Sledujte nás aj na

Vybrať si kryptomenovú peňaženku je prvým krokom k úspešnému odosielaniu a prijímaniu kryptomien ako Bitcoin, Ethereum, Dash a iné. V predošlom článku sme Vám priblížili, ako kryptopeňaženky fungujú. V tomto článku sa dozviete o 5 druhoch kryptomenových peňaženiek a o výhodách a nevýhodách každej z nich.

Viacero druhov kryptopeňažiek

Kryptopeňaženky môžu byť rozdelené do piatych kategórií, každá sa vyznačuje rôznou úrovňou bezpečnosti vašich privátnych kľúčov a rozličnými výhodami a nevýhodami.

1) Online / Web peňaženka

Online peňaženky sú zvyčajne kryptomenové peňaženky, ku ktorým pristupujete prostredníctvom svojho webového prehliadača. Tieto peňaženky sa jednoducho používajú, sú efektívne avšak online peňaženky sú neuveriteľne atraktívne pre hackerov a sú náchylné na útoky.

Coinbase, príklad online peňaženky

Výhody:
Najrýchlejší spôsob pre realizáciu transakcií (bez oneskorenia vzniknutého komunikáciou medzi aplikáciou a sieťou). Sú ideálne na uchovávanie malých množstiev kryptomien. Mnoho z nich podporuje viac kryptomien, dokážu zamieňať kryptomeny alebo byť priamo integrované na kryptomenovú burzu.

Nevýhody:
Používatelia sú zraniteľnejší voči hackerským útokom, podvodom typu phishing alebo útokom typu DDoS (Distributed Denial of Service). Tretia stranainformácie o stave Vášho konta. Počítač môže byť nakazený rôznymi vírusmi alebo škodlivým malvérom.

Príklady: Coins.ph, GreenAddress, Coinbase

Pokiaľ by ste sa chceli na Coinbase registrovať, využite tento odporúčací link. Po registrácií a nákupe kryptomien za 100 USD (84 EUR) dostanete Vy aj redakcia KryptoPortalu zdarma Bitcoin v hodnote 10 USD. Získate tak malý bonus a zároveň podporíte KryptoPortal.

2) Mobilná peňaženka

Mobilné peňaženky poskytujú prístup ku kryptomenám kdekoľvek sa nachádzate. Peňaženka sa nachádza priamo vo Vašom mobilnom zariadení. Spravidla poskytujú viac funkcií ako klasické online peňaženky, no zároveň prinášajú určité bezpečnostné riziká.

Coinomi, príklad mobilnej peňaženky

Výhody:
Praktickejšie a ľahšie použiteľné ako iné peňaženky. Mobilné peňaženky sa vyznačujú príjemných a jednoduchým užívateľským rozhraním. Skvelé prijímanie alebo odosielanie kryptomenových platieb kedykoľvek a kdekoľvek, a to navyše v reálnom čase. Tieto peňaženky často ponúkajú ďalšie funkcie presahujúce online a hardvérové peňaženky, ako napríklad skenovanie QR kódu pre odoslanie platby.

Nevýhody:
Telefóny sú veľmi náchylné na bezpečnostné hrozby a relatívne ľahko napadnuteľné a odcudziteľné zariadenia. Telefón môže byť napadnutý škodlivými softvérami a vírusmi často sa vyskytujúcimi na verejných WiFi sieťach. Takisto sa môže stať, že si nevedomky stiahnete falošnú aplikáciu, ako sa stalo v prípade burzy Poloniex.

Viac o mobilných kryptopeňaženkách sa dozviete v našom článku tu.

Príklady: Jaxx, Coinomi, Mycelium

3) Desktopová peňaženka

Desktopová peňaženka, peňaženka nainštalovaná lokálne na vašom počítači je považovaná za o niečo bezpečnejšiu alternatívu k online (web) peňaženkám a mobilným peňaženkám. Samozrejme, vo veľkej miere závisí od Vašich bezpečnostných návykov. Privátny kľúč je v tomto prípade uložený vo Vašom počítači. V prípadoch, že použijete počítač, bez prístupu na internet s čistým operačným systémom, desktopová peňaženka môže byť použitá ako efektívna cold wallet. Mnoho ľudí má doma starý/vyradený počítač, ktorý by mohol získať uplatnenie práve pri uchovávaní kryptomien.

Tip: Nezabudnite na zálohu desktopovej peňaženky. V prípade poruchy zariadenia si viete obnoviť peňaženku a dostať sa k Vaším kryptomenám.

 

Exodus, príklad desktopovej peňaženky

Výhody:
Naozaj jednoduché používanie. Ak vaše zariadenie nebolo nikdy pripojené na internet, desktopové peňaženky môžu byť využité na bezpečné uchovávanie kryptomien vo forme cold wallet. Zvýšená bezpečnosť keďže privátne ​​kľúče nie sú uložené na serveri tretej strany.

Nevýhody:
Ak je zariadenie pripojené k internetu, existuje bezpečnostné riziko v podobe nabúrania sa do počítača alebo infikovania rôznymi škodlivými softvérami. Ak zabudnete zálohovať vaše dáta (vrátane peňaženky) a váš počítač sa pokazí, môžete prísť o svoje kryptomeny. Niektoré peňaženky vyžadujú naozaj zvláštne povolenia na ochranu osobných údajov (bezpečnostné certifikáty).

Príklady: Exodus, Multibit, Armwork a Bitcoin Core.

4) Hardvérová peňaženka

Hardvérové ​​peňaženky sú o niečo menej užívateľsky príjemné ako webové a mobilné peňaženky. Pracuje sa s nimi však príjemnejšie ako s papierovými peňaženkami a sú bezpečnejšie ako hot wallet.

Sú ideálne na ukladanie veľkého množstva kryptomien s ktorými nemusíte často pohybovať. Niektoré vyžadujú batérie, niektoré z nich majú obrazovky. Spoločným znakom je však fakt, že privátne kľúče sú uložené v zariadení a nikdy sa nedostanú online. Ak budete chcieť s kryptomenami pohybovať, budete musieť mať zariadenie fyzicky pri sebe. Preto sa sa hardvérové peňaženky všeobecne považujú za najbezpečnejšie. Najznámejšími hardvérovými peňaženkami sú Ledger Nano S a Trezor.

Najpopulárnejšie hardvérové peňaženky. Z ľava do prava: KeepKey, Ledger Nano S, Trezor

 

Pokiaľ si plánujete zadovážiť hardware peňaženku Trezor alebo Ledger Nano S, využite nasledujúce odporúčacie linky. Podporíte KryptoPortal a prispejete tak k rozvoju a zvýšeniu kvality Vášho obľúbeného informačného portálu o kryptomenách. Ďakujeme.

Česká Alza:           Link pre  Trezor                       Link pre Ledger Nano S

Slovenská Alza:   Link pre Trezor                       Link pre Ledger Nano S

Výhody:
Ak má zariadenie obrazovku, je to najbezpečnejší spôsob ako ukladať a posielať kryptomeny (adresa na ktorú odosielate financie sa zobrazí na displeji zariadenia). Najbezpečnejšia forma uchovávania kryptomien. Podporujú viac kryptomien a ERC-20 tokeny.

Nevýhody:
Pomalšie používanie ako pri desktopových alebo online peňaženkách. Bývajú často vypredané.

Príklady: Ledger Nano S, Trezor

5) Papierová peňaženka

Papierové peňaženky boli pred príchodom hardvérových peňaženiek štandardom pre uchovávanie kryptomien vo forme cold wallet. Privátny kľúč pozná len majiteľ peňaženky a nie je uložený online na žiadnom serveri.

Papierové peňaženky sa považujú spolu s hardvérovými peňaženkami za najbezpečnejšie formy uchovávania kryptomien, pretože bezpečnosť je plne v rukách vlastníka. Informácie o papierovej peňaženke nepodliehajú chybám súvisiacich s počítačmi ako je náhodné vymazanie disku alebo hacknutie. Okrem toho, niektoré papierové peňaženky umožňujú extra úroveň ochrany v podobe ochrany privátneho kľúča heslom.

Príklad papierovej peňaženky, na ktorej je napísaný private key.

Výhody:
Jedna z najbezpečnejších peňaženiek čo sa týka počítačového útoku. Údaje ani súkromné kľúče nie sú uložené v počítači ani na serveri tretej strany.

Nevýhody:
Disponovať s kryptomenami uloženými v papierovej peňaženke je zložitejšie, vyžaduje sa program na komunikáciu s blockchainom.

Príklady: BitAddress.org a Bitcoin Armory vám pomôžu vytvoriť a vytlačiť si papierovú peňaženku.

Multi-Currency Wallet

Niektoré kryptopeňaženky dokážu uchovávať viac druhov kryptomien, Takéto kryptopeňaženky sa tiež nazývajú multi-kryptomenové peňaženky (anglicky Multi-Currency Wallet ). Medzi multi-kryptopeňaženky patrí napríklad aj Exodus alebo Lerdger Nano S, ktoré podporujú Bitcoin, Ethereum, Dash, EOS a mnohé iné. Niektoré peňaženky navyše dokážu zameniť „kryptomenu A“ za „kryptomenu B“. Ak by ste Váš Bitcoin chceli zameniť za Litecoin, môžete to urobiť v rámci peňaženky, ktoré ponúkajú túto vlastnosť. Jednou z takýchto peňaženiek je aj spomínaná Coinomi.

Záver

Neexistuje lepší alebo horší typ kryptomenovej peňaženky. Každá má unikátne výhody aj nevýhody. Pri výbere tej správnej pre Vás záleží hlavne od toho, čo od nej očakávate a na aké účely ju budete používať. Väčšina používateľov kryptomien vlastní viacero peňaženiek. Mobilnú peňaženku na okamžité platby za tovar v obchodoch, online peňaženku pre obchodovanie na burzách a hardvérovú/papierovú peňaženku na dlhodobé uloženie kryptomien. Pamätajte, dbajte na bezpečnosť. Svoje privátne kľúče si dobre strážte, neukladajte si ich do textových súborov v počítači. Ideálne je ich mať zapísané na papieri/USB kľúči (flashke) a uložené na viacerých bezpečných miestach.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...