Sledujte nás aj na

Najznámejšie blockchainové siete, Bitcoin a Ethereum, bojujú od svojho začiatku s problémami škálovateľnosti. Možno škálovateľnosť nepredstavovala problém v samotných začiatkoch blockchainov, ale dnes je to prekážka číslo jedna pre masové osvojenie a každodenné používanie kryptomien.

So schopnosťou spracovať 10 až 15 transakcií za sekundu (TPS – transactions per second) sa Ethereum pripravuje na spustenie očakávaných riešení druhej vrstvy, ktoré údajne umožnia sieti dosiahnuť až milión transakcií za sekundu.

Blockchain s miliónmi používateľov

V snahe prekonať problémy s preťažením siete a celkovou priepustnosťou vyvinuli vývojári Etherea dve primárne riešenia nazvané Sharding a Plasma, ktoré spoločne pracujú s cieľom zvýšiť transakčnú kapacitu siete.

Vizuálne znázornenie ako funguje Sharding

V nedávnom OmiseGO AMA (Ask Me Anything) Vitalik Buterin uviedol, že spomínané zlepšenia sa v súčasnosti testujú na testovacej sieti Ethereum na podporu decentralizovaných aplikácií (dApps) s miliónmi používateľov.

Riešenia Sharding a Plasma

Sharding je riešenie škálovania, ktoré využíva tzv. shards alebo micro-chains na spracovanie jednotlivých typov transakcií na Ethereum blockchaine. Klasifikáciou transakcií na jednotlivých reťazcoch v rámci hlavnej blockchain siete je potrebné overiť príslušnú transakciu iba skupinou uzlov, a nie celou sieťou.

Sharding teda odstraňuje potrebu spracovania každej jednej transakcie celou sieťou, čo samozrejme bude mať za následok zvyšovanie TPS na hlavnej Ethereum sieti.

Podobne ako Lightning Network pri Bitcoine, Plasma pridáva druhú vrstvu siete mimo hlavný chain, aby rýchlejšie spracovala vysoko-objemné smart kontrakty.

Plasma oddelene využíva sieť prostredníctvom tzv. child chainov, ktoré spracúvajú transakcie oddelene od hlavného reťazca a aktualizujú celú sieť až po dokončení transakcií.

Každý takýto “detský podreťazec” má rovnakú funkčnosť ako hlavný Ethereum protokol, ktorý umožňuje úplne decentralizovaným aplikáciám bežať bez preťaženia na svojej vlastnej vetve blokchainu.

30. mája (května) sa konala diskusia OmiseGO AMA na YouTube, kde Buterin vysvetlil, ako tieto dve riešenia fungujú a spolupracujú:

„Dôvod, prečo si myslím, že sa vrstva 1 a vrstva 2 [ETH siete] navzájom dopĺňajú je ten, že ak sa pozriete na matematiku, môžete vidieť zvyšovanie škálovateľnosti prostredníctvom vylepšení vrstvy 1 a vylepšení vrstvy 2, ktoré sa nakoniec navzájom vynásobia. Ak si vezmete riešenie Sharding, len toto riešenie môže zvýšiť škálovateľnosť Ethereum siete faktorom 100 alebo dokonca ešte viac. Avšak ak k tomu pridáte Plasmu, znamená to, že robíte nielen 100-násobok množstva aktivity, ale robíte 100-násobok množstva vstupov, množstva výstupov a samostatných výsledkov.“

Dôležitá je teda kooperácia týchto dvoch riešení na dosiahnutie maximálneho účinku v sieti. Stonásobné zrýchlenie pomocou jedného riešenia a stonásobné zrýchlenie pomocou riešenia druhého, prinášajú dokopy zrýchlenie siete 10,000-násobne. Pritom všetkom sa pochopiteľne musí zachovať bezpečnosť v protokole Ethereum, aby sa podarilo vytvoriť decentralizovaný ekosystém, ktorý môže potenciálne podporovať jeden milión transakcií za sekundu.

Buterin pridáva do svojho vyhlásenia vplyv komplexných škálovacích riešení na sieť Ethereum:

„Takže ak dostanete 100x zrýchlenie od Shardingu a 100x zrýchlenie od Plasmy, tieto riešenia vám získajú 10,000x lepšiu škálovateľnosť, čo v podstate znamená, že blockchainové siete budú dostatočne výkonné na to, aby zvládli nápor väčšiny aplikácií.“

Celú diskusiu v anglickom jazyku nájdete tu:

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...