Sledujte nás aj na

V kryptosvete sa ICO stálo akýmsi štandardom pre vyzbieranie počiatočného kapitálu pre nové projekty. Problém s ICO spočíva v tom, že hneď ako sa finančné prostriedky vyzbierajú, neexistuje žiadny mechanizmus na kontrolu čerpania týchto prostriedkov zo strany investorov. Táto skutočnosť a otvorenosť voči trhu prilákala mnoho podvodníkov, ktorým išlo o obohatenie sa na úkor investorov.

V snahe dosiahnuť plnú decentralizáciu vo svete crowdfundingu, zakladateľ Etherea Vitalik Buterin odporúča zabudovať inteligentné zmluvy (smart kontrakty) do ICO za účelom kontrolovania finančných prostriedkov investormi – DAICO (Decentralized Autonomous Initial Coin Offering). Od tejto inovácie si mnohí sľubujú minimalizovanie rizík pre komunitu investorov, hlavne ak vývojári nebudú s projektom napredovať.

Samotný Vitalik odpovedá na pár základných otázok ohľadom DAICO v snahe vysvetliť nový model verejnosti:

Čo je to DAICO?

DAICO je vylepšenie fundraisingového modelu ICO, ktoré zahŕňa určité aspekty DAO (Decentralized Autonomous Organisation).

S týmto nápadom prišiel Vitalik Buterin v januári tohto roku a jeho cieľom je spraviť ICO bezpečnejšími zapojením investorov do vývoja projektu od jeho začiatku. Tiež umožní držiteľom tokenov hlasovať o návrate svojich investícií v prípade, že nie sú spokojní s prácou developerov a celkovým napredovaním projektu. Projekty, ktoré využijú DAICO budú pre investorov zaujímavé tým, že budú vyžadovať určitú zodpovednosť od developerov a dajú investorom istotu aspoň minimálneho zisku či vrátenia peňazí.

Ako DAICO funguje?

Na báze smart kontraktov v príspevkovom režime.

Súčasťou DAICO kontraktov budú mechanizmy, ktoré zabezpečia prispievateľom poslať finance projektu, ktorý podporujú, výmenou za tokeny, ktoré sa na danej sieti budú používať. Keď skončí crowdsale, kontrakt neumožní ďalšie prispievanie.

Po tom ako vyprší možnosť prispievať, vytvorí sa tzv. kohútik alebo lievik. Týmto kohútikom bude prúdiť obmedzené množstvo vyzbieraných financií, a toto množstvo budú môcť riadiť práve investori. Rozhodnutiam o obmedzovaní prístupu k financiám musí predchádzať hlasovanie investorov. Na začiatku bude limit nastavený na nulu a taktiež sa bude meniť na základe hlasovania investorov.

Čo si DAICO požičalo od DAO?

Z DAO sú v DAICO tri hlavné elementy.

DAO je skratka pre Decentralized Autonomous Organisation. Jedná sa o typ organizácie, ktorá kompletne funguje na báze smart kontraktov. To znamená, že sú všetky jej finančné procesy riadené kódom, uloženým v smart kontraktoch a zapisované do blockchainu.

Tento koncept je veľmi nový a je ťažké presne zadefinovať čo DAO je a čo nie je. Zaujímavé čítanie o DAO nájdete tu.

Za prvé, nikdy nie je do centralizovaného tímu vložená kompletná dôvera. Rozhodnutia o využití zdrojov musia od začiatku vždy prejsť cez demokratickú voľbu investorov.

Za druhé, zdroje nie sú pre developerov uvoľňované naraz, ale za pomoci mechanizmu kohútika postupne.

Posledným elementom je možnosť vrátenia peňazí investorom. Pokiaľ vývojári nedokážu splniť vytýčené ciele v určenom časovom horizonte, investori v hlasovaní môžu „vysloviť nedôveru“ a finančné prostriedky sa im automaticky vrátia. Vrátenie peňazí je takisto ošetrené inteligentnými zmluvami, a teda vývojári nedokážu do procesu zasahovať.

Aké sú rozdiely oproti ICO?

Hlavným rozdiel je v prístupe k zdrojom.

S ICO majú po predaji tokenov developeri alebo manažment projektu kompletný prístup k získanym zdrojom. Existuje mnoho prípadov, v ktorých ICO developeri vyzbierali niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov ako pôvodne predpokladali. Títo developeri potom stratili motiváciu projekt dotiahnuť dokonca, keďže peniaze už mali.

S DAICO developeri nemajú prístup k plnej čiastke vyzbieranej v predaji tokenov. Ak budú investori spokojní s vývojom projektu, v hlasovaní môžu pre developerov uvoľniť ďalšiu čiastku. Developeri si teda musia dopredu vypočítať koľko budú potrebovať na vytvorenie minimálne funkčného produktu (MVP – Minimal Viable Product), a keď vyčerpajú tento „soft cap,“ alebo „mäkký limit,“ môžu začať pracovať na čomkoľvek, čo považujú za dôležité. Ak limit nedosiahnu, investori si v hlasovaní môžu vybrať možnosť peniaze vrátiť. DAICO teda umožňuje investorom sledovať vývoj projektu a hlasovať o tom, či chcú limit navýšiť alebo si vyžiadať svoje investície naspäť.

Aké má DAICO výhody oproti ICO?

Poskytuje investorom vyššiu úroveň kontroly.

Investori sa môžu vyjadrovať a ovplyvňovať vývojové štádia projektu. V prípade že nie sú spokojní s rýchlosťou či smerovaním projektu, môžu od zmluvy odstúpiť a dostať svoje peniaze naspäť. Týmto sa zamedzí riziku podvodov známych z niektorých ICO, kde vývojári predajú tokeny a zmiznú s peniazmi bez toho, aby dodali akýkoľvek produkt.

Aké sú možné problémy s DAICO?

Ako každý nový projekt, aj DAICO má svoje muchy.

Ak sami vývojári vlastnia veľký podiel distribuovaných tokenov, stačí im ovplyvniť malé množstvo investorov na to, aby mohli uvoľniť viac peňazí. Tento scenár je však nepravdepodobný.

Kľúčové je tiež vzdelanie investorov. Tí musia chápať, prečo cena daného tokenu rastie alebo klesá a spraviť správne rozhodnutie pri hlasovaní o uvoľnení ďalších peňazí pre vývojárov či odstúpení od projektu. Najlepšie rozhodnutia sú založené na faktoch týkajúcich sa samotných projektov, nie na emóciách spojených s cenami konkrétneho tokenu.

Ďalším problémom môže byť, že investori stratia záujem zúčastňovať sa rozhodovacieho procesu, predpokladajúc že sa DAICO postará o všetko, a tým pádom znížia väčšinovú hranicu potrebnú na schvaľovanie rezolúcií a oslabia bezpečnosť celého systému.

Zhrnutie hlavných charakteristík DAICO

Ťažko povedať, keďže koncept nebol zatiaľ nikdy implementovaný. Otázka môže byť čiastočne zodpovedaná príkladom projektu, ktorý plánuje uskutočniť prvý DAICO na svete.

Abyss, digitálna distribučná platforma novej generácie založená na ekosystéme kryptomenového odmeňovania, plánuje využiť nasledovné funkcie DAICO:

  • Spustiť hlasovanie o zvyšení finančných prostriedkov môžu iniciovať iba vývojári projektov.
  • Limit môže byť zvýšený pri jednom hlasovaní len o určité množstvo percent (ako prevencia zneužitia systému).
  • Zvýšiť limit je možné iba obmedzený počet krát za určité časové obdobie.
  • Hlasovať môžu len držitelia investičných tokenov, nie vývojári.
  • Investori budú o plánovaných hlasovaniach informovaní vopred.
  • V prípade, že sa investori rozhodnú projekt ukončiť, smart kontrakt im vráti peniaze a zároveň zničí vývojármi vlastnené tokeny.

Startup RocketICO tiež uvažuje o implementácii DAICO konceptu spolu s najlepšími skúsenosťami z doterajších úspešných ICOs.

DAICO je určite viac než zaujímavý model a nový prístup k nielen k ICO, ale aj ku komunitnému financovaniu nových projektov. Teoreticky prináša do hry väčšiu demokraciu a kontrolu nad projektom pre jeho investorov. Práve to sú ľudia, ktorí by mali mať možnosť projekt doslova riadiť. V bežnom svete to možno prirovnať k akcionárom nejakej firmy. Vo velmi blízkej budúcnosti snáď budeme svedkami aj praktického použitia tohto modelu.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...