Sledujte nás aj na

Lightning Network je platobný protokol „druhej vrstvy“, ktorý funguje na blockchaine (najčastejšie Bitcoin). Umožňuje okamžité transakcie medzi zúčastnenými uzlami a bol ponúkaný ako riešenie problému škálovateľnosti. Je vybavený systémom peer-to-peer na vytváranie mikroplatieb prostredníctvom siete, obojsmerných platobných kanálov bez delegovania úschovy finančných prostriedkov alebo dôvery tretím stranám.

Joseph Poon a Thaddeus Dryja sú autori stojaci za myšlienkou Lightning Network (LN), o ktorej napísali svoj white paper. Jedná sa o trochu dlhšie a technicky náročnejšie čítanie, ale o to viac zaujímavé. Po vydaní tohto white paperu bola stanovená špecifikácia LN, ktorá je momentálne vyvíjaná viacerými spoločnosťami.

Ako Lightning Network funguje?

Lightning Network (LN) je systém inteligentných zmlúv postavených na blockchaine, ktorý umožňuje rýchle a lacné platby priamo medzi dvoma stranami. Keď si dvaja ľudia môžu navzájom aktualizovať svoj stav, bez vysielania informácií v blockchaine, sieť týchto „kanálov“ môže povoliť platby komukoľvek inému.

Platby sa nespoliehajú na dôveru, pretože je kryptograficky zabezpečená použitím hashov. Pri LN sú platby podmienené znalosťou náhodného čísla. Celá platba prechádza cez všetkých účastníkov, alebo jej platnosť vyprší a bude úplne zrušená. Na dosiahnutie týchto rýchlych a lacných transakcií sa podnikli tieto kroky:

  • Je nastavená viac podpisová peňaženka, ktorá obsahuje určitú časť Bitcoinov (poskytnutú aspoň jednou z dvoch strán)
  • Adresa peňaženky sa potom uloží do verejného blockchainu vrátane inteligentnej zmluvy, ktorá dokazuje koľko z týchto vkladov daným osobám prináleží
  • Potom, ako sa tento platobný kanál raz nastaví, je možné, aby tieto dve strany vykonávali neobmedzené množstvo transakcií bez toho, aby sa dotkli informácií uložených v blockchaine
  • Každou transakciou obe strany podpíšu aktualizovanú bilanciu Bitcoinov a určia komu patrí
  • Aktualizovaná bilancia sa neodovzdá do blockchainu, ale obe strany si ponechajú jej kópiu
  • Ak dôjde k sporu, alebo sa platobný kanál  uzavrie, obidve strany môžu použiť najnovšiu vzájomne podpísanú bilanciu na vyplatenie svojho podielu vo viac podpisovej peňaženke.

Výhody Lightning Networku

  • Umožňuje malé platby, tzv. mikroplatby: Keďže poplatky sú úmerné k výške platby, môžete zaplatiť zlomok centu. Účtovanie sa dokonca robí v tisícoch satoshi.
  • Platby sa zúčtovávajú okamžite: Peniaze sa posielajú v čase potrebnom na prechod siete do cieľa a späť, zvyčajne sa jedná o zlomok sekundy.
  • Zlepšené súkromie: Nie každá transakcia je uložená vo verejnom blockchaine. Uloží sa až keď je platobný kanál  zatvorený a zostatok je vyplatený obom stranám

Nevýhody Lightning Networku

1. Nerieši úplne problém s transakčnými poplatkami Bitcoinu

Lightning Network je často ponúkaný ako riešenie problému rastúcich transakčných poplatkov. Jeho navrhovatelia tvrdia,  že transakčné poplatky, ktoré sú jedným z priamych dôsledkov upchatých sietí Bitcoinu, sa potom, čo technológia prevezme transakcie z hlavného bloku znížia.

Preťaženie Bitcoin sietí je jedným z viacerých faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku transakčných poplatkov. Okrem toho samotný poplatok za šifrovanie je veľkou súčasťou celkových nákladov LN.

Existujú dve časti nákladov v Lightning Network svete. Prvá časť sa skladá z poplatku rovnajúceho sa poplatkom za transakčné poplatky, aby sa otvorili a zatvorili kanály medzi zúčastnenými stranami. Okrem toho však existuje samostatný smerovací poplatok na prenos platieb medzi jednotlivými kanálmi. V súčasnosti je tento poplatok nastavený na nulu, pretože len veľmi málo uzlov LN využíva. Dryja predpokladá, že smerovací poplatok LN zostane naďalej nízky, pretože sieť je „celkom škálovateľná“.

Pripúšťa však, že poplatky za transakcie sa môžu zvýšiť.

Dryja sa vyjadril nasledovne: ,,Bitcoinové transakčné polatky by mohli znova stúpať a zabrániť prijatiu Lightning Networku medzi obchodníkmi.“

2. Zostáva stále online a vytvára tak uzly podliehajúce hackom a krádežiam

Uzly v LN musia byť stále k dispozícii online, aby mohli odosielať a prijímať platby. Offline skladovanie mincí, ktoré sa považuje za najbezpečnejšiu metódu na ukladanie kryptomien, je v LN nemožné. Podľa niektorých však táto požiadavka spôsobuje, že sú náchylnejšie k hackom, či krádežiam.

Prechod do režimu offline vytvára v LN celú radu problémov. Podľa Dryju je možné, že jedna zo zmluvných strán z platobného kanála uzavrie kanál a zoberie si všetky tokeny, zatiaľ čo druhá strana je preč. Aj keď existuje časové obdobie uzavretia kanála, dlhodobá neprítomnosť jednej zo strán by mohla viesť k uplynutiu tejto lehoty.

Pozícia v režime offline by mohla LN „poslať dole“. Taylor z firmy Dash povedal, že najväčším problémom LN je „zvýšenie centralizácie“ koncentráciou finančných prostriedkov v určitých uzloch v rámci jeho siete. Z praktického hľadiska sa to prejaví pri uzamknutí používateľských prostriedkov v prípade, že jeden uzol siete Lightning Network zmizne.

,,Jeden výpadok servera by mohol spôsobiť narušenie v celej sieti a mohol by spôsobiť, že veľké množstvo používateľov bude mať svoje finančné prostriedky zmrazené celé dni,“  povedal Taylor.

3. Lightning Network nemusí vyriešiť poblém Bitcoinu so sieťovými efektmi

Nástup LN má tiež znamenať životaschopnosť Bitcoinu ako prostriedku každodenných transakcií. Zákazníci budú môcť otvoriť platobné kanály s podnikmi alebo ľuďmi, s ktorými najčastejšie obchodujú. Môžu napríklad otvoriť platobný kanál s vlastným prenajímateľom alebo obľúbeným obchodom a uskutočňovať tak rýchle BTC platby.

Ale Bitcoin má stále spôsoby, ako predísť mainstream transakciám. Zvýšenie objemu transakcií v posledných mesiacoch sa z veľkej časti pripisuje zvýšeniu objemov obchodov. Celkový účinok LN na zníženie transakčných poplatkov Bitcoinu môže byť obmedzený.

„Aj keď sieť Lightning Network zvyšuje rýchlosť transakcií, stále existuje otázka, do akej miery sa bude používať.“

Vyjadril sa Dr. Garrick Hileman, ekonóm a zakladateľ spoločnosti Mosaic. „Vyššia cenová volatilita Bitcoinu znamená, že ľudia pravdepodobne nebudú držať svoje peniaze na nájomné v Bitcoine.“

Podľa Hilemana je najväčším problémom to, že veľmi málo ľudí v súčasnosti dostáva výplatu v kryptomenách, čo odzrkadľuje nízku úroveň masovej adopcie nielen Bitcoinu, ale kryptomien ako takých.

„Ľudia sú zvyknutí robiť ďalšie kroky na získanie investičných aktív, ale nie na získanie svojich peňazí.“

Zdroj: wikipedia.com, medium.com, investopedia.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...