Sledujte nás aj na

Ethereum (ETH) je podľa trhovej kapitalizácie aktuálne druhou najväčšou kryptomenou na svete. Zároveň ide o obľúbenú kryptomenu aj medzi burzami a oproti iným kryptomenám sa obchoduje vo viacerých pároch.

Cena ETH tak isto, ako aj bitcoinu (BTC) v decembri 2017 vyletela do obrovských čísel, takmer k hodnote $1,400. Bitcoin v tej dobe dosahoval svoj vrchol, viac než $20,000. Po roku, však ETH dosiahlo svoje „dno“, tak ako aj mnoho iných kryptomien.

Zakladateľ Ethereum siete a kryptomeny ether, Vitalik Buterin si myslí, že jeho projekt má omnoho viac výhod oproti Bitcoinu, čo hrdo ilustroval jednoduchými slovami „druhá generácia blockchainu“. Podľa neho má ETH potenciál stať sa najdôležitejším altcoinom na svetovom trhu.

Buterin: Bol som zainteresovaný do Bitcoin komunity

Vitalik vysvetlil, že pôvodne bol po dobu dvoch rokov aktívne zapojený aj v Bitcoin komunite. Taktiež sa zapojil do rôznych kryptoprojektov, až kým nakoniec opustil univerzitu a začal sa plne venovať aktivitám spojeným s vývojom vlastnej blockchain technológie.

Vitalik si neskôr uvedomil, že BTC sa môže rozvíjať. Začal študovať možnosti, ako zvýšiť kapacitu Bitcoinu, no nakoniec sa rozhodol urobiť o krok naviac. Vitalik chcel vyvinúť nový, efektívnejší blockchain projekt. Vývoj, ktorý začal s ETH projektom otvoril používateľom nové možnosti tak, ako smartfóny zmenili sociálne správanie ľudí.

Zakladateľ ETH chcel vysvetliť, ako vôbec prišiel k nápadu vytvoriť Ethereum blockchain:

Hneď po univerzite som si začal uvedomovať, že blockchain ponúka omnoho viacej možností, ako len peer-to-peer digitálnu menu. Bolo to niečo, na čo v tej dobe prišlo i mnoho iných ľudí.

Vtedy som prišiel s nápadom, ktorý stojí za Ethereum projektom. Pochopil som, že blockchain je vstavaný programovací jazyk, čo mi prišlo ako najjednoduchší a najlogickejší spôsob na vytvorenie platformy, ktorá môže byť použitá pre mnoho druhov aplikácií.

Kalkulačka vs. smartfón

Vitalik prirovnáva rozdiel medzi Ethereom a Bitcoinom ku rozdielu medzi kalkulačkou a smartfónom. Zatiaľ, čo BTC vie robiť dobre len jednu vec, ako kalkulačka, ETH dáva používateľom a vývojárom široký rámec možností vďaka smart kontraktom a decentralizovaným aplikáciám dApps.

Decentralizované aplikácie: 5 dApps, ktoré ľudia skutočne používajú

Vitalik hovorí:

Zamyslite sa nad rozdielom medzi vreckovou kalkulačkou a smartfónom. Kalkulačka robí jednu vec, a tú robí dobre. Ľudia však chcú robiť aj všetko ostatné. Ak máte smartfón, tak kalkulačku máte ako aplikáciu, prehrávač hudby máte ako ďalšiu aplikáciu, webový prehliadač je tiež aplikácia a mnoho iných.

Sieti Ethereum sa len nedávno konečne podarilo úspešne implementovať Constantinople hard fork siete. Tento významný krok ETH komunity prináša Ethereum 2.0 bližšie k cieľu. Môže to byť prvý krok k škálovateľnej, rýchlej a efektívnej blockchain sieti s kapacitou spracovania až do jedného milióna transakcií za sekundu. Také sú aspoň vízie, uvidíme, či sa ich aj podarí naplniť.

Správy zo sveta kryptomien: Ethereum hard fork, predikcie rastu trhu a novinka od Coinbase

Constantinople a St. Petersburg  sú dva hard forky siete ETH, ktoré majú zvýšiť jej efektivitu a ovplyvniť špecifikácie hlavného protokolu siete, štandardy smart kontraktov a aplikácií. Používatelia by mali očakávať lacnejšie transakčné poplatky pre určité operácie na sieti.

Zdroj: coinspeaker.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...