznych podielových fondov je pravdepodobne ETF známy pojem. Poďme si vysvetliť, čo to vlastne ETF je a ako by ETF mohlo vyzerať v kryptosvete.

Čo vlastne sú ETF?

Burzovo obchodované fondy (angl. Exchange-traded fund, skrátene ETF), sú rovnako ako akcie, ľahko dostupné investičné nástroje kapitálového trhu, ktoré vytvárajú a spravujú špecializované finančné inštitúcie.

Na americkej burze sa obchodujú od roku 1993. Zvyčajne sú to spoločnosti založené ako investičný fond. Cieľom burzovo obchodovaného fondu je sledovanie indexu podkladového aktíva, z veľkej časti sú to akcie. Zloženie podkladových aktív majú na starosti manažéri fondu, ktorí pri vzniku ETF oznámia oprávneným účastníkom (tvorcovia trhu, inštitucionálni investori) aké bude zloženie podkladových aktív fondu.

Burzovo obchodovaný fond musí vydať dokument, kde sú presné informácie o zložení aktív a zámeroch fondu. Autorizovaní účastníci potom môžu nakupovať požadované aktíva (akcie, komodity, meny) na burze a meniť ich na primárnom trhu s burzovo obchodovaným fondom za cenné papiere ETF. Ide o veľké objemy akcií ETF, ktorých počet sa môže pohybovať od 25,000 do 250,000 kusov.

Nakúpené akcie burzovo obchodovaného fondu môže autorizovaný účastník predať ďalej na sekundárnom trhu drobným investorom. Tí si kúpia ETF rovnako ako ktorékoľvek iné akcie u svojho brokera. Časť získaných ETF si autorizovaný účastník ponecháva k arbitrážnym obchodom medzi podkladovými aktívami burzovo obchodovaného fondu a jeho akciami. Čaká na príležitosť pre arbitráž. Tento mechanizmus vzniku a zániku ETF je zárukou toho, že ETF kopíruje cenu podkladového aktíva. Cena ETF sa stanovuje každých 15 sekúnd na burze a rovnako ako pri normálnych akciách je preň kľúčový stret dopytu a ponuky na trhu. Likvidita ETF sa určuje ako likvidita podkladového aktíva.

Zjednodušene, ETF umožňujú investorom investovať do široko diverzifikovaného portfólia bez toho, aby museli nakupovať jednotlivé akcie alebo dlhopisy. Zvyčajne majú vyššiu dennú likviditu a vo všeobecnosti majú nižšie prevádzkové náklady.

Výhody ETF

Jednou z najväčších výhod tohto finančného nástroja je jeho jednoduchosť a pružnosť. Napriek tomu, že ETF v sebe zahŕňajú veľké množstvo rôznych finančných nástrojov, samotná manipulácia s nimi je rovnaká ako manipulácia s akciami. Dajú sa nakupovať a predávať v jednej transakcii.  To predstavuje efektívnejší proces nielen z hľadiska rýchlosti transakcie, ale aj z hľadiska nákladov.

Investor tak môže s podielom v ETF manipulovať v priebehu obchodnej fázy, na rozdiel od napr. bežných podielových fondov, pri ktorých sa berie uzatváracia cena. Väčšina nástrojov ETF je aj “daňovo priaznivejšia” v porovnaní s klasickými podielovými fondmi, tj. že daň z kapitálových ziskov je s ohľadom na štruktúru obchodu nižšia.

Pri ETF sa dania len kapitálové zisky v momente predaja fondu, zatiaľ čo pri podielových fondoch sa dania zisky v priebehu existencie investície.

Podielové fondy v našich končinách ponúka každá banka a mnoho z Vás určite túto možnosť aj využíva. ETF u nás tak bežné nie sú, ale banky ich vo svojej ponuke majú, prípadne investujú do ETF za Vás.

Top 10 ETF podľa obchodovaného objemu

Symbol Meno Priemerný denný objem / ks Hodnota spravovaných aktív (v $) 
SPDR S&P 500 ETF 70,017,398 272,049,889.05
EEM iShares MSCI Emerging Markets ETF 67,909,758 31,725,772.29
XLF Financial Select Sector SPDR Fund 54,414,563 32,104,209.25
QQQ Invesco QQQ 33,758,297 68,887,535.10
GDX VanEck Vectors Gold Miners ETF 32,659,746 8,485,747.66
VXX iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN 31,868,354 803,732.24
EWZ iShares MSCI Brazil ETF 28,913,398 7,072,769.59
UVXY ProShares Ultra VIX Short-Term Futures 25,777,207 593,488.16
EFA iShares MSCI EAFE ETF 22,870,963 72,915,761.70
UWTI VelocityShares 3x Long Crude ETN 22,097,039 112,210.90

Ako by to vyzeralo v prípade Bitcoin ETF?

Bitcoin ETF bude sledovať niektorý BTC index, aby replikoval jeho každodenné pohyby. Ktorý index to však bude? V prípade Bitcoin ETF ako regulovaného finančného inštrumentu nechce SEC aby to bol index niektorej z kryptomenových (neregulovaných) búrz. Rôzne návrhy pre ETF si určujú rôzne indexy na sledovanie. Najčastejšie prevládajú indexy z Bitcoin futures. Tie však zase sledujú indexy búrz, takže sa pravdepodobne budú používať burzové indexy len nie priamou cestou.

Bitcoin ETF budú musieť nakúpiť a disponovať skutočným Bitcoinom. Následne sa rozdelia tieto finančné prostriedky do akcií a budú ponúknuté akcionárom.

To všetko umožní ľuďom s brokerským účtom investovať do Bitcoinu bez toho, aby sa museli obávať problémov s nákupom, predajom a bezpečnou úschovou BTC.

Na to, aby mohlo byť Bitcoin ETF spustené ako finančný nástroj, musí byť najskôr schválené Komisiou pre burzy a cenné papiere (SEC).

Čo sú blockchain ETF?

Zatiaľ čo sme ešte nevideli schválený a spustený Bitcoin ETF, existuje už niekoľko „blockchainových ETF“, ktoré sa dostali na trh.

Pozoruhodným rozdielom je však to, že blockchain ETF neinvestujú do skutočných kryptomien alebo altcoinov, ale namiesto toho investujú do spoločností, ktoré sa zaoberajú blockchain technológiami a vývojom. Vôbec sa neberie ohľad na to, či je firma začínajúci startup, alebo už zabehnutá firma zavádzajúca túto technológiu do svojich zaužívaných postupov.

Blockchain ETF sa pochopiteľne považujú za „stabilnejšiu“ formu investícií v porovnaní s Bitcoin ETF. Spomínané blockchain ETF nie sú tak ovplyvňované trhovou volatilitou ako Bitcoin ETF pretože sa investuje do výkonnosti samotných spoločností.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...