Sledujte nás aj na
Vitalik Buterin predniesol na treťom výročnom stretnutí DevCon v Mexickom Cancúne prejav o nadchádzajúcich zmenách Ethereum sieti (ETH). Ethereum prichádza so starostlivo premysleným plánom zmien, vyhýbajúc sa tak dráme okolo budúcnosti Bitcoinu.
Ethereum naďalej stagnuje
Napriek dobrým správam a úspešnému hardforku, Ethereum klesol pod 300 dolárov ako výsledok nátlaku na altcoiny v dôsledku nárastu Bitcoinu. V čase písania článku sa ETH predával za $286 s trhovou kapitalizáciou vyše $27.4 miliárd.
Budúcnosť škálovania Etherea
Vývojári ETH sa momentálne plne sústredia na otázku škálovateľnosti a umožnenia väčšieho počtu transakcií. Keďže ETH priťahuje množstvo decentralizovaných aplikácií, škálovateľnosť siete je esenciálna. So súčastnou technológiou sa môže stať, že len niekoľko smart kontraktov spôsobí preťaženie siete.
„Množstvo aktivít na ETH blockchaine je rádovo väčšie než pred pár rokmi,“ povedal Buterin.
V súčasnosti sieť Ethereum spracuje každý deň približne trikrát viac transakcií ako Bitcoin. BTC je však len peer-to-peer platobný systém, zatiaľ čo transakcie v sieti Ethereum môžu byť realizované vo forme smart kontraktov. Podstatnú časť využívania ETH siete tvoria aj transfery tokenov a ICO.
Buterin priznal, že v rámci škálovateľnosti blockchainovej siete neexistujú skratky alebo jednoduché riešenia.
„Existuje veľké množstvo systémov, ktoré tvrdia, že vyriešili problém so škálovateľnosťou, no v skutočnosti to tak nie je. Udržateľná škálovateľnosť je naozaj signifikatnou a náročnou výzvou.“
Štiepenie siete
Riešenie, ktoré Ethereum navrhuje je tzv. „štiepenie alebo rozkúskovanie siete“ – sharding, čo prakticky znamená oddelenie celej transakčnej histórie siete, ktorá sa za dobu od spustenia ETH nahromadila do extrémnej veľkosti od funkčnej siete. Dodatočný plánovaný algoritmus by mal zabezpečil, že po rozštiepení siete budú jednotlivé uzly môcť stále komunikovať a overovať údaje.
Štiepenie ETH siete na menšie časti by však nebolo náhodné, ale strategické v tom zmysle, že sa najdôležitejšie časti dajú dokopy a budú tvoriť akési univerzá siete.
Tieto univerzá by fungovali ako určitá forma bočných reťazcov, kde by platili rôzne pravidlá a kládol by sa dôraz na rýchlejšie riešenia transakcií, zatiaľ čo hlavná sieť by zostala stabilná. OmiseGo, blockchainový projekt východoázijskej finančnej spoločnosti Omise naznačil, že plánuje používať podobný systém, v ktorom by transakcie boli overené na postrannom reťazci a len príležitostne sa spoliehali na hlavný blockchain reťazec.
Zdroj: cryptovest.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: