Sledujte nás aj na

Ukladanie a úschova bitcoinu (BTC) si prešli rovnako zaujímavým vývojom ako kryptomena samotná. Začínalo sa pri papierových peňaženkách (paper wallet) a dnes už máme k dispozícii rozmanité množstvo možností, ako kryptomeny bezpečne ukladať. Tieto možnosti sa od seba líšia mierou bezpečnosti, pohodlia používania či vstupnou investíciou. Ak aj máte už svoj obľúbený nástroj alebo službu na úschovu kryptomien, nikdy nie je na škodu vedieť niečo viac aj o iných metódach ukladania.

Kryptomeny sa z roka na rok stávajú populárnejšie. Zo správ a svetových médií sa to javí tak, že kryptomenám sa už dávno podarilo preniknúť do mainstreamu. Nie je tomu úplne tak, avšak záujem o ne skutočne narastá raketovým tempom. A to nielen zo strany jednotlivcov, ale aj veľkých podnikov, organizácií alebo štátov samotných.

Zvýšený záujem o kryptomeny je často sprevádzaný nepremysleným a unáhleným nakupovaním doslova akýchkoľvek kryptomien. Tento jav vzniká zo strachu, že ľudia mohli nakúpiť povedzme bitcoin, keď bol lacný a teraz na tom pekne zbohatnúť. Spomínaný strach sa označuje skratkou FOMO (Fear of Missing Out), a doslova znamená strach z prepásnutia príležitosti. Aj tento strach výrazne prispieva k cenovej volatilite na trhu kryptomien. Unáhlené investičné rozhodnutia môžu v lepšom prípade viesť k vytúženým ziskom, no v tom horšom prípade až k likvidačnej strate. Riziko však dokáže zmierniť vzdelávanie sa v tejto oblasti.

V dnešnej časti Víkendového Bulletinu sa detailnejšie pozrieme na jednu zo starších metód ukladania kryptomien, a to papierovú peňaženku alebo paper wallet. Či už paper wallet poznáte alebo dokonca používate prípadne ste o nej nikdy ani nepočuli, na tomto mieste sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o tomto druhu uchovávania kryptomien.

História

Papierové peňaženky sa začali tešiť veľkej obľube približne v polovici roku 2011. V tej dobe sa skutočne jednalo o prelomové riešenie. Dovtedy držali ľudia svoje privátne kľúče priamo na harddiskoch svojich počítačov. Opatrnejší používatelia si minimálne zálohovali súbor wallet.dat (súboru, v ktorom boli uložené súkromné ​​kľúče v pôvodnom Bitcoin klientovi). Aj tak sa museli spoliehať na trvanlivosť elektroniky a uistiť sa, že zálohovacie zariadenie neprišlo nikdy do kontaktu s Internetom.

Ak ste sa v tej dobe chceli podieľať na akejkoľvek činnosti spojenej s kryptomenami, potrebovali ste si nainštalovať nejakého Bitcoin klienta, akým je napríklad Bitcoin Core. Ten vytvoril potrebné dáta na vašom počítači (aj spomínaný súbor wallet.dat), a zároveň poskytol nástroje na prácu s Bitcoinom. Už v tej dobe poskytoval klient Bitcoin Core relatívne jednoduché používateľské rozhranie, no aj tak to bola “zábavka” skôr počítačových nadšencov. Stránka bezpečnosti, tiež bola ešte len v rannom štádiu. Šifrovanie peňaženky zavedené vo verzii Bitcoin 0.4.0 (používaná v roku 2011) dostatočne nezabezpečovala súkromné kľúče. Útočník, ktorému sa podarilo získať kópiu šifrovaného súboru wallet.dat, mohol byť schopný jednoducho obnoviť niektoré alebo všetky nezašifrované kľúče a ukradnúť k nim prislúchajúce bitcoiny.

Papierové peňaženky poskytovali skvelý spôsob, ako udržať súkromné ​​kľúče offline a uľahčili aj prenos mincí. Prenos, ku ktorému nebol potrebný ani samotný Bitcoin blockchain. Museli ste však, najlepšie osobne, odovzdať túto papierovú peňaženku želanej osobe.

Detail BTC papierovej peňaženky

Detail BTC papierovej peňaženky

Nástup nových technológií a štandardov

Vo februári 2012 Pieter Wuille uverejnil návrh Bitcoin Improvement Proposal 32 (BIP-0032), ktorý výrazne zmenil proces generovania kľúčov a celkovo štruktúru peňaženiek. V tomto BIP s názvom “Hierarchical Deterministic Wallets” (známe aj ako HD Wallets, doslovný preklad: Hierarchické deterministické peňaženky). Wuille špecifikoval spôsob odvodzovania kľúčov z tzv. Master Seedu v hierarchickej stromovej štruktúre. To znamená, že z jedného seedu je možné vygenerovať takmer akýkoľvek počet účtov a adries. To znamená, že zadaním vždy rovnakého vstupu, ktorým je v tomto prípade seed, dokážete vygenerovať vždy rovnaké kľúče. Toto spadá pod teóriu generátorov náhodných čísel.  V tomto okamihu už nie je potrebné trápiť sa s ukladaním privátnych kľúčov. Potrebné však je držať v bezpečí seed frázu.

V septembri 2013 bol vytvorený ďalší návrh BIP-0039. BIP-39 bol prvýkrát implementovaný v hardvérovej peňaženke Trezor. Opisuje metódu konverzie náhodného čísla na množinu bežných slov, ktoré sa potom používajú na vytvorenie hlavného semena peňaženky. Tento súbor slov sa obyčajne označuje ako seed fráza, zálohovacia fráza alebo len seed.

Seed sa od tej doby stal akýmsi štandardom a používa ho už snáď každá kryptomenová peňaženka. Ak sa vám aj niečo stane so softvérom peňaženky alebo zničíte hardvérovú peňaženku, so seedom dokážete obnoviť všetky vaše kryptomenové účty a zostatky.

Spôsoby ukladania kryptomien

Aby sme lepšie pochopili podstatu toho, čo priniesli papierové peňaženky, poďme si vysvetliť na akom princípe fungujú dva základné spôsoby ukladania kryptomien. Tieto spôsoby sú hot storage a cold storage.

Hot storage (voľne preložené ako horúce úložisko) si môžete predstaviť ako peňaženku, ktorú bežne nosíte vo vrecku. Cold storage (zmrazené úložisko) je trochu podobný bankovému sporeniu alebo istému druhu termínovaného účtu. Ak chcete používať svoju menu často, je vhodné použiť hot storage. Na druhej strane, ak chcete dlhodobo uložiť svoje digitálne aktíva, použijete cold storage.

Hot storage / hot wallet

Hot storage je spôsob ukladania kryptomien v zariadení, ktoré je priamo pripojené k internetu. Práve toto spojenie robí zariadenie „horúcim“.

Bezpochyby sem patria peňaženky na burzách, desktopové a mobilné peňaženky, online peňaženky alebo každá peňaženka, ktorá je používaná na zariadení, ktoré sa niekedy pripojí alebo pripojilo na internet. Prístup k finančným prostriedkom na hot wallete je jednoduchý a ak žijete niekde, kde sa prijímajú kryptomeny za tovar a služby nie je na tom nič zlé používať aj takýto druh peňaženky. Práve naopak. Dosť sa to podobá bežnému spôsobu nosenia fiat peňazí v klasickej peňaženke. Taktiež nemáte v peňaženke všetky svoje úspory v hotovosti. Hot wallet používate na prenos malého množstva kryptomien a na uľahčenie prístupu k nim. To je všetko.

Zatiaľ čo interakcia s hot peňaženkami je veľmi jednoduchá, majú jednu obrovskú nevýhodu. Sú relatívne ľahko hacknuteľné. Postupne ako celá sféra naberá na hodnote, láka pochopiteľne aj hackerov a zlodejov. Útoky na burzy či rôzny ransomvér sú na dennom poriadku.

Aj keď nebudete do svojej hot peňaženky ukladať veľa peňazí je dôležité, aby ste si dôkladne prešli zálohovacím procesom, zapísali a bezpečne uložili seed frázu. V prípade neočakávaných alebo aj ľudských chýb sa tak vyvarujete strate finančných prostriedkov. S vaším súkromným kľúčom a neporušenou seed frázou by ste mali byť schopní bezbolestne obnoviť akúkoľvek peňaženku.

Výhody Nevýhody
rýchly prístup ku kryptomenám sú vystavené a náchylné na rôzne druhy kyberútokov
veľký výber peňaženiek pre rôzne druhy zariadení
strata alebo poškodenie zariadenia môže bez zálohy znamenať stratu prostriedkov
jednoduché rozhranie možná strata zálohovacích fráz

Cold storage / cold wallet

Cold storage alebo cold peňaženky sú presným opakom spomínaných hot storage riešení. Cold storage je spôsob ukladania kryptomien, teda privátnych kľúčov na zariadeniach, ktoré sú úplne offline, bez akéhokoľvek prístupu na Internet. Pre tých, ktorí hľadajú najbezpečnejšiu formu uchovávania digitálnych aktív sú práve cold wallets tou správnou cestou. Ak plánujete nakupovať kryptomeny a držať ich dlhodobo, kľudne ako investíciu, bez potreby ich manipulácie takisto sa oplatí investovať do čo najbezpečnejšieho spôsobu uloženia vášho digitálneho majetku.

Ani tento spôsob však nie je úplne bez rizika. Ak sa však budete riadiť pokynmi správne a urobíte všetky potrebné opatrenia, riziko viac menej anulujete. S veľkými kauzami ako napríklad Mt.Gox sa už poučili aj niektoré burzy a veľké organizácie, a väčšinu prostriedkov, ktoré spravujú držia rovnako na cold storage riešeniach.

Výhody Nevýhody
skvelý spôsob úschovy veľkého množstva danej kryptomeny môžu byť predmetom krádeže či zničenia ako každé fyzické zariadenie
poskytujú ochranu pred vonkajšími kyberútokmi nie sú ideálne pre denných traderov
poskytujú dodatočné funkcie nielen pre kryptomeny zaobchádzanie a práca s nimi môže odrádzať nováčikov
okrem bezpečného hardvéru disponujú množstvom dodatočných bezpečnostných prvkov

Najznámejší zástupcovia triedy cold storage sú hardvérové peňaženky, ktoré sme detailne rozobrali v predošlom vydaní Víkendového Bulletinu:

Víkendový ฿ulletin: Všetko, čo by ste mali vedieť o hardvérových kryptomenových peňaženkách

Papierové peňaženky / paper wallet

Papierové peňaženky tvoria určitú podmnožinu vo sfére cold peňaženiek. Dlho boli považované, za veľmi bezpečný spôsob uchovávania “kryptomien”. Ako čas pokročil, ukázalo sa, že tlačiť verejný a privátny kľúč na papier, hoci vyzerá dizajnovo veľmi lákavo, vôbec nie je dobrý nápad. Paper wallets tak predstavujú zastaranú technológiu plnú bezpečnostných rizík a v dnešnej dobe sa už neodporúča ich používanie.

Definícia papierovej peňaženky

Pojem papierová peňaženka hovorí snáď sám za seba. Jednoducho povedané, je to offline cold storage spôsob ukladania kryptomien. Uloženie samotné spočíva vo vytlačení verejných a súkromných kľúčov na kus papiera, ktorý je následne potrebné bezpečne uložiť. Kľúče sú vytlačené vo forme QR kódov, ktoré môžete v budúcnosti jednoducho naskenovať a použiť pri transakciách.

V rámci vzdelávania sa navštívte niektorý z webových generátorov papierových peňaženiek a vyskúšajte si ich. Vyskúšajte napríklad walletgenerator.net alebo si dokážete vygenerovať paper wallet aj pre svoj Ethereum účet cez známu peňaženku MyEtherWallet.

V žiadnom prípade na vytvorené peňaženky neposielajte kryptomeny!

Nevýhody a riziká papierových peňaženiek

Papierové peňaženky už v dnešnej dobe neposkytujú potrebnú alebo očakávanú bezpečnosť. S rastom a technologickým pokrokom paper wallets značne zaostávajú a je dosť pravdepodobné, že časom úplne zaniknú. Keďže výhody už tento typ peňaženky neposkytuje, poďme sa pozrieť na ich negatíva a na čo všetko dávať pozor.

Vytvorenie paper wallet

Už samotný proces tvorby papierovej peňaženky je prinajmenšom podozrivý. Privátne kľúče sa generujú v nejakej službe, ktorá s nimi môže spraviť čokoľvek predtým, než vám ich odovzdá. Napríklad si ich môže sama uložiť do svojej databázy. Toto sa už párkrát stalo. Aj keď je kód aplikácie open source a dostupný každému k nahliadnutiu, môže ho aplikácia pozmeniť len dočasne a nikto si toho nemusí všimnúť. Práve takémuto obvineniu práve čelí spomínaný web walletgenerator.net.

Bezpečné vytvorenie papierovej peňaženky je stále možné, avšak vyžaduje si značné technické znalosti a hardvér, ktorý nebol nikdy pripojený k Internetu. To znamená počítač aj tlačiareň. Zohnať dnes takéto zariadenia je pre drvivú väčšinu ľudí prakticky nemožné.

Donucovanie

Vždy sa nájdu ľudia ochotní porušiť zákon, aby sa dostali k niečomu hodnotnému. Aj keď nevedia o čo ide, môžu chcieť zločinci získať vaše kryptomeny. Morálne poučenie z tohto príbehu je jednoduché: Nevychvaľujte sa so svojimi kryptomenovými investíciami nikomu. Nespomínajte to online ani osobne, nie je to nikdy dobrý nápad. Nespravte zo seba terč.

Krehký materiál

Papier je len papier. Ľahko sa poškodí alebo časom opotrebuje. Je možné použiť kvalitnejší papier alebo vytlačenú peňaženku zaliať do plastu. Potrebné je spraviť si aj viacero kópií. Pri dnešných riešeniach sa toto už môže zdať ako absurdné. Papier nie je odolný ani voči prírodným katastrofám. Rovnako môžete jednoducho zabudnúť, kde ste paper wallet skryli. A v neposlednom rade môže samotný materiál poškodiť alebo zle vytlačiť aj tlačiareň bez toho, aby ste si to všimli.

Water paper wallet

Vodou zničená papierová peňaženka

Krádež

Keďže na kuse papiera je napísaný privátny kľúč ku kryptomenám, každý kto ho bude vedieť prečítať alebo odfotiť vám tieto kryptomeny môže ukradnúť.

Znovupoužitie adresy

Opätovné použitie adresy je rastúci problém v celej sfére. To nastane, keď ľudia používajú rovnakú adresu pre viac transakcií.

Opätovným použitím adresy ohrozujete vaše súkromie a anonymitu, rovnako ako súkromie prijímateľa transakcie. Pretože súkromné kľúče podpisujú transakcie, je jednoduchšie sledovať históriu jednej adresy a prepojiť viac transakcií s jednou osobou.

Opätovné použitie adresy prevláda najmä medzi používateľmi papierových peňaženiek. Problémy s nastavením viacerých bezpečných adries touto cestou vedú k ľahostajnosti a použitiu rovnakej adresy viackrát.

Detailne nielen o Bitcoinovej adrese sa dočítate v našom článku:

Víkendový ฿ulletin: Bitcoinová adresa detailne

BIP38: Heslo pre privátny kľúč

Niektoré papierové peňaženky sú kompatibilné s heslami BIP-38. Heslo BIP-38 vám umožňuje šifrovať váš súkromný kľúč heslom podľa vlastného výberu. Používanie hesiel BIP-38 má niekoľko problémov. Po prvé, je tu šanca, že heslo stratíte, zabudnete alebo ho skopírujete nesprávne.

Na technickej úrovni je tiež možné tvrdiť, že heslá BIP-38 znižujú bezpečnosť vašej peňaženky. BIP-38 totiž redukuje 256-bitový súkromný kľúč na jednoduché heslo. Heslo sa stáva jedinou vecou, ktorá chráni peňaženku namiesto úplnej entropie z procesu tvorby privátneho kľúča.

Čo robiť ak papierovú peňaženku používate?

Ak aj papierovú peňaženku máte, nemajte žiadne obavy. Možno by ste len chceli lepšie zabezpečiť svoje prostriedky a poslať si ich z papierovej peňaženky na bezpečnejšie miesto. Väčšina kryptomenových peňaženiek vám umožní naimportovať si privátny kľúč z paper wallet jednoducho naskenovaním QR kódu alebo jeho manuálnym zadaním.

DÔLEŽITÉ: Pri odosielaní kryptomien z papierovej peňaženky je veľmi dôležité poslať celú sumu, všetko čo tam máte uložené.

Domnienka, že odošlem len polovicu toho, čo mám na paper wallet uložené a druhá polovica mi tam ostane je chybná. Takto to pri kryptomenách nefunguje. Druhá polovica sa odošle na adresu, ktorá sa volá change address alebo zvyšková adresa. Na túto adresu sa odošle rozdiel medzi zostatkom na vašom kryptomenovom účte a odosielanej sumy. V prípade paper wallet nevie peňaženka, že táto change adresa patrí k vášmu privátnemu kľúču a prídete o svoje kryptomeny. Spomínané HD peňaženky to vedia a riešia pohodlne za vás.

Záver

Papierová peňaženka bola kedysi veľkým hitom. Dnes to stále môže zvádzať k jej používaniu, pretože si takto môžem vytvoriť cold storage prakticky zadarmo. Z množstva nevýhod však vyplýva, že v dnešnej dobe už nie je potrebné používať paper wallets. Potrebné je osvojiť si nové vedomosti a zručnosti napríklad práce s hardvérovou peňaženkou ako je Trezor či Ledger.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...