Sledujte nás aj na

Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea (ETH), sa vyjadril k momentálnej situácii ohľadom súčasného trhu ICO (Initial Coin Offering). V podstate sa domnieva, že súčasný trend masívneho predaja tokenov je neudržateľný.

Buterin sa k ICO situácií  vyjadril počas svojej pracovnej cesty do Izraela, kde sa stretol s lokálnymi kryptomenovými a blockchainovými podnikateľmi. Buterin poskytol rozhovor izraelskému finančnému magazínu TheMarker, ktorý sa ho pýtal na jeho názor ohľadom trhu s ICO.

Myslím si, že je v technológii komplexnosť a niekedy z toho vznikajú konflikty. Ešte pred Bitcoinom boli pokusy o vytvorenie sociálnych zmien alebo decentralizovať silu internetu. Tieto pokusy sa nakoniec neuskutočnili, pretože z nejakého dôvodu neboli prijaté verejnosťou. Blockchain je decentralizačný projekt a každý je z neho veľmi nadšený. Myslím si, že jedným z dôvodov je to, že ide o sociálnu revolúciu zabalenú do niečoho špekulatívneho, čo môže robiť ľudí bohatými. Niekedy vzniká konflikt medzi ľuďmi, ktorí chcú zmeniť svet, a ľuďmi, ktorí vidia túto technológiu ako investičný nástroj.“ povedal Vitalik Buterin.

„Bolo by chybou podceňovať hodnotu ICO alebo hovoriť, že ide o zlé veci. ICO sú zaujímavé, pretože umožňujú zozbierať kapitál pre open-source projekty, niečo, čo sa nestáva často. Ja sám som Ethereum vytvoril pomcou ICO. To, čo vidíme v poslednej dobe, je, že ľudia túto myšlienku berú príliš ďaleko a existujú projekty, ktoré vydávajú token, nie preto, že dáva zmysel vydať token, ale preto, že majú produkt, ktorý môžu predávať a získavať peniaze. Bez tokenov neexistuje žiadny obchodný model. To vytvára v komunite nerovnováhu stimulov.“

„Naozaj si myslím, že sme v bubline, pretože všetky kryptomeny rastú a ľudia majú pocit, že budú rásť naďalej. Veľa projektov vyzbierava viac peňazí, než aké by mohli na normálnom trhu s VC a niekedy neexistuje žiadna zhoda medzi potrebou a užitočnosťou projektu a jeho schopnosťou získavať peniaze. Navyše tento trh je stále mladý a ľudia stále nevedia, ako rozlišovať medzi projektmi, ktoré budú existovať v dlhodobom horizonte, a tými, ktoré nebudú. Táto vec rastie rýchlosťou, ktorá komplikuje kontrolu. Ja sa napríklad, nezúčastňujem vo väčšine ICO, pretože si myslím, že sú príliš nadhodnotené.“

„Ak väčšina ICO zlyhá, je to riziko aj pre samotné Ethereum. Musíme sa vyhnúť nadmernej propagácii týchto projektov. Spôsob, ako ich vyhodnotiť, je väčšinou pomocou resumé zodpovedných osôb, pretože neexistuje reálny spôsob posudzovania takýchto nových projektov. Existujú projekty, ktoré vyhlásia, že sú prepojené s touto alebo tou organizáciou dokonca niektoré vyhlasujú, že sú spojené so mnou – aj keď s nimi nemám nič spoločné. V dlhodobom horizonte bude musieť trh nájsť spôsob, ako posúdiť, ktoré projekty majú zmysel a akú primeranú hodnotu majú. Nie je jasné, ako budú veci vyzerať za rok alebo za dva. Nakoniec sa trh bude musieť ochladiť. Veľa projektov zlyhá a ľudia prídu o peniaze.“

Buďte opatrní pri investovaní do ICO

Vitalik nie je jediným človekom, ktorý si myslí že dianie ohľadom ICO je prehnané. Momentálne je trh s kryptomenami presýtený ICO a súčasný stav je neudržateľný. Čoraz častejšie sa objavujú „ICO scamy“ (ICO podvody), ktoré neponúkajú žiadny reálny produkt a slúžia len na zhromaždenie kapitálu od dôverčivých investorov. Ak sa chystáte investovať do ICO, odporúčame Vám dobre si prečítať White Paper od daného projektu a preklepnúť si ľudí, ktorí za projektom stoja (nie je nič horšie ako brilantný nápad za ktorým stoja neschopní ľudia). Koniec koncov, pri posudzovaní projektu je najdôležitejšie používať svoju vlastnú hlavu. Koniec koncov sú to len Vaše investície a Vy jediný ste za ne zodpovedný.

Pamätajte: tento článok je čisto informatívny a neslúži ako finančné poradenstvo. Neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.

zdroj: financemagnatesZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...