Sledujte nás aj na

Pamätáte si ešte na ICO? Voľne preložené ako počiatočná ponuka mincí, ktorú robí zvyčajne začínajúca firma aby vyzbierala kapitál na financovanie vývoja. Ten sa zvyčajne zameriava na decentralizované aplikácie či tokeny pre fungovanie nového blockchain projektu. Výkonnosť ICO projektov a investícií do nich sa dá v treťom kvartáli roku 2018 opísať ako veľké sklamanie.

Pri pohľade na kryptomenový trh sa nie je čomu čudovať, že ICOs rovnako nedosahujú ani len priemerné výsledky. Tento fakt konštatovala aj popredná agentúra na rating a štatistické dáta v oblasti ICO – ICORating.

ICO: Celkové sklamanie

V 67-stranovej správe firma jednoznačne uviedla, že „Q3 2018 nebol pre ICOs ani zďaleka taký úspešný ako Q2 a Q1“ a dodáva, že výkon tohto kryptoodvetvia sa dá označiť za celkové sklamanie. Dokonca aj tokeny projektov, ktoré v roku 2017 zaznamenali zvýšený záujem a s ním spojený nárast ceny, ako napríklad EOS, výrazne klesli, čo naznačuje, že táto podmnožina kryptomien ako celok utrpela silnú ranu, a to v značnej miere.

Na podporu svojich tvrdení si výskumná spoločnosť pomohla štatistickými dátami. Z nich vyplýva, že v posledných troch mesiacoch boli do 597 projektov vložené finančné prostriedky vo výške $1.8 miliardy. Zatiaľ čo sa toto číslo môže javiť ako obrovská suma, v porovnaní s prostriedkami získanými v druhom štvrťroku to predstavuje skoro 80 %-ný pokles. Konkrétnejšie, počas druhého štvrťroka tohto roku získali ICO projekty až $8.35 miliárd, aj keď bol trh v tomto období v značnej recesii.

V správe je pokles vyjadrený strednou návratnosťou investícií (ROI – Return of Investment) vo výške -22 % v treťom štvrťroku 2018. To samozrejme vyjadruje stratu na investícii.

Ako sa uvádza v správe:

„Rovnaký ukazovateľ bol v prvom štvrťroku plusový, a to +49.32 % a v 2. štvrťroku už nastúpil negatívny trend v podobe -55.38 %.“

Čo je dôvod tohto poklesu?

Odôvodnení, prečo projekty utrpeli tak významnú ranu počas uplynulého štvrťroka je niekoľko. ICORating upozornil na výrazný pokles výnosov celého trhu (bear market), znižovanie úrovne transparentnosti tímov, neschopnosť dodať sľúbené inovácie, dozrievanie investorov / fondov, pomalé prijímanie blockchain technológií, a čo je najdôležitejšie, skutočnosť, že nariadenia a regulácie voči ICO v posledných mesiacoch narastajú.

Práve nedávno sa projekty ako Airfox a Paragon sa dostali do sporu s Komisiou pre burzy a cenné papiere (SEC) kvôli skutočnosti, že sa obe spoločnosti nezaregistrovali u správneho regulátora.

V tomto prípade zástupca SEC uviedol:

„Uviedli sme, že spoločnosti, ktoré vydávajú cenné papiere prostredníctvom ICO, sú povinné dodržiavať platné stanovy a pravidlá upravujúce registráciu cenných papierov.“

Spoločnosti Airfox a Paragon boli odvtedy poverené zaplatiť pokutu vo výške $250,000 a odškodniť investorov, ktorí sa podieľali na nezákonnom ICO.

Podľa ICORating je tento prípad len špičkou ľadovca.

Vyjadrili sa:

„Kľúčovým problémom ICO je, že obrovské množstvo z nich sú skutočne podvody alebo podvodné projekty a skutočnosť, že niektoré predané tokeny boli skutočne cennými papiermi. V júli 2017 SEC zverejnila správu, v ktorej sa uvádza, že väčšina, ak nie všetky tokeny, by mali byť klasifikované ako cenné papiere, a preto podliehajú príslušnej regulácii.“

Množstvo podvodov a len pár sľubných projektov

Firma tiež upriamuje pozornosť na podvody, pričom konštatuje, že 19 % projektov s už oznámenými ICO vymazalo svoje webové stránky a profily na sociálnych médií v priebehu tretieho štvrťroka, čo nie je dobré znamenie vzhľadom na to, že „iba“ 9 % tak urobilo v druhom štvrťroku. Tieto podvody údajne vyzbierali dokopy $62.1 milióna.

7 najčastejších kryptopodvodov a ako sa im vyhnúť

Hoci toto odvetvie vykazuje nedostatočnú výkonnosť a je preplnené podvodmi, stále sa našli aj projekty, ktoré skutočne stáli za to. London Football Exchange, Cryptosolartech, Alchemy a 4NEW dokázali dokopy získať finančné prostriedky vo výške $40 miliónov, zatiaľ čo 16 ďalších získalo spoločne viac ako $20 miliónov.

Zdroj: cointelegraph.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...