Sledujte nás aj na

MetaMask nie je len ďalšia Ethereum peňaženka, ale je to most, ktorý vám umožní prístup k distribuovaným aplikáciám vo Vašom prehliadači. Môžete spúšťať Ethereum dApps priamo v prehliadači bez nutnosti úplného Ethereum uzla. MetaMask taktiež poskytuje užívateľské rozhranie na správu vašich identít na rôznych stránkach či podpísanie blockchain transakcií.

Aký problém MetaMask rieši?

Aktuálne kryptotrh pozostáva z vyše 1,500 rozličných kryptomien a 545 z nich sú považované za tokeny. Tokeny sú v tomto prípade kryptomeny založené na platforme akou je napríklad Ethereum.

Okolo 80% z týchto 545 tokenovERC20-kompatibilné tokeny hostované na Ethereum blockchaine. S takýmto veľkým množstvom je určite ľahké stratiť sa v mori rôznych peňaženiek.

A presne tu prichádza na scénu MetaMask. MetaMask umožňuje bezpečne uložiť rôzne množstvo tokenov v pohodlí Vášho vlastného prehliadača, bez toho, aby ste museli mať nainštalované desiatky rozličných peňaženiek.

Samozrejme MetaMask nie je jediná peňaženka svojho druhu, môžete nájsť ďalšie aplikácie, ktoré sa zameriavajú na riešenie tohto istého problému – nutnosť vlastniť a spravovať rozličné peňaženky pre rozličné tokeny. Spomenieme aspoň pár alternatív k MetaMask, ktoré môžete použiť napríklad na účasť na rôznych ICO, ktoré sú založené na ERC20 tokenoch alebo ako spôsob uchovania týchto tokenov. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie patria:

Prečo by ste mali používať MetaMask?

Tu je niekoľko dôvodov prečo by ste mali používať MetaMask namiesto spomínaných alternatív.

1.) MetaMask vytvorí súkromný 12 frázový kľúč (seed), ktorý je prístupný cez Váš prehliadač. Máte plnú kontrolu nad svojimi súkromnými kľúčmi, ktoré môžu byť použité na prístup k prostriedkom odkiaľkoľvek.

2.) MetaMask umožňuje držať akýkoľvek ERC20 token v jednej peňaženke a taktiež umožňuje ľahko zobraziť stav Vášho účtu na Ethereum blockchaine.

3.) Cez MetaMask môžete interagovať s Ethereum blockchainom bez nutnosti ho stiahnuť a zosynchronizovať na Vašom počítači, alebo bez toho, aby ste mali spustený separátny software, ktorý je na to zvyčajne potrebný. MetaMask dáva Vášmu prehliadaču schopnosť čítať a pochopiť dApps (decentralizované aplikácie). Kompletný list decentralizovaných aplikácii, ktoré podporuje MetaMask nájdete tu.

4.) MetaMask umožňuje prístup k službe EtherDelta, decentralizovanej zmenárni, priamo z tvojej peňaženky. Nie je potrebné vkladať alebo vyberať prostriedky zo zmenárne, pretože zmenáreň komunikuje priamo s rozšírením MetaMask. Tak je umožnené obchodovať priamo vo Vašom prehliadači.

Ako používať MetaMask?

Spomenuli sme niektoré najdôležitejšie vlastnosti peňaženky MetaMask. Poďme sa pozrieť ako túto peňaženku používať.

Na začiatok je potrebné stiahnuť rozšírenie do prehliadača, ktoré je dostupné na metamask.io, alebo v prípade Google Chrome cez správcu rozšírení. MetaMask súčasne podporuje aj prehliadače Opera Firefox. Taktiež ju nájdete vstavanú v decentralizovanom prehliadači Brave.

Vytvorenie novej peňaženky

Akonáhle máme rozšírenie stiahnuté a nainštalované, môžeme ľahko vytvoriť nový “vault“, čo je penaženka, ku ktorej máme prístup pomocou špeciálnej 12 slovnej frázy (seedu).

12 slovná fráza – seed

 

Pouívateľské rozhranie MetaMask

Táto fráza sa zobrazuje v procese vytvárania účtu, takže je potrebné sa uistiť, že ju zálohovanú na bezpečnom mieste (najlepšie je zapísať si ju na papier a uložiť na bezpečné miesto). Ak máme seed zapísaný môžeme začať plnohodnotne MetaMask používať.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...