Sledujte nás aj na

O tom, že bezpečnosť je v prípade držania kryptomien prvoradá, niet najmenších pochýb. Ale povedzme si rovno, koľkí z vás, hodleri, máte svoje adresy, privátne kľúče či obnovovacie seedy uložené v telefóne, zapísané na bločkoch, ktoré sa časom postrácali alebo ste ich ukryli tak dobre, že už si ani sami nepamätáte kam?

Na internete je plno príbehov o ľuďoch, ktorí pred niekoľkými rokmi nakúpili bitcoiny a keď ich cena rapídne vzrástla a oni si spomenuli, že nejaké vlastnia, nevedeli sa k nim už z dôvodu stratených prístupových hesiel dostať. Dnes už našťastie existuje viacero popredných výrobcov hardvérových peňaženiek, ktoré sú momentálne považované za jedno z najbezpečnejších riešení, ako mať svoje kryptomeny v bezpečí a mať kľudný spánok.

Čo ak ale existuje ešte bezpečnejšia forma? Čo keby ste mohli mať vaše kryptomeny stále pri sebe a pritom by boli v absolútnom bezpečí? V dnešnom Víkendovom ฿ulletine sa pozrieme na rozvíjajúcu sa oblasť využitia podkožných implantátov (čipov) ako možný spôsob pre uloženie vašich kryptoaktív. Je to blízka budúcnosť alebo stále vzdialené science fiction?

Kto hľadá, ten nájde. Niektoré BTC sú však stratené navždy

Zdroj: medium.com

Celkové množstvo bitcoinov, ktoré kedy budú v obehu je pevne stanovené na 21 miliónov. Toto je hádam jeden z najzásadnejších rozdielov oproti klasickým fiat menám. Rovnako ako môžu byť stratené mince či bankovky, aj bitcoiny dokážu „zmiznúť“ navždy. Respektíve ostanú na účte majiteľa, ale ak ten stratí prístupový kľúč, nikto nikdy sa k nim už nedostane. Podľa digitálnej forenznej firmy Chainalysis, ktorá sa zaoberá štúdiom blockchainu najznámejšej kryptomeny, sa počet stratených bitcoinov pohybuje niekde v rozmedzí od 2.78 až 3.39 milióna BTC.

Počet vyťažených BTC. Zdroj: blockchain.com

V čase písania článku bolo celkovo vyťažených približne 17.5 milióna bitcoinov, čo znamená, že percentuálny podiel stratených BTC činí od 15.9 % až po 21.6 %. Vzhľadom k fixnému počtu BTC, ktoré sa kedy dostanú do obehu, je to extrémne vysoké číslo. Stojí teda za zváženie, ako sa ku svojim BTC a ich zabezpečeniu postavíte…

Od fyzických peňazí cez platobné karty až k podkožným čipom

Zdroj: livecryptocurrencyprices.com

Peniaze (v akejkoľvek podobe) sa časom strácali a strácať sa aj budú. Pre zefektívnenie narábania s nimi však ľudstvo prišlo s myšlienkou vytvorenia alternatív, ktoré by samotné transakcie zjednodušili. Ak sa pozrieme späť do histórie, tak prvý náznak možno badať už v Mezopotámii, kde obyvatelia na uzatváranie obchodov so susednou civilizáciou Harappan používali hlinené doštičky. Tie už v tej dobe niesli isté bezpečnostné prvky.

Platobné karty ako ich poznáme dnes, sa po prvýkrát objavili v roku 1967. Vydala ich londýnska spoločnosť Barclays, ktorú o dva roky neskôr nasledovala americká Chemical Bank Long Island so sídlom v New Yorku. V roku 1972 sme mohli prvýkrát držať v rukách platobnú kartu, ktorá bola vybavená magnetickou páskou, a zároveň zabezpečená osobným identifikačným číslom – PIN. V súčasnosti patria medzi najsilnejších hráčov v tomto odvetví spoločnosti VISA a MasterCard.

Počet VISA kariet. Zdroj: statista.com

S nástupom nových technológií prišli možnosti bezkontaktných platieb kartami či platby prostredníctvom smartfónov. V súvislosti so snahou rozšíriť kryptomeny medzi čo najväčšie množstvo používateľov, vznikli viaceré spoločnosti, ktoré sa snažia spojiť zaužívané technológie z klasického finančného sveta s možnosťami, ktoré ponúkajú kryptomeny.

Lite.IM prináša Bitcoin na Facebook Messenger a Telegram!

Kryptomenová peňaženka priamo vo vašom tele

Predstavte si, že priložíte svoju ruku na platobný terminál a v tom okamihu ste zaplatili za svoj nákup. Možno to znie ako science fiction, ale vo svojej podstate to je technológia, na ktorej pracuje už viacero spoločností. Tie sa snažia o rozvoj sféry podkožných implantátov, respektíve o vývoj takzvaných Human Enhancing Technologies (HET). Ich cieľom je spájať svet techniky a ľudského tela.

Subdermálna (podkožná) implantácia je proces umiestnenia „kapsule“, ktorá obsahuje rádiofrekvenčnú identifikačnú značku (RFID – Radio Frequency Identification) pod pokožku. Ide o inteligentný, programovateľný čiarový kód, ktorý v spojení s vaším privátnym kľúčom slúži na podpísanie a uskutočnenie vašej transakcie prostredníctvom kryptomeny. Vďaka tejto technológii tak získate novú platobnú možnosť, a zároveň peňaženku, ktorú nemožno stratiť.

Navyše používanie takéhoto čipu nie je limitované len na kryptomeny. Pokojne si s RFID čipom napríklad otvoríte dvere do domu či auta. Implantáciu kapsule pod kožu dokážu spraviť rýchlo skoro v každom tetovacom štúdiu.

Kryptomeny sa pokúšajú predefinovať finančný systém ako ho poznáme dnes. Implementácia podkožných čipov by bola rozhodne revolučným krokom, no zároveň treba dodať, že by dozaista narazila na mnohých odporcov. Aj keď bezkontaktné platby sú k dispozícii už dlhšie, stále ide o formu transakcie, ktorá je vykonávaná prostredníctvom externého zariadenia (platobná karta / smartfón). Riešenie v podobe RFID a podkožných čipov by však predstavovalo prvý skutočný pokus o realizáciu transhumánnej technológie vo väčšej miere, voči čomu by však mohli mať niektorí ľudia morálne výhrady.

Bitcoin v podobe fyzických mincí sa stáva zberateľskou záležitosťou

Čip o veľkosti zrnka ryže

Jedným z prvých fanúšikov kryptomien, ktorý sa rozhodol implementovať do svojej ruky hneď dva čipy bol Holanďan Martijn Wismeijer. Tento majiteľ spoločnosti General Bytes (výrobca kryptomenových bankomatov) sa tak rozhodol v roku 2014. Usúdil, že už stratil dostatočné množstvo bitcoinov na to, aby podstúpil chirurgický zákrok a svoje privátne kľúče si navždy uložil do vlastného tela.

Môžem s istotou povedať, že väčšinu bitcoinov, viac ako 80 percent, som stratil kvôli rôznym hacknutiam, krádežiam, výpadkom alebo iným problémom. Keby som mal čip už v roku 2010, bol by som teraz bohatý človek. Urobil som to preto, lebo som chcel experimentovať so spojením bitcoinu a subdermálnych implantátov. Myslím si, že by to mohol byť svätý grál bezkontaktných platieb.

Wismeijer má vo svojej ruke čipy zo skla, ktoré majú rozmery 2 x 12 mm. Teda približne veľkosť jedného zrnka ryže. Podľa jeho slov samotná implementácia nebola nijak obzvlášť bolestivá, pričom poukázal na fakt, že takýto postup vkladania čipov do tela sa bežne vykonáva na domácich zvieratách.

Čipy disponujú dostatočnou kapacitou (888 znakov) na uloženie kľúčov. Wismeijer ich využíva na platby za nákup tovaru takmer na dennej báze. Tento proces zahŕňa ich skenovanie pomocou smartfónu čím následne prebehne samotné dešifrovanie kľúčov. Zároveň tvrdí, že zďaleka nie je jediný, kto si takto ukladá svoje kryptoaktíva a vie minimálne o ďalších 50 ľuďoch z radov jeho zamestnancov, ktorí sa rovnako rozhodli používať subdermálne BTC peňaženky.

Podstata RFID a NFC

Zdroj: heropay.com

Stručne povedané, RFID opisuje spôsob identifikácie pomocou rádiovej energie. V závislosti od typu použitej rádiovej energie môžeme hovoriť o aktívnych a pasívnych čipoch a takých, ktoré odrážajú vlny, častice alebo signál späť do smeru, z ktorého prišli. Aktívne zariadenia komunikujú ako typický vysielač za využitia elektrického poľa. Zariadenia odrážajúce vlny prijímajú impulz prenášanej energie z čítačky a vracajú ho naspäť. Posledný typ, pasívne RFID, využívajú magnetickú energiu, kde čítacia jednotka a čip používajú indukčné cievky na výmenu údajov. Čítačka vytvára magnetické pole a čip z neho indukuje energiu. Magnetické pole je tým pádom modulované na prenos dát medzi čítačkou a čipom.

Takéto zariadenie je samozrejme biokompatibilné a nevyžaduje žiadnu batériu. Prenos energie a dát funguje prostredníctvom NFC antény, ktorá komunikuje so spárovanými zariadeniami. Napriek tomu, že pri skenovaní nedochádza k opotrebovaniu, čip zatiaľ dokáže bezpečne niesť uložené informácie iba po dobu desiatich rokov.

Víkendový ฿ulletin: Ako si vybudovať pasívny príjem pomocou Bitcoinu do 30 minút

Bitcoiny pod kožou za $99

Jedným z výrobcov takéhoto typu čipov je napríklad spoločnosť Dangerousthings, ktorá rovno predáva aj sadu na jeho samotné implementovanie pod kožu. Cena sa pohybuje od $99 do $173.

S trochu odlišnou, ale nepochybne zaujímavou myšlienkou prišla aj spoločnosť Unikeys. Jej snahou je prepojiť klasické platobné karty, kryptomeny a identifikáciu pomocou odtlačku prstov. Na ich kartu, ktorá nesie označenie Ukey, je možné ukladať bitcoin, ether, bitcoin cash, litecoin a ERC20 tokeny.

Na rozdiel od všetkých dostupných hardvérových peňaženiek alebo iných foriem držania digitálnych aktív je Ukey vybavená biometrickým snímačom. Na overovanie totožnosti, respektíve autorizáciu tak nie sú potrebné žiadne ďalšie zariadenia. Výrobca zároveň ubezpečuje, že všetky údaje o odtlačku prsta majiteľa zariadenia sú bezpečne uložené na karte a tieto dáta ju nikdy neopustia. Karta je pritom kompatibilná s Apple a Android zariadeniami a prenos dát funguje prostredníctvom technológie NFC a Bluetooth.

Možnosti ako mať uložené svoje kryptomeny sú teda široké. Od ich držania na burzách pre potreby obchodovania, cez paper wallets, veľké množstvo mobilných a desktopových klientov, hardvérové peňaženky až po v našom článku zmienené zariadenia využívajúce biometrické údaje alebo priamo podkožné implantáty. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob, majte na pamäti známe heslo: Not Your Keys – Not Your Bitcoin. Ak nevlastníte privátne kľúče a niekto vám ich ukradne alebo ich stratíte, váš kryptomenový majetok sa pripočíta k aktuálne približne 20 percentám navždy stratených bitcoinov.

O podobných čipoch pekne rozprával aj pán Dominik Stroukal:Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...