Sledujte nás aj na

Zakladateľ Ethereum siete, Vitalik Buterin, prišiel s nečakaným návrhom, ako Etheru dočasne pomôcť s jeho problémom škálovania. Vitalik prekvapivo navrhuje, aby sa počas vývoja Ethereum 2.0 verzie používala konkurenčná Bitcoin Cash sieť. 

Konkurenčná blockchain sieť ako dočasná výpomoc

Vitalik Buterin musel mať tento týždeň veľmi otvorenú myseľ, keď prišiel s radikálnym návrhom riešenia pre Ethereum škálovanie. Použitím Bitcoin Cash blockchainu, chce Ethereum sieti poskytnúť dočasnú dátovú vrstvu, v ktorej by sa vykonávala verifikácia.

Buterinov návrh nasadiť konkurenčnú blockchain sieť, ako krátkodobé riešenie problému so škálovaním ETH je dosť kontroverzný. Ethereum a Bitcoin Cash (BCH) sú dve najväčšie blockchain siete, ktoré svojím používateľom umožňujú vytvárať smart kontrakty. Vytvorenie hybridnej verzie ETH a konkurenčnej technológie prináša otázku, či je vôbec ETH sieť potrebná a má vôbec význam sa s ňou zapodievať?

Buterin sa na ETH výskumnom fóre vyjadril, že ide len o dočasnú výpomoc na zlepšenie blockchainu v čase, kedy ETH vývojári pracujú na Ethereum 2.0 verzii. Plánovaný upgrade, ktorý by mal dramaticky zrýchliť Ethereum blockchain a zlepšiť škálovanie siete, by sa mal uskutočniť začiatkom roka 2020. Vývojári ETH na ňom pracujú už najmenej dva roky.

Ethereum 2.0: Spustenie novej verzie je naplánované na 3. januára 2020

Vitalik na fóre vysvetľuje:

Nová škálovateľná dátová vrstva Ethereum 2.0 bude mať rýchlosť prenosu dát 10 MB/sekundu, čo je najviac zo všetkých existujúcich blockchainov. Medzitým však môžeme pracovať s blockchainami, ktoré ponúkajú nižšie poplatky, než ETH. Práve BCH perfektne spĺňa všetky podmienky. BCH rýchlosť je 53.33 kb/sekundu, oproti ETH rýchlosti, ktorá je len 8 kb/sekundu. Ďalej má veľmi nízke poplatky, najmä v porovnaní s BTC sieťou. Mechanizmy, ktoré overujú BCH bloky už existujú v rámci ETH. BCH komunita sa navyše javí byť veľmi priateľská ku všetkým používateľom ich siete, pokiaľ sa platia poplatky…

Verejnosť je k tomuto riešeniu skeptická

Buterinov návrh sa na sociálnych médiách však stretol so šokujúcimi reakciami alebo nedôverou. Členovia komunity reagovali rýchlo a hneď priniesli niekoľko nedostatkov, ktoré podľa nich tento návrh má.

Vedúci blockchain architekt Rick Dudley na svojom Tweeter účte reagoval slovami:

Kiež by som si nič z tohto neprečítal. Napadá mi hneď 5 rozličných vecí, ktoré by som navrhol skôr, než by som prišiel s niečím takým, ako Vitalik. Taktiež neberiem tento jeho návrh seriózne.

Ethereum UX dizajnér Alex van Sande si zase myslí, že išlo len o žart:

Myslím si, že keď ste niekto, ako Vitalik, tak si môžete urobiť prvo-aprílový žart, kedy sa vám zachce.

Bitcoin Cash vznikol z konfliktu medzi Bitcoin ťažiarmi a vývojármi a ich rôznymi pohľadmi na platformu a potrebu škálovania. BCH presadzuje fundamentalista Roger Ver a jeho sieť je charakteristická väčšou veľkosťou blokov a rýchlejšími transakciami.

Bitcoin Cash: Peer-to-Peer elektronické peniaze

Buterin poznamenal, že BCH má síce svoje nedostatky, vrátane 10-minútového mining času pre každý blok, ale navrhol, aby sa Ethereum inšpirovalo technikami BCH, ako napríklad Avalanche pre-konsenzus, ktorý zabraňuje dvojitým výdavkom.

Možno ešte kontroverznejšie Buterin tiež navrhol, aby existovali také vlastnosti, ako sú znížené náklady na GAS v Ethereum Classic, fork samotného Ethera, ktoré by sa mohli preskúmať tiež.

Buterinove komentáre vyvolali určité obavy, že sľubované vylepšenia škálovateľnosti sú ešte viac v nedohľadne, než sa plánovalo.

Ďalší tweet od používateľa Grubles okomentoval Vitalikov návrh  nasledovne:

Buterin jednoducho naznačuje, že ETH 2.0 ešte nie je za rohom. ETH 1.0 sa nedá a nebude škálovať. Nikto nepoužíva BCH a on si myslí, že je dobrý nápad použiť ho dočasne pre ETH.

V tomto ohľade by som bol trošku znepokojený.

Ethereum Foundation však stále tvrdí, že upgrade 2.0 nebude meškať a jeho realizácia by sa mala uskutočniť v 1. kvartáli 2020. Vitalik Buterin je človek s naozaj veľmi otvorenou mysľou, a preto asi dosiahol to, čo dosiahol. Uvidíme teda, či aj tento kontroverzný návrh myslel naozaj vážne alebo išlo len o jeden z jeho „crazy“ nápadov.

Vitalik Buterin navrhuje v súvislosti s prechodom na Proof-of-Stake zvýšenie odmeny za staking

Zdroj: decrypt.co



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...