Sledujte nás aj na

Manipulátori na kryptomenovom trhu údajne použili Tether token (USDT) na umelé nafukovanie ceny Bitcoinu počas možno až neprimeraného rastu v poslednom kvartáli roku 2017. Vyplýva to z nového výskumu finančných procesov University of Texas, ktorý vypracovali profesor John Griffin a jeho študent Amin Shams. Títo dvaja výskumníci sú známi aj tým, že minulý rok identifikovali podozrivú aktivity v tradičných finančných inštrumentoch akým je Indexe volatility (VIX) vytvorený chicagskou CBOE.

V 66-stranovom dokumente, ktorý nesie názvom „Is Bitcoin Really Un-Tethered?“, Griffin a Shams tvrdia, že Tether, stablecoin, ktorý je údajne naviazaný a krytý americkým dolárom v pomere 1:1, sa opakovane používal na poskytovanie cenovej podpory pre Bitcoin počas poklesu trhu.

„Celkovo možno konštatovať, že Tether má významný vplyv na trh s kryptomenami. Zdá sa, že Tether sa používa výlučne na stabilizáciu, ale aj manipuláciu s cenou Bitcoinu,“ uviedli vedci.

Tieto a podobné vzory objavujúce sa na kryptotrhu nemôžu byť vysvetlené dopytom po investíciách, ale sú väčšinou odrážajú hypotézu o ponuke a dopytu, kde sa Tether používa ako cenový support a nástroj na manipuláciu cien kryptomien.

Vývoj ceny BTC za posledný rok

Ako to súvisí s poklesom trhu?

Zatiaľ čo by táto korelácia mohla byť jednoducho spojená s prílevom nových signálov k nákupu či predaju využívajúcich Tether alebo s podporou Tetheru ako jedinej meny v časoch poklesu na najväčších burzách ako Binance či Bittrex. Vedci tvrdia, že aj ďalšie dáta naznačujú, že Tether pravdepodobne nie je plne krytý americkým dolárom – aspoň nie v každom okamihu.

Ako dôkaz tohto tvrdenia poznamenávajú Griffin a Shams, že pozorujú pokles ceny Bitcoinu v mesiacoch, keď je emitované väčšie množstvo Tetheru, avšak podobné správanie sa nie je evidentné v iných mesiacoch. Takéto poklesy sa dejú väčšinou na konci mesiacov. Podľa výskumníkov to môže znamenať „potrebu vykryť dolárové rezervy v súvislosti s Tetherom na konci mesiaca“, čo naznačuje, že Tether vydáva nekryté tokeny, ktoré pomáhajú podporiť cenu Bitcoinu, a potom na konci mesiaca predáva také množstvo BTC, aby úplne pokryli predtým nekryté množstvo USDT.

Vizualizácia toku USDT medzi jednotlivými burzami

Ak zakladatelia spoločnosti Tether, podobne ako väčšina prvých podporovateľov Bitcoinu a burzy longujú Bitcoin, majú veľkú motiváciu k vytvoreniu umelého dopytu po Bitcoine a iných kryptomenách tým, že „tlačia“ Tether. Je to podobné ako inflačný efekt dodatočného tlačenia fiat peňazí a môže to viesť k zvýšeniu cien kryptomien. Koordinovaná dodávka Tetheru vytvára príležitosť na manipuláciu s cenami kryptomien. Keď klesajú ceny, tvorcovia USDT môžu zameniť svoj Tether na Bitcoin takým spôsobom, že tlačia cenu Bitcoin hore, a potom keď cena rastie predávajú Bitcoin späť za doláre na vykrytie rezervy Tetheru. A nakoniec, ak ceny kryptomien krachnú, vyhlásia, že boli “hacknutí” a prišli o x miliónov USDT či rovno dolárov.

Tether pod drobnohľadom

Tether ako mena, aj ako spoločnosť sa čoraz častejšie podrobujú kontrolám, keďže trhová kapitalizácia USDT za posledný rok prudko narástla. Nárast za posledný rok zo $128 miliónov na $2.5 miliardy je skutočne obrovský. A keďže sa nemení cena USDT ako pri ostatných menách, pre taký nárast kapitalizácie sa v prípade Tetheru musí meniť iba počet tokenov v obehu. Keďže burzy často čelia ťažkostiam pri hľadaní bankových partnerov a dosiahnutí regulačného súladu, ktorý je potrebný na poskytnutie párov fiat-krypto či krypto-fiat, veľa altcoinových búrz a zmenární používa ako prostriedok výmeny práve USDT, a teda zvyšujú dopyt po USDT.

Nárast trhovej kapitalizácie USDT za posledný rok

Americká komisia pre obchodovanie s komoditnými futures údajne poslala Tetheru a aj burze Bitfinex, s ktorou je Tether úzko spojený, predvolanie v decembri (prosinci) 2017, hoci nie je jasné, či takéto vyšetrovanie a jeho výsledky budú mať za následok akékoľvek donucovacie opatrenie voči spomínaným spoločnostiam.

Na začiatku tohto roka však správa spoločnosti BitMEX Research zistila, že rezervy spoločnosti Tether sú pravdepodobne uložené v Noble Bank v Portoriku. Následné vyšetrovanie spoločnosti Bloomberg zistilo, že hlavný poskytovateľ bankových služieb pre Bitfinex a Tether je pravdepodobne Noble Bank, ale ani jedna spoločnosť túto informáciu verejne nepotvrdila.

Zdroj: ft.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...