Sledujte nás aj na

11Na nedávnej konferencii o kryptomenách Blockchain Connect Conference vystupoval aj charizmatický zakladateľ Etherea Vitalik Buterin. Ten využil túto príležitosť aj na to, aby zaútočil na konkurentov Etherea ako sú napríklad EOS, NEO a Tron.

Buterin na prednáške povedal:

„Takže, všimol som si že tu koluje veľa mylných predstáv. Pretože existuje veľa podobných, a úprimne zlých kryptoprojektov, ktoré sa vám pokúšajú nahovoriť: „Viete, preto že používame nový spôsob na riešenie double-spend problému, môžeme spracovať 5,000 transakcií za sekundu a PoW (Proof of Work) dokáže spracovať len 15.“

Buterin ďalej tvrdí, že dosahovanie konsenzu je to hlavné, keď hovoríme o schopnosti blockchainu spracovávať transakcie. Ďalej pokračuje:

„Je v tom všetkom veľa zmätku a omylov. Pretože účelom konsenzus algoritmu nie je urýchliť blockchain. Účelom tohto algoritmu je udržať blockchain bezpečný. Princíp PoW sa stáva nebezpečným, ak počítače minú viac ako približne 10 % času ťažbou a overovaním blokov. Bitcoin-NG alebo rôzne formy PoS (Proof of Stake) protokolov, môžu byť potenciálne bezpečné, ak by sme sa vedeli dostať nad 10 %. Rozdiel je však stále veľmi malý.“

Ostatné smart kontrakt platformy sú centralizované hromady odpadu

Vitalik ďalej zaútočil na blockchainy, ktoré uviedli výrazne agresívnejšie tvrdenia o ich potenciálnom objeme transakcií:

„Keď projekt tvrdí, že dokáže spracovať 3,500 TPS (Transakcií za sekundu), pretože má iný algoritmus… to, čo naozaj myslia, je: „Sme centralizovaná hromada odpadu, pretože máme len 7 uzlov, ktoré to celé riadia.““

Posledné tvrdenie sa zdá byť narážka na projekt NEO, ktorý má skutočne len 7 uzlov na potvrdzovanie blokov. No zatiaľ čo sieť NEO je blockchain pre inteligentné zmluvy, jeho zámer je úplne odlišný od zámeru siete Ethereum. NEO totiž nemá v pláne stať sa „svetovým počítačom“ rovnakým spôsobom ako Ethereum. Nedá sa ťažiť a nemá mechanizmus na vytváranie nových tokenov.

Ethereum vs. EOS, ktorá platforma je lepšia?

Po krátkom potlesku povedal Buterin, že existujú „dobré, legitímne spôsoby, ako urýchliť blockchain.“ Nevyužil to však ako príležitosť na zmiernenie tónu. Namiesto toho ešte pritvrdil a povedal, že najlepšie spôsoby, ako urýchliť blockchain, sú riešenia škálovania prvej a druhej vrstvy pre Bitcoin a Ethereum.

Vitalik hovorí, že jeden z problémov, ktorý môže Ethereum riešiť, je latencia – čas potrebný na dosiahnutie konsenzu v sieti. Ethereum sa môže dostať od bodu, aby nemusel čakať jednu minútu na konsenzus, ale len šesť sekúnd. Musel by tým však trochu upustiť z bezpečnostných nárokov a rýchlosť na úkor bezpečnosti nie je cesta, ktorou sa chce uberať.

Škálovanie siete Ethereum sa stalo horúcou témou počas boomu ICO (Initial Coin Offering) v roku 2017 a na začiatku roku 2018. Transakčné poplatky a oneskorenia raketovo vzrástli v priebehu rôznych ICO. Otázka, či by sieť Ethereum mohla skutočne zvládnuť zvýšený objem transakcií v dôsledku ICO, bola často opakovaná, čo viedlo k vývoju rozličných riešení škálovania, vrátane niektorých, ktoré boli poháňané tokenmi typu ERC-20, ako je napríklad Raiden.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...