Sledujte nás aj na

Vitalik Buterin, tvorca stojaci za myšlienkou a realizáciou projektu Ethereum, navrhuje ohraničiť množstvo dostupného ETH na 120 miliónov. Zakladateľ naznačuje, že stanovenie tohto limitu by mohlo byť súčasťou ďalšieho hard forku, ktorý bude pravdepodobne súčasťou prvej fáze aktualizácie Casper.

Buterin ako programátor a technický expert bol do značnej miery nezúčastnený na menovej politike kryptomeny, ktorú vytvoril. Tvorca Etherea však napísal návrh, v ktorom navrhuje obmedzenie maximálneho množstva dostupného Etheru. Toto maximálne množstvo sa v angličtine nazýva cap.

Návrh na obmedzenie celkového dostupného množstva ETH

Vitalik predložil svoju odpoveď na jednu z najčastejších otázok v spoločnosti Ethereum – či by maximálne množstvo dostupného ETH malo byť obmedzené. V Ethereum Improvement Proposal (EIP) z 1. Apríla (dubna) Buterin napísal:

S cieľom zabezpečiť ekonomickú udržateľnosť platformy pri zachovaní najrozmanitejších možností siete a vzhľadom na skutočnosť, že vydávanie nových mincí pre minerov podieľajúcich sa na Proof of Work už nie je efektívny spôsob rovnomernej distribúcie mincí alebo akejkoľvek inej významnej politiky navrhujem, aby sme sa dohodli na pevnom strope pre celkové množstvo ETH.

Buterin navrhuje takýto strop pre maximálne možný počet mincí v obehu:

Odporúčam nastaviť MAX_SUPPLY na 120,204,432 ETH, čo je presne dvojnásobné množstvo predaného ETH v pôvodnom Ethereum predaji.

Prijatie horného stropu množstva ETH mincí by nepochybne postavilo Ethereum do pozitívneho svetla v očiach investorov. Napriek tomu, že Ethereum zostáva druhou najväčšou kryptomenou z pohľadu trhovej kapitalizácie, často je spochybňovaná jeho dlhodobá investičná hodnota. A práve obmedzenie maximálneho množstva ETH by mohlo niektoré z týchto obáv vyvrátiť.

Je dobre známe, že sa zmeny v tak veľkom ekosystéme akým je sieť Ethereum nemôžu udiať zo dňa na deň. V prípade, že by sa nestihol nastaviť 120-miliónový limit, Vitalik navrhuje aj ďalšiu hranicu, a to 140 miliiónov ETH.

„Ak by z nejakého dôvodu bol tento krok prijatý v čase, keď by už bolo príliš neskoro na stanovenie maximálnej stropnej sumy na 120 miliónov, je tiež možné posunúť túto hranicu vyššie. Ja by som odporúčal 144,052,828 ETH, čo je presne 2x celkové množstvo coinov uvoľnených v genesis bloku, ktorý zahŕňa ETH z počiatočného predaja spolu s predťaženým množstvom ETH.“

Čo to všetko znamená?

Ethereum ako také nemá momentálne obmedzené konečné množstvo ETH mincí, ktoré sa môže do obehu dostať. V prípade Bitcoinu je toto množstvo od začiatku nastavené na 21 miliónov BTC. Ethereum si však chcelo nechať otvorené dvierka a priestor na zmenu či vylepšenia.

V súčasnosti je možné každý rok vygenerovať približne 18 miliónov ETH. To dáva vývojárom čas približne jeden až dva roky na implementáciu Vitalikom navrhovaného maximálneho ETH stropu. Aktuálne je v obehu niečo menej než 100 miliónov ETH.

Samozrejme, s ohraničením celkového dostupného množstva ETH sa bude očakávať nárast jeho hodnoty a nárast jeho popularity v očiach investorov. Treba však poznamenať, že sa vyslovene jedná o návrh. Žiadne finálne rozhodnutia či časový rámec neboli doposiaľ prijaté.

Ethereum čaká veľa zmien ako napríklad prechod z Proof of Work algoritmu na Proof of Stake, čo sa už dlhšie testuje v sieti Casper.

UPDATE: Vitalik nás predsa len napálil!

Len pred chvíľou Vitalik na svojom Twitteri uverejnil, že to predsa len bol aprílový vtip. Uverejnili to všetky hlavné svetové médiá. Asi neočakávali práve od Vitalika takéto vtípky.

Buterin však ďalej píše, že chcel vidieť diskusiu na túto tému, a ak by sa komunita zhodla na tom, že je potrebné ohraničiť celkové množstvo ETH môže sa to v budúcnosti uskutočniť.

Na tento dobre premyslený vtip / nevtip sme naleteli aj my.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...