Sledujte nás aj na

Kryptomenový trh sa v poslednom období výrazne trápi. Dá sa povedať, že sa trápi celý rok, no posledné dva mesiace boli skutočne nepríjemné. Poďme si v takýchto chvíľach pripomenúť aj pozitívnu udalosť, ktorou sú siedme narodeniny Litecoinu!

Litecoin (LTC) azda žiadnemu nadšencovi kryptomien netreba predstavovať. Litecoin, jeden z prvých a najznámejších altcoinov má sedem rokov. Litecoin, peer-to-peer kryptomena, vydaná pod licenciou MIT / X11, bol jedným z prvých hard forkov Bitcoin Core klienta.

Bývalý zamestnanec spoločnosti Google a bývalý technický riaditeľ spoločnosti Coinbase, Charlie Lee, vydal Litecoin ako klienta s otvoreným zdrojovým kódom presne 7. októbra 2011. Sieť Litecoin bola oficiálne spustená 13. októbra 2011. Charlie Lee je bratom Bobbyho Lee. Ten je bývalý generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti BTCC, kedysi najväčšej Bitcoinovej burzy v Číne.

Litecoin prvýkrát dosiahol trhovú kapitalizáciu vo výške jednej miliardy dolárov v roku 2013 . Trvalo mu to dva roky. V súčasnej dobe sa pýši siedmou najväčšou trhovou kapitalizáciou medzi asi dvomi tisíckami kryptomien. Boli časy, kedy bol LTC druhá či tretia najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie. V súčasnosti sa Litecoinu nevedie vôbec zle, no patrí k menám, ktoré nie sú často stredobodom pozornosti.

Charlie Lee sa vyjadril k súčasnej situácii okolo Litecoinu

Ako sa Litecoin a Bitcoin líšia?

Hlavné rozdiely medzi Litecoinom a Bitcoinomštvornásobne rýchlejšie generovanie nových blokov, zvýšený maximálny počet LTC v obehu – tiež zvýšený štvornásobne na 84 miliónov LTC a použitie scrypt hešovacieho algoritmu namiesto algoritmu SHA-256, ktorý používa Bitcoin. Litecoin sa snaží spracovať blok každých 2.5 minúty, na rozdiel od 10 minút v prípade Bitcoinu.

Litecoin mineri sú odmenení sumou 25 LTC za vyťaženie bloku. Táto odmena sa delí na polovicu (halving) každých 840,000 blokov alebo zhruba každé štyri roky. Najbližší halving sa odohrá niekedy v auguste budúceho roka, približne to vychádza na 7.8.2019. V súčasnosti je v obehu okolo 58 miliónov LTC.

Litecoin a Lightning Network

V máji 2017 Litecoin sieť prijala protokol SegWit, ktorý predstavoval významnú aktualizáciu aj Bitcoin siete. Rovnako v máji 2017 sa uskutočnila prvá transakcia cez Lightning Network z Zürichu do San Francisca za menej ako jednu sekundu.

Lightning Network je protokol druhej vrstvy, ktorý funguje nad hlavným blockchainom a podporuje priame transakcie medzi uzlami siete. Lightning Network je momentálne jedno z najlepších riešení problému škálovania blockchainov.

Charlie Lee: „Litecoin môže byť efektívny side chain pre Bitcoin Lightning Network!“

Záver

Litecoin je veľmi populárna kryptomena. Často sa používa na menšie platby za každodenný spotrebný tovar. To neznamená, že nedokáže preniesť aj veľké sumy peňazí. Najväčšia LTC transakcia prenášala hodnotu približne $99 miliónov (apríl 2018). Trvalo to len 2.5 minúty a poplatky za spracovanie činili $0.40. Litecoinom môžete jednoducho platiť aj v našich končinách, za kávičku, jedlo a iné služby. Jeho tvorca Charlie Lee nás uisťuje, že práce na vývoji stále úspešne pokračujú a napredujú.

Nezostáva nám nič iné ako popriať Litecoinu krásne narodeniny a veľa úspechov do budúcnosti.

Zdroj: cryptorecorder.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...