Sledujte nás aj na

Podľa Vitalika Buterina, spoluzakladateľa blockchain siete Ethereum, sú dni, kedy kryptomenový trh zažíval tisícnásobné nárasty cien, ako sme mohli zažiť v 2017, nenávratne preč.

Buterin sa pre Bloomberg vyjadril, že povedomie o kryptomenách a blockchain technológii dosiahlo svoj vrchol v Decembri 2017. V tom čase ceny hlavných kryptomien ako Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) a Bitcoin Cash (BCH) dosiahli 10 až 300 násobné výnosy.

Vitalik Buterin povedal:

Blockchain sféra sa dostáva do bodu, kedy naráža na svoj strop. Ak by ste sa porozprávali s priemerne vzdelaným človekom, určite už každý aspoň raz počul o blockchaine. Možnosť ďalšieho 1,000 násobného nárastu hocičoho v krypto svete je tak nepravdepodobné.

Prechod od propagácie k skutočnému prijatiu

Minuloročná bublina, ktorá spôsobila koncom roka veľký rozruch v kryptosfére, viedla k značnému zvýšeniu záujmu o kryptomeny, ako o novovznikajúcu triedu aktív. Podľa Buterina sa ale táto sféra v najbližších rokoch zameria skôr na jej využiteľnosť a dostupnosť, než na jej propagáciu a zviditeľňovanie sa.

Buterin vysvetľuje, že stratégia, ktorá bola zameraná na propagáciu blockchain technológie a kryptomien pre široké publikum, dosiahla svoje maximum a tak nastal čas zamerať svoju aktivitu na zlepšovanie infraštruktúry a decentralizovaného systému. Dôležitejšia bude propagácia aplikácii (dApps) a protokolov, aby tak boli zákazníci motivovaní pridať sa k platformám založeným na blockchaine.

Vychádzajte z toho, že ľudia majú záujem o skutočne fungujúce aplikácie týkajúce sa reálnej hospodárskej činnosti. Stratégia propagácie blockchainu širšej zákazníckej základni sa blíži ku svojmu koncu.

Graf znázorňuje ročnú kapitalizáciu všetkých kryptomien:

Zdroj: coinmarketcap.com

Experti prišli v období medvedieho trhu s rôznymi scenármi toho, ako sa ceny kryptomien budú vyvíjať koncom roka 2018. Tom Lee vyhlásil ešte koncom augusta, že BTC „by mohlo koncom roka doslova vystreliť“, pričom sa odvoláva na koreláciu medzi cenou a novovznikajúcimi trhmi. Predpokladá, že cena by dokonca mohla dosiahnuť výšku až $25,000, a to ešte tento rok.

V tejto súvislosti sa vyjadril aj tzv. „Bitcoin Jesus“ Roger Ver, ktorý povedal, že aktuálne prebiehajúca recesia mu vôbec nepríde ako krach, keďže cena BTC je stále o 58 % vyššia než minulý rok a o 1,048 % vyššia než bola pred dvomi rokmi.

Sieť sa musí stať prístupnou pre používateľov

V nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch bude pre vývojárov dApps hlavným cieľom dosiahnutie mainstream adopcie a zabezpečenie toho, aby bolo využívanie decentralizovaných systémov rovnako bezproblémové, ako využívanie centralizovaných platforiem.

Vezmime si aplikáciu ako Peepeth, ktorá je istou decentralizovanou alternatívou ku platforme Twitter. Peepeth vyžaduje pri každom zverejnení informácii do hlavnej ETH sieti zaslanie určitého množstva ETH alebo GAS.

Jednoduchý prechod z hotovostných peňazí na kryptomeny sa môže zdať ako zložitý a technicky náročný proces. Požadovať od používateľov, aby využívali MetaMask na spracovanie GAS cez Ethereum sieť je takisto dosť komplikované.

Výkonný riaditeľ kryptomenovej burzy Kyber Network, Loi Luu sa nedávno vyjadril, že dApps budú musieť vylepšiť najmä svoje používateľské rozhranie, aby tak zdokonalili a zjednodušili proces využívania systémov založených na blockchain technológii.

Myslím si, že používateľské rozhranie nie je dostatočne dobré. Používatelia nie sú oboznámení s decentralizovanými burzami: Viac poznajú Binance alebo Bittrex. Preto sme chceli naše rozhranie naozaj zjednodušiť, aby sa každému používalo veľmi jednoducho. Nezameriavame sa tak na decentralizovaný aspekt. Svoje úsilie smerujeme viacej na aspekt použiteľnosti.

Zlepšenia na strane protokolov a dApps

Otvorená skupina vývojárov pre Ethereum sa z protokolového hľadiska momentálne snažia o implementáciu Sharding a Plasma riešení, ktoré očakávajú masívny nárast škálovacích možností na ETH sieti.

Ďalšie projekty ako Cardano a Zilliqa pracujú na Proof-of-Stake (PoS) riešeniach či riešení týkajúcich sa Shardingu ako alternatívam k Plasme.

Vo všeobecnosti potrebujú dApps a decentralizované systémy mnoho zlepšení. Týka sa to najmä používateľského rozhrania, ako aj aplikácie samotnej. Ak chcú zaujať širokú základňu používateľov, mali by svoje platformy zjednotiť.

Zdroje: ccn.com, cointelegraph.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...