Sledujte nás aj na

Kryptomeny boli vytvorené na podporu decentralizácie. Medzi držiteľmi kryptomien však existuje vysoká miera koncentrácie bohatstva. Viac ako 30 % všetkého etheru (ETH) a viac ako 20 % všetkých bitcoinov (BTC) je kontrolovaných malým počtom jednotlivcov, ktorí sa nazývajú „veľryby“ (finančné veľryby, whales). Tieto veľryby sú veľmi často zodpovedné za značný počet cenových výkyvov.

Zo správy firmy Chainalysis vyplýva, že tieto veľryby v Ethereum svete predstavujú iba 7 % všetkých transakčných aktivít. Okrem toho tieto veľryby nemajú žiadny významný vplyv na cenu etheru. Značne však prispievajú k volatilite ETH trhu najmä svojimi veľkými odpredajmi tohto tokenu.

Prečo je kryptomenový trh tak volatilný?

Ethereum veľryby ovládajú veľa etheru. Často s ním však nehýbu.

Veľryby definujeme ako 500 najbohatších držiteľov danej kryptomeny, okrem služieb, ktoré ukladajú svoje podiely mimo búrz, v cold storage úložiskách. Rozlíšenie veľrýb od služieb je najťažším krokom v analýze a možno ju uskutočniť len na základe dlhoročných údajov z blockchainu, ktoré boli prepojené s reálnymi subjektmi. K 1. máju 2019, z 500 najväčších ETH držiteľov, bolo 124 služieb a zvyšných 376 individuálnych veľrýb. Zistené bolo, že týchto 376 veľrýb kontroluje 33 % aktuálneho obehu ETH. To predstavuje pokles oproti 47 % z roku 2016.

Množstvo etheru držaného veľrybami a percento transakčného objemu, za ktoré sú veľryby zodpovedné. Zdroj: chainalysis.com

Aj keď tieto veľryby kontrolujú veľkú časť cirkulujúceho etheru, paradoxne predstavujú len malé percento ekonomickej a transakčnej aktivity v sieti Ethereum. Veľryby pravidelne držia 25 – 40 % obežnej zásoby etheru, ale predstavujú iba 5 % až 18 % čo sa týka objemu transakcií. Je to preto, že väčšina veľrýb (~ 60 %) drží svoje aktíva alebo s nimi neobchoduje pravidelne. To však neznamená, že sa to nemôže kedykoľvek zmeniť.

Väčšina veľrýb nie sú aktívni traderi

Ethereum 2.0: Testovací Proof-of-Stake (PoS) blockchain bol oficiálne spustený

Veľryby nemajú vplyv na cenu etheru, ale zvyšujú jeho dennú volatilitu

Ovplyvňujú veľryby cenu ETH tým, že na burzách vytvárajú veľké objednávky? To ďalej vyvoláva otázku: Sú títo veľkí držitelia etheru zodpovední za niektoré prudké výkyvy cien z posledných rokov? Tieto otázky sú smerované na Ethereum kvôli vysokej koncentrácii bohatstva v porovnaní s inými hlavnými kryptomenami.

Jedným z hlavných problémoch pri zodpovedaní týchto otázok je, že je náročné jasne určiť, či aktivita veľrýb ovplyvňuje cenu alebo naopak. Výskumníci zo spoločnosti Chainalysis použili model vektorovej autoregresie (VAR), bežne používaný v analýzach finančných časových radov, pretože sa v ňom zohľadňujú tieto vzájomné závislosti medzi premennými ceny a toku. Štatistický VAR model umožňuje odhadnúť vplyv na cenu etheru a dennú volatilitu (zmeny ceny v rámci jedného dňa) z pohľadu týchto faktorov:

  • Cena Bitcoinu
  • Veľryby posielajúce ETH na burzy
  • Veľryby prijímajúce ETH z búrz

Analyzovaná bola aktivita za obdobie z rokov 2016 až 2019. Ethereum projekt bol spustený 30. júla 2015. Z analýzy ďalej vyplýva:

  • Cena etheru kopíruje cenu bitcoinu. V priemere o 1-percentné zvýšenie ceny bitcoinu vedie k 1.1-percentnému nárastu ceny etheru. Nebol zistený štatisticky významný vplyv ceny BTC na volatilitu ETH.
  • Posielané finančné prostriedky ovplyvňujú volatilitu, ale nie cenu. Prostriedky, ktoré veľryby posielajú na burzy, nemajú priamy vplyv na cenu etheru, ale prispievajú k nestálosti cien. V priemere veľryba, ktorá pošle $1 milión v ETH, zvýši dennú volatilitu o 0.1 jednotky, čo je relatívne malé číslo vzhľadom na to, že sa volatilita pohybuje v rozsahu od 0.02 až 417 bodov.
  • Prijaté prostriedky nemajú žiadny vplyv. Prostriedky, ktoré prijímajú veľryby z búrz, nemajú vplyv na cenu etheru, ani na volatilitu.

Hoci sa zdá, že obavy z vplyvu veľrýb na trhové ceny sú nadhodnotené, stále existujú dôležité výhrady k výskumu Chainalysis. Nemožno vylúčiť možnosť, že veľryby môžu ovplyvniť zmeny cien v rámci jednotlivých dní na základe mimoriadnych udalostí. Výskum Chainalysis analyzoval všeobecný vplyv tokov ETH veľrýb a nevenoval sa výhradne vplyvu akýchkoľvek externých udalostí.

Ethereum: 1.časť – história, DAO, Ethereum classic

Zdroj: blog.chainalysis.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...