Sledujte nás aj na

Nie je to tak dávno, čo výrobcovia grafických kariet zažívali svoje najlepšie obodobie. Kryptomenová horúčka zasiahla široké spektrum ľudí a mnoho z nich sa rozhodlo začať ich ťažiť. Z tohto trendu profitovali hlavne výrobcovia grafických kariet, ktorí nestíhali pokrývať dopyt a tak sa ceny grafických kariet (GPU) začali prudko zvyšovať. Ani to však kryptonadšencov neodradilo od vykupovania týchto komponentov pre ťaženie. Bežne sa stávalo, že GPU bývali na niektorých trhoch vypredané. Ako odpoveď na to, výrobcovia grafických kariet ako Nvidia a Asus zvýšili výrobne kapacity. Avšak v súčasnosti výrobcovia GPU čelia dvom zásadným problémom: všeobecný pokles záujmu o ťaženie a zvyšujúca sa dominancia ASIC zariadení.

Znižujúci sa dopyt po GPU

Najbližších pár mesiacov bude pre výrobcov GPU ťažkých. Podľa vyhlásenia spoločnosti Capital Investment Management na margo popredného výrobcu grafických kariet Gigabyte, trend záujmu o ťaženie kryptomien je na ústupe.

Capital Investment Management vo svojom vyhlásení uviedlo: „Ceny popredných kryptomien v roku 2018 prudko klesli, čo neodvratne viedlo k poklesu záujmu o grafické karty od spoločnosti Gigabyte. Pokles záujmu bol obzvlášť markantný začiatkom druhého štvrťroka 2018.“

Nižší dopyt po GPU je však výbornou správou pre hráčov počítačových hier. Minulý rok sa mnoho hráčov k najnovším GPU nemohlo dostať, kedže boli takmer permanentne vypredané. Navyše ceny GPU by sa s poklesom záujmu mali vrátiť na bežnú úroveň.

Zaujímavé je, že Capital Investment Management sa vyjadroval len o GPU a nie o ťažobnom hardvéry vo všeobecnosti.  K.J. Sun, hovorca popredného výrobcu grafických kariet, potvrdil, že očakávajú zvýšený predaj základných dosiek v nasledujúcom štvrťroku, zatiaľ čo dopyt po GPU pravdepodobne klesne. Bližšie zdôvodnenie nad rámec týchto vyhlásení neposkytol.

ASIC dominujú ťažbe kryptomien

Bitmain usilovne pracuje na vývoji efektívnejších a výkonejších tažobných hardvérov, ktoré navyše pracujú s algoritmami, ktoré sú tradične rezistentné voči ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) zariadeniam. V dlhodobej perspektíve teda môžeme očakávať ešte silnejší pokles podielu GPU na ťažení, keďže nízke odmeny odrádzajú čoraz viac ľudí. Nedávna analýza siete anonymnej kryptomeny Zcash ukázala, že takmer 40 % celkovej hashovej sily už ovládajú ASIC.

Atnminer E3 – ASIC zariadenie od spoločnosti Bitmain.

Koniec koncov, ASIC (špecializované čipy) zariadenia sa stávajú čoraz populárnejšími, keďže ťažba niektorých kryptomien pomocou GPU je čoraz ťažšia. Napríklad takej výpočtovej sile (hash rate) siete Bitcoin dominujú ASIC zariadenia.

Zdroj: cryptovest.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...