Sledujte nás aj na

Zakladateľ Etherea Vitalik Buterin na konferencii Deconomy v juhokórejskom Soule plánoval prednášať a hovoriť o svojej vízii na najbližších 12 mesiacov pre druhú najväčšiu kryptomenu – Ethereum (ETH). Nakoniec sa ale debata niesla v duchu všeobecnej diskusie o blockchain technológii a jej potenciáli. Počas diskusie ETH vývojárov 24-ročný Buterin povedal, že je presvedčený, že sa platforma musí zmeniť, aby vyhovovala rastúcej úrovni záujmu vývojárov.

Ethereum a škálovanie

Najdôležitejšie boli Buterinove úprimné slová o stave Etherea a malom počte transakcií, ktoré môže v súčasnosti spracovať. Táto bariéra sa plne prejavila minulý rok, keď sa na platforme rozšírili a spopularizovali aplikácie ako CryptoKitties. Treba však poznamenať, že momentálne Ethereum sieť dokáže naraz spracovať väčší objem transakcií ako najpopulárnejšia kryptomena Bitcoin.

Ethereum blockchain v poslednej dobe často narážal na obmedzenia spôsobené kapacitou siete. Vývojári Etherea sú si toho plne vedomí a usilovne pracujú na riešení. Vitalik Buterin nedávno predstavil riešenie tohto problému v podobe aktualizácie Plasma cash, na ktorej vývojársky tím momentálne pracuje.

Podrobnejšie o aktualizácii Plasma cash sme Vás informovali v našom predošlom článku.

Vitalik účastníkom konferencie povedal, že každý, kto sa dnes snaží vytvoriť „decentralizovaný Uber“ alebo podobnú aplikáciu bude pravdepodobne frustrovaný. Podľa Vitalikových odhadov Uber dokáže spracovať 12 „jázd“ za sekundu, zatiaľ čo Ethereum spracuje 15 transakcií za sekundu.

Buterin poznamenal: „Ak chcete vytvoriť decentralizovanú aplikáciu typu Uber alebo Lyft na báze v súčasnosti zle škálovateľnej Ethereum siete, budete mať veľký problém.“

Sharding ako jedno z riešení škálovateľnosti

Buterinova diskusia sa sústredila aj na možné riešenia škálovania, vrátane protokolu Sharding, ktorý by rozdelil Ethereum blockchain na viac reťazcov, kde by sa jednotlivé dáta ukladali oddelene.

Sharding alebo tzv. „štiepenie či rozkúskovanie siete“ prakticky znamená oddelenie celej transakčnej histórie siete, ktorá sa za dobu od spustenia ETH nahromadila do extrémnej veľkosti od funkčnej siete. Dodatočne plánovaný algoritmus by mal zabezpečiť, že po rozštiepení siete budú jednotlivé uzly môcť stále komunikovať a overovať údaje.

Štiepenie ETH siete na menšie časti by však nebolo náhodné, ale strategické v tom zmysle, že sa najdôležitejšie časti dajú dokopy a budú tvoriť akési univerzá siete.

Tieto univerzá by fungovali ako určitá forma bočných reťazcov, kde by platili rôzne pravidlá a kládol by sa dôraz na rýchlejšie riešenia transakcií, zatiaľ čo hlavná sieť by zostala stabilná.

Problém s informovaním komunity

Napriek konštruktívnej debate, Buterin neuviedol dátum ani nestanovil časový horizont pre riešenie škálovania. Napriek komplexnosti blockchainu, Buterin si myslí, že momentálne bariéry, ktoré bránia rastu blockchain technológie sú skorej kultúrne a sociálne.

Vývojár Etherea Karl Floresh vyzval komunitu k širšej účasti pri riešení problémov so škálovaním, pričom dospel k záveru: „Jednou z najväčších prekážok produktívnejšieho rastu blockchain sféry je šírenie informácií, ktoré umožnia ľuďom samým hodnotiť a validovať tieto protokoly.“

Buterin na to následne reagoval: “ Šírenie informácii o blockchaine je ako čítať články z Wikipédie o akejkoľvek matematickej téme. Je to len veľa nepochopiteľného mumlania a vzorcov, ktorému bežní ľudia nerozumejú.“

 

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...