Sledujte nás aj na

Spoluzakladateľ projektu Ethereum Vitalik Buterin má v pláne rozširovať a škálovať samotnú sieť, aby udržala približne 3,200 %-ný nárast objemu transakcií. To všetko bez použitia technológií druhej vrstvy, akou je napríklad aj Plasma.

Ethereum ako blockchainová sieť už začína vážne trpieť. Vyriešenie problému škálovatelnosti ETH sa stalo prioritou vývojárov aj celej komunity.

Vo svojom nedávnom príspevku na výskumnom fóre ETH spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin hovoril o riešení otázky škálovateľnosti pomocou technológie ZK-SNARKS (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge). ZK-SNARKS je tá istá kryptografická technológia, ktorá poháňa ZCash, kryptomenu zameranú na súkromie a anonymitu.

Co je to Zero Knowledge Proof (ZKP)?

Až 500 transakcií za sekundu

Buterin povedal, že použitie ZK-SNARKS môže výrazne zvýšiť kapacitu siete Ethereum. Podľa neho môže ETH pomocou tejto technológie dosiahnuť až 500 transakcií za sekundu. To je viac ako 30-násobne navýšenie aktuálnej kapacity siete. Tá dnes dosahuje 15 transakcií za sekundu, čo už dávno nepostačuje nárokom siete. Dôležité ale je, že sa tak môže stať bez použitia riešení druhej vrstvy či side-chainov (bočných sietí), ako je Plasma alebo Raiden.

„Existujú dve triedy používateľov: (i) transaktor (transactor) a (ii) prekladač (relayer). Prekladač vezme sadu operácií od transaktorov a všetky ich kombinovane vloží do jednej transakcie a vytvorí tak ZK-SNARK na preukázanie platnosti (validnosti). Následne publikuje tento ZK-SNARK spolu s transakčnými dátami vo vysoko komprimovanej forme do blockchainu. Relayer je odmenený vo forme transakčných poplatkov od transaktorov.“

Technológia ZK-SNARKS teda umožňuje prenosovým uzlom „overiť správnosť výpočtov bez toho, aby ich reálne museli vykonať“ alebo „zistiť, čo bolo vykonané“. Buterin upresňuje, že prekladači dokážu naraz spracovať transakcie a následne zverejniť akýsi ich odliatok – ZK-SNARK, aby preukázali ich platnosť. To výrazne zníži množstvo dát uložených v blockchaine, a súčasne to udrží všetky transakcie priamo na hlavnej sieti.

Buterin zatiaľ odhaduje, že integrácia ZK-SNARKS by sieti Ethereum umožnila spracovať maximálne okolo 500 transakcií za sekundu, a to je zo súčasného štandardu 15 transakcií za sekundu celkom slušné zlepšenie. To predstavuje 3,200-percentný nárast sieťovej kapacity, ale aj pokrok v škálovaní priamo na hlavnej vetve blockchainu. Spomínané riešenia ako Plasma a Raiden používajú dodatočnú vrstvu a zvyšujú kapacitu siete tým, že väčšinu transakcií presúvajú preč z hlavnej siete. Pri použití všetkých týchto riešení v tandeme, ak naozaj budú niekedy spustené, by prinieslo ešte výraznejšie zlepšenie.

Ethereum musí začať škálovať ak chce byť súčasťou masovej adopcie

Takéto zlepšenia škálovania sú rozhodujúce, ak Ethereum dúfa, že dosiahne masovú adopciu. Decentralizované aplikácie (dApps), ktoré bežia na ETH sieti, sa veľmi trápia s dosiahnutím rozsiahlejšieho prijatia a iba niekoľko projektov (väčšinou decentralizované burzy) má viac ako 500 denných používateľov.

Ak jedna alebo aj viacero dApps dosiahne veľkú používateľskú základňu, rýchlo by to upchalo celú sieť Ethereum a výrazne by to zvýšilo poplatky za spracovanie transakcií. Podobný scenár sa už odohral. Minulý december, krátko po spustení  dApp nechvaľne známych zberateľských mačiatok – CryptoKitties. Na svojom vrchole mala dAppka približne 14,000 denných používateľov, čo je v porovnaní s tradičnými webovými aplikáciami nepatrné množstvo, ale dostatočné na to, aby viditeľne narušilo schopnosť používateľov interagovať s Ethereum sieťou. Jeden startup dokonca odložil svoje ICO (počiatočnú ponuku mincí) s odvolaním sa na preťaženie siete spojené s CryptoKitties mániou.

Buterin nie je prvým vývojárom, ktorý naznačoval, že adaptácia technológie Zcash na Ethereum by mohla ich protokol spraviť robustnejším. Na začiatku roka 2017 spustila skupina pozostávajúca z výskumníkov z obidvoch organizácií projekt „Alchemy“. Jednalo sa o iniciatívu, ktorá by pomohla so zavedením zero-knowledge dôkazov do Etherea. To malo pomôcť anonymizovať protokol, s osobitným zameraním na to, aby smart kontraktové aplikácie ako napr. elektronické hlasovanie mohli byť vykonávané transparentne bez toho, aby bolo obetované súkromie používateľov. Predtým sa skupina snažila vybudovať decentralizovanú burzu, ktorá by umožnila priame transakcie medzi oboma blockchainami.

Nápady by teda boli. Keďže sa jedná o veľmi náročný a špecifický problém, výsledky sa možno nedostavia tak skoro ako by používatelia či vývojári chceli.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...