Sledujte nás aj na

V rámci všetkých kryptomien, ktoré sú aktuálne aktívne na trhu by sme vedeli nájsť veľké množstvo oblastí, na ktoré sa špecializujú. Ich účelom môže byť poskytovanie riešení v podobe smart kontraktov, orientácia na internet vecí, decentralizované aplikácie, úložné riešenia, sociálne siete alebo streamovanie a zdieľanie obsahu. Je tu však aj skupina projektov, ktorá sa prostredníctvom svojej kryptomeny, respektíve tokenu, snaží preklenúť súčasný fenomén digitálnych aktív, technológiu blockchain a bankový sektor. 

Napriek tomu, že banky sa prvotne stavali voči kryptomenám negatívne alebo nanajvýš neutrálne, v poslednej dobe môžeme sledovať ich zvýšený záujem o túto oblasť. Finančný sektor totiž pochopil, že rýchlosť, transparentnosť a v niektorých ohľadoch aj efektivita, ktorú so sebou kryptomeny a technológia blockchain prinášajú, môžu využiť vo svoj prospech. Čakať na cezhraničný prevod niekoľko dní a ešte zaň zaplatiť nemalú sumu, je v dnešnej dobe niečo, ako keby sme nepoznali emaily a správy by sme posielali obrazne povedané poštovými holubmi kedy by si za každý deň letu účtoval ich majiteľ poplatok.

V dnešnom Víkendovom ฿ulletine sa zameriame na štyri kryptomeny, respektíve tokeny, ktoré majú síce viac rozdielov ako spoločných čŕt, ale spája ich spoločný menovateľ – preklenutie sveta kryptomien s bankovým sektorom.

Keď sa povie bankový sektor a kryptomeny, každému pravdepodobne napadne ako prvá spoločnosť Ripple Labs Inc. a ich token XRP. Napriek všetkým kontroverziám, s ktorými sa táto spoločnosť potýka, treba uznať, že produkty a riešenia, ktoré ponúka vie marketingovo veľmi dobre zaobaliť. Predtým ako sa dostaneme k Ripple a ich XRP, pozrime sa najskôr na vzťah kryptomien a finančného sektora z druhej strany – z pohľadu bánk.

Banka J.P.Morgan a jej päť fáz hnevu

J.P. Morgan je najväčšou bankovou inštitúciou v USA. Hodnota tejto spoločnosti, ktorá sa zameriava na investičné bankovníctvo sa odhaduje na $2.3 bilióna. Je teda pochopiteľné, že takto silná spoločnosť si nenechá svoj biznis plán len tak narušiť.

V čase, kedy kryptomeny začali byť centrom záujmu väčšieho počtu ľudí, zbystrili svoju pozornosť aj predstavitelia J.P. Morgan. A to predovšetkým jej výkonný riaditeľ Jamie Dimon. Pripomeňme si zopár jeho výrokov o bitcoine a kryptomenách:

Bitcoin je príšerný uchovávateľ hodnoty. – 23.1.2014

Bitcoin neprežije. – 5.11.2015

Bitcoin nikam nevedie. – 20.1.2016

Bitcoin je podvod. – 12.9.2017

Už nikdy nebudem hovoriť o bitcoine. –  12.10.2017

O bitcoin sa vôbec nezaujímam. –  30. 10.2018

Zlom však nastal tento rok, 14. februára, kedy vedenie tejto americkej banky otočilo svoj dovtedajší postoj o 180 stupňov. V tento deň vydala spoločnosť J.P. Morgan správu, v ktorej oznámila, že po niekoľkých mesiacoch intenzívneho vývoja jej inžinieri vytvorili JPM Coin.

V súvislosti s vyššie uvedenými negatívnymi a odmietavými vyjadreniami Jamieho Dimona by sme mohli s iróniou povedať, že banka J.P. Morgan prešla zo psychologického hľadiska priam ukážkovým procesom popísaným švajčiarsko-americkou psychologičkou Elisabeth Kübler-Rossovou. Tá je známa svojím modelom, v ktorom popisuje päť fáz smútku.

Prvá fáza sa vyznačuje popieraním skutočnosti. Nasleduje obdobie hnevu voči vzniknutej situácii (v našom prípade rastúca popularita kryptomien). To prechádza do fázy vyjednávania a depresie a konečným štádiom je prijatie.

Postoj tejto banky nám do celej uvedenej schémy pekne zapadá. Zo začiatku popierali, že by kryptomeny mohli priniesť osoh. Následne útočili na ich význam a hodnoty až nakoniec sami skôr či neskôr zistili, že riešenia, ktoré technológia blockchain a digitálne meny prinášajú majú skutočne význam. Je pritom len otázkou času, kedy si ich nepopierateľné benefity uvedomí väčšina populácie.

Ako funguje JPM Coin?

Späť ale k JPM Coinu. Na oficiálnej stránke tejto americkej banky sa uvádza:

J.P. Morgan sa tento mesiac stala prvou americkou bankou, ktorá vytvorila a úspešne otestovala digitálnu menu. JPM Coin je založený na technológii blockchain a vďaka tomu umožňuje okamžitý prevod platieb medzi inštitucionálnymi účtami. V spolupráci so spoločnosťou Digital Treasury Services and Blockchain sme vytvorili produkt, ktorý bude predstavovať budúcnosť platieb.

V súvislosti s JPM Coinom je však dôležité podotknúť, že vo svojej podstate ide o stablecoin. JPM Coin je totiž digitálna forma peňazí, ktorá reprezentuje americký dolár a je držaná na špecifických účtoch J.P. Morgan Chase & Co. Jeho hodnota teda vždy zodpovedá jednému americkému doláru, pričom banka sa vyjadrila, že v budúcnosti zvažuje jeho naviazanie aj na iné svetové meny.

Nižšie uvedený diagram znázorňuje spôsob fungovania celého procesu platieb využívajúcich JPM Coin. V prvom kroku klient banky uskutoční vklad na určený účet a dostane ekvivalentný počet JPM Coinov. V nasledovnej fáze sa táto digitálna mena použije na transakcie medzi inými klientmi banky. V poslednom kroku príjemcovia platby zamenia obdržané JPM Coiny za americký dolár.

Zdroj: jpmorgan.com

JPM Coin bude spočiatku fungovať na blockchaine Quorum, ktorý je podobný riešeniu akým disponuje Ethereum. Podľa jeho tvorcov však na rozdiel od Etherea ponúka efektívnejšiu správu sieťových a partnerských oprávnení, rozšírené transakcie a súkromie zmlúv, mechanizmy konsenzu založené na hlasovaní a v neposlednom rade lepší výkon, ktorým dokáže zabezpečiť vysokorýchlostné a efektívne spracovanie súkromných transakcií.

„Vždy sme verili v potenciál technológie blockchain…“

Ukážkovým príkladom otočenia rétoriky banky je aj nižšie uvedená citácia z ich stránky, kde na otázku ich postoja ku kryptomenám stojí:

Vždy sme verili v potenciál technológie blockchain a podporujeme kryptomeny, pokiaľ sú riadené a regulované. Ako globálne regulovaná banka veríme, že máme jedinečnú príležitosť rozvíjať kapacity zodpovedným spôsobom pod dohľadom našich regulátorov.

Veríme, že JPM Coin môže priniesť značné výhody pre aplikácie využívajúce technológiu blockchain predovšetkým vďaka zníženiu rizika finančného vyrovnania medzi klientmi, zníženiu kapitálových požiadaviek a umožnením okamžitých transakcií.

J.P. Morgan uskutočňuje denne prevody v celkovej hodnote viac ako $6 biliónov. Podľa všetkého však len malá časť zúčtovaných platieb sa zrealizuje prostredníctvom JPM Coinu. Banka však už teraz postupne vytvára základ pre prechod do času, kedy budú všetky cezhraničné platby realizované pomocou decentralizovaných technológií.

Lenže J.P. Morgan a ich „kryptomena“ nie je jediný hráčom na trhu. V roku 2016 uzavreli štyri popredné banky dohodu o spolupráci s cieľom vytvoriť Utility Settlement Coin. Ide o digitálne aktívum určené na zefektívnenie cezhraničných transakcií, zníženie poplatkov a zrýchlenie spracovania platieb. Medzi zúčastnené finančné inštitúcie vtedy patrili UBS, BNY Mellon, Deutsche Bank a Santander. V roku 2017 prijal tento projekt do svojich radov aj ďalšie banky. Konkrétne sa jedná o Barclays, CIBC, Credit Suisse, HSBC, MUFG a State Street.

Víkendový ฿ulletin: Sila bitcoinu – Grafy, ktoré stoja za pozornosť

Ripple Labs Inc.

Mimo vyššie uvedených bánk má J.P. Morgan za svojich súperov aj ambiciózne kryptoprojekty. Tie sú na trhu podstatne dlhšie ako coin tejto finančnej inštitúcie a stoja za nimi silné developerské tímy. Ako prvý, a pravdepodobne z hľadiska preklenutia oblasti tradičných finančných inštitúcií a kryptomien azda aj najambicióznejší, môžeme označiť Ripple a ich natívny token XRP.

Platobný protokol Ripple je na scéne už od roku 2012. Za ten čas stihla spoločnosť Ripple Labs Inc. spustiť niekoľko zaujímavých služieb. Primárne boli všetky orientované na bankový sektor s cieľom uľahčiť, zrýchliť a zefektívniť medzibankové a cezhraničné prevody.

V skratke môžeme spomenúť komerčnú platobnú službu xRapid, ktorá umožňuje finančným inštitúciám používať XRP na vykonávanie cezhraničných transakcií či xCurrent, ktorého poslaním je dosiahnutie zníženia nákladov a zvýšenie transparentnosti pri medzibankových prevodoch. Druhý menovaný produkt už pritom využíva aj banka Santander, ktorá ho integrovala do svojej vlastnej služby Santander One Pay FX. Za zmienku určite stojí aj sieť RippleNet, ku ktorej sa podľa predstaviteľov Ripple Labs pripája stále viac finančných inštitúcií. Medzi inými aj saudskoarabská National Commercial Bank, americká holdingovú spoločnosť PNC Financial Services či thajská Siam Commercial Bank.

Najzaujímavejšie udalosti za rok 2018: Ripple a XRP

CEO Ripple: Bankami vyvinuté kryptomeny sú odsúdené na neúspech

V súvislosti s vyššie uvedeným nastáva otázka, či, a do akej miery si môže JPM Coin ukrojiť z pomysleného koláča v rámci prepojenia bánk, blockchainu a kryptomien.

Výkonný riaditeľ Ripple Labs, Brad Garlinghouse, v tom má jasno. Podľa jeho slov sú bankami vyvinuté kryptomeny jednoznačne odsúdené na neúspech:

Digitálne aktívum vydané bankou sa môže platobne vysporiadať len medzi bankami, ktoré ho vydali. Nastať tak môžu iba dva scenáre. Prvý: Všetky banky na celom svete upustia od konkurenčných a geopolitických rozdielov. Zároveň príjmu rovnaké digitálne aktívum a dohodnú sa na jednotných pravidlách, ktoré budú dodržiavať. Aká idylka, však?

Druhý scenár je však omnoho pravdepodobnejší. Banky, ktoré nebudú v emitujúcej skupine, vydajú svoje vlastné digitálne aktíva s vlastnými súbormi pravidiel. Výsledkom by tak bola ešte roztrieštenejšia menová politika ako tá, ktorú máme teraz. Ak by teda banky s rôznymi vlastnými kryptomenami chceli medzi sebou zúčtovať obchody, budú musieť vytvoriť dodatočné trhy medzi ich jedinečnými digitálnymi aktívami a spoločnou fiat menou.

Zo Garlinghousových slov jasne vyplýva, že JPM Coinu a jemu podobným projektom nepripisuje dlhú životnosť. Tým ich de facto pokladá len za snahu bánk ísť s trendom a ponúknuť niečo, po čom síce je dopyt, ale na trhu už existujú časom overenejšie, spoľahlivejšie a jednoduchšie riešenia.

Stellar, IBM a Blockchain World Wire

V rámci projektov zameraných na zvyšovanie efektivity platieb treba dozaista spomenúť aj Stellar. Tento projekt bol založený ešte v roku 2014. Zaujímavosťou je, že za jeho zrodom stál bývalý technický riaditeľ Ripple Labs, Jed McCaleb.

V súvislosti s poskytovaním riešení pre bankový sektor treba v prípade Stellaru jednoznačne spomenúť IBM. V roku 2017 tento technologický gigant oznámil, že pripravuje projekt určený na zúčtovanie a vyrovnanie cezhraničných platieb v priebehu niekoľkých sekúnd. Výsledkom spolupráce medzi IBM a Stellarom tak bola platobná sieť Blockchain World Wire (BWW). Tá je aktuálne dostupná vo viac ako 70 krajinách sveta. Účasť v nej už potvrdili medzinárodné banky Bank of Busan v Južnej Kórei, brazílska Banco Bradesco a filipínska Rizal Commercial Banking Corporation.

Novinky zo sveta Stellaru (XLM): Nové logo a 20 % nárast ceny

Je vysoko pravdepodobné, že dobré medzinárodné renomé spoločnosti IBM zaistí, že Blockchain World Wire bude v budúcnosti využívať veľké množstvo finančných inštitúcií. Vzhľadom k tomu, že natívne tokeny siete Stellar – Lumens (XLM) – sú aktuálne jedinou podporovanou kryptomenou, rozšírenie využívania BWW sa môže zaujímavo premietnuť aj do ceny samotného XLM.

Litecoin to zobral z opačného konca

Záverom by sme radi ešte poukázali na jednu extrémne zaujímavú udalosť, ktorá sa stala síce v minulom roku, ale práve tá by mohla načrtnúť alternatívnu cestu ako rozšíriť povedomie a reálne využívanie kryptomien.

V júni 2018 spoločnosť TokenPay (TP) oznámila, že kúpila 9.9 % podiel v nemeckej banke WEG Bank AG s možnosťou kúpy ďalších 80.1 % v prípade schválenia tohto procesu príslušným regulačným orgánom. Súbežne s tým TP oznámil aj uzavretie partnerstva s Litecoin Foundation, pričom práve na túto spoločnosť zodpovednú za vývoj Litecoinu previedol TP 9.9 % podiel v zmienenej banke.

Príklad spolupráce týchto troch spoločností pekne poukazuje na známe príslovie: Kde je vôľa, tam je cesta. Implementovanie nových technológií do zabehnutých štruktúr finančného sektora by mohlo priniesť benefity nie len bankám (efektívne spracovanie transakcií), ale samozrejme aj rozšírenie využitia digitálnych mien.

Ostatne, túto myšlienku rovnako vidí aj zakladateľ a generálny riaditeľ WEG Bank AG, Matthias von Hauff:

Partnerstvo s inovatívnymi inštitúciami, ako sú TokenPay a Litecoin by sa mohlo zdať z pohľadu konzervatívnej inštitúcie ako sme my veľmi neočakávané. Dôkladne a dôsledne sme však skúmali vyhliadky spoločnej budúcnosti a sme presvedčení, že budúcnosť bankovníctva bude spočívať v nevyhnutnej adopcii moderných platobných metód. Sme preto hrdí, že sme sa spojili s najlepšími v tejto oblasti.



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...