Sledujte nás aj na

Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že úspešné investovanie do akéhokoľvek aktíva si vyžaduje nielen znalosť inštrumentu, do ktorého investujeme, ale aj nutnosť vyskladať primerane diverzifikované portfólio. Vsadiť všetko na jednu kartu sa totiž z dlhodobého hľadiska nemusí vyplatiť. Risk, ktorý takýto typ investovania prináša je častokrát nepomerne vyšší ako možný výnos plynúci z daného aktíva.

Triezvy prístup k zostavovaniu vlastného portfólia je pritom o to dôležitejší, čím je trh mladší. Inými slovami, ak investujeme do technológií, ktoré majú za sebou len pár rokov, je veľmi ťažké odhadnúť, ako bude ktorý projekt napredovať, aký bude jeho prínos a v neposlednom rade, aký bude oň záujem zo strany ostatných investorov. Kryptomeny, tokeny a s nimi súvisiaca technológia blockchain je tomu dobrým príkladom.

Z hľadiska dlhodobého investičného horizontu sú digitálne aktíva na trhu príliš krátko na to, aby sme s istotou vedeli povedať, ktorá z nich má 100-percentný potenciál presadiť sa, a ktoré by mohli byť čiernym koňom generujúcim zaujímavý zisk. To nám však nebráni zostaviť si také portfólio, ktoré bude zahŕňať viaceré sféry záujmu jednotlivých kryptoprojektov. Vďaka tomu dokážeme eliminovať straty plynúce z možného ukončenia alebo neuplatnenia jedného projektu a vyťažiť maximum z tých, ktoré sa na trhu dokážu presadiť. Vyberať je pritom skutočne zo čoho. Veď k dnešnému dňu na trhu pôsobí vyše 2,100 kryptomien, tokenov a stablecoinov (podľa niektorých zdrojov je ich viac ako 4,000).

V dnešnom Víkendovom ฿ulletine sa pozrieme na viaceré možnosti, techniky a prístupy k tomu, ako si vytvoriť vlastné investičné portfólio, ktoré nám v strednodobom až dlhodobom horizonte môže vygenerovať očakávaný zisk.

Diverzifikácia nie je bezhlavé nakupovanie za každú cenu

Diverzifikácia je stratégiou na zmiernenie rizika, ktorá by mala byť súčasťou každého investičného prístupu. To však ale neznamená, že by sme mali bezhlavo investovať do nákupu všetkých nových ICO. Toho sme boli svedkami predovšetkým koncom roku 2017, kedy sa táto forma získavania financií tešila extrémnej obľube. Ale tak ako rýchlo ICO zažiarili, tak rýchlo aj veľká časť z nich zhasla.

Pre lepšiu predstavu môžete navštíviť stránky deadcoins.com,  ktoré monitorujú všetky neúspešné projekty, ktoré už majú svoje dni zrátané alebo sa prinajmenšom k nim nezadržateľne blížia.

Aktuálne tento web uvádza až 921 „mŕtvych“ coinov, a to do nich nie sú zarátané rôzne exit scamy či kryptomeny, ktoré vznikli čisto ako paródia (Theresa May Coin, Butt Coin, Useless Ethereum Token, Asstoken a mnohé ďalšie).

Diverzifikácia z pohľadu zamerania projektu

Zdroj: medium.com

Jedným z najjednoduchších, a zároveň pravdepodobne aj najrozumnejších spôsobov ako diverzifikovať svoje portfólio, je vyskladať ho podľa oblasti, na ktorú sa daný projekt (krytomena) orientuje. Na trhu ich je aktuálne vyše 2,000, čiže rozpisovať každú z nich z hľadiska oblasti pôsobenia nemá zmysel. Koniec koncov, ako sme uviedli aj na začiatku toho článku, veľká väčšina z nich nemá praktické využitie, dlhodobo stagnuje, respektíve ich budúcnosť je prinajmenšom neistá.

Pre vytvorenie portfólia na základe zamerania projektov, môžeme jednotlivé kryptomeny rozdeliť napríklad do týchto skupín:

Uchovávateľ hodnoty: Bitcoin
Platformy pre smart kontrakty: Ethereum, NEO, EOS, Cardano
Projekty orientujúce sa na finančné odvetvie: XRP, Stellar, OmiseGO
Kryptomeny zamerané na súkromie používateľov: Monero, Zcash, Verge, Komodo, PIVX
Tokeny kryptomenových búrz: Binance Coin, Kucoin Shares, Huobi Token
Oblasť internetu vecí: IOTA
Sociálne siete: Steem, Kin, Loom Network
Gaming: Enjin Coin, FunFair
Distribuované úložisko dát: Siacoin, Storj, Filecoin, Maidsafecoin

Samozrejme kategórií ako aj ich jednotlivých zástupcov existuje omnoho viac. Každý si môže podobný rozbor spraviť podľa seba. Podstatou ale ostáva, aby správne vyvážené portfólio reprezentovalo čo najširšiu oblasť trhu, pričom v rámci každej oblasti si investor vyberie jednu, maximálne dve kryptomeny. Z hľadiska diverzifikácie nemá totiž príliš veľký význam, ak bude vaše portfólio zložené napríklad iba z kryptomien ether, EOS, Cardano či NEO. Všetky sa totiž zameriavajú na jednu a tú istú oblasť – smart kontrakty.

TOP 5 aplikácií na manažment portfólia

Whitepaper, Github, dappradar…

Ďalším krokom pre zúženie, respektíve správny výber projektu, do ktorého sa rozhodnete investovať by malo byť oboznámenie sa s ním. Na to existuje hneď niekoľko pomôcok. Najzákladnejšou, aj keď technicky najnáročnejšou je naštudovanie si white paperu daného projektu. Ide o sumár vízií, cieľov, zamerania a prostriedkov, pomocou ktorých sa chce daný projekt presadiť na trhu.

Súbežne s tým môžete sledovať aktivitu vývojárov na Githube. V prípade, že daná platforma ponúka podporu pre decentralizované aplikácie, môžete navštíviť stránky dappradar.com. Kým Github vám ponúkne odpoveď na to, či sa daný projekt stále vyvíja a či jeho tvorcovia pracujú na jeho inovácii, dappraddar vám zodpovie otázky ohľadom používania decentralizovaných aplikácií, koľko transakcií sa cez ne uskutočnilo a ako sú populárne medzi verejnosťou.

Dobrou pomôckou môžu byť aj stránky coingecko.com. Na nich sú všetky kryptomeny a tokeny zoradené nielen podľa celkovej trhovej kapitalizácie, ale aj podľa aktivity developerov či z hľadiska záujmu verejnosti. Oba tieto rebríčky nájdete v záložkách „developer“ a „social“.

V neposlednom rade sa určite zamerajte aj na likviditu danej kryptomeny. Ak sa váš favorit obchoduje iba na pár burzách, pričom jeho denné objemy sú príliš nízke, môže sa vám jednoducho stať, že budete mať veľký problém predať tento coin za rozumnú cenu.

Bitcoin maximalizmus, alebo konzervatívny typ diverzifikácie?

Po tom, ako si vyberiete z každej kategórie svojho favorita, oboznámite sa s jeho cieľom a usúdite, že tento projekt má budúcnosť, môžete pristúpiť k samotnému zloženiu portfólia. V ňom môžete prideliť každej kryptomene inú váhu.

Ak si neviete rady, ktorý projekt, respektíve ktorá oblasť má najväčší potenciál, môžete portfólio jednoducho rozdeliť trebárs na desatiny. Tým pádom bude každá vami vlastnená kryptomena predstavovať 1/10 celej hodnoty portfólia.

Ak ste presvedčený, že budúcnosť tkvie v bitcoine, ale zároveň chcete mať podchytenú aj oblasť smart kontraktov, môžete zvoliť pomer 80:20 v prospech bitcoinu. Týmto rozhodnutím pravdepodobne nespravíte krok vedľa, keďže mnoho investorov sa radí práve medzi bitcoin maximalistov.

Sú kryptomenoví investori prevažne Bitcoin maximalisti?

V prípade, že ste strávili dlhé hodiny štúdiom a viete bezpečne rozlíšiť čo je altcoin a čo „shitcoin“, môžete zvoliť konzervatívny typ diverzifikácie. V ňom bude 60 % zastupovať bitcoin, 20 % platforma zameriavajúca sa na smart kontrakty a zvyšnú časť rozdelíte rovnými 5 % pre altcoiny z iných oblastí.

Samozrejme toto sú len zbežné návrhy a každý z vás si môže zvoliť pomer aký vyhovuje jemu.

Diverzifikácia z pohľadu miery akceptovania rizika

Zdroj: coloringpagewiki.com

Na diverzifikáciu portfólia sa môžeme pozrieť aj z hľadiska miery akceptovania rizika. V tomto modeli môžeme určitým percentom zastúpiť aj kryptomeny, ktoré sú rizikové. Ich podiel by však nemal presahovať 10 % celkovej investície. Ostatne aj takto malé zastúpenie môže v prípade rastu daného rizikového aktíva priniesť zaujímavý zisk. Na druhej strane, ak daný coin, ktorý vopred označíme ako rizikový zlyhá, nebude mať táto udalosť až taký dopad na celkovú výnosnosť nášho portfólia.

Vo všeobecnosti by sme pre tento typ diverzifikácie mohli vybrať model, kde 60 % našej investície budú tvoriť kryptomeny predstavujúce akúsi stávku na istotu, 30 % tie, ktoré sú mierne rizikové a zvyšných 10 % zastúpia projekty, ktoré by sme mohli označiť ako „gambling“.

Medzi kryptomeny, ktoré budú zastupovať „stávku na istotu“ môžeme zaradiť coiny ako bitcoin, ether atď. Jednoducho tie, o ktorých panuje všeobecné presvedčenie, že z krátkodobého a ani strednodobého hľadiska nezlyhajú. Mal by byť pri nich vysoký predpoklad, že sa budú vyvíjať a v konečnom dôsledku tak rozširovať svoju adopciu.

Mierne riskantná časť by mala pozostávať z niekoľkých stredne veľkých altcoinov s aktívnym vývojom. Dôležitým parametrom môže byť aj počet búrz, na ktorých sa obchodujú, a teda aj ich dostatočná likvidita. Výber je opäť široký, no z tých zaujímavejších projektov môžeme spomenúť Basic Attention Token, Waves či Zilliqa.

Poslednou, najmenej zastúpenou skupinou sú rizikové kryptomeny alebo tokeny. Tu je však veľmi dôležité mať na pamäti, že pri väčšine z nich je vysoká pravdepodobnosť, že zaniknú. Ak však bude váš výber správny, môžu vám naopak priniesť percentuálne vysoké zisky. Každopádne aj tu platí – čím kvalitnejší prieskum daného projektu si spravíte, tým väčšia je šanca, že váš výber bude správny.

Diverzifikácia s integrovaním pasívneho príjmu

Pravdepodobne najzaujímavejším modelom, ktorý môžete pri skladaní vášho portfólia využiť je diverzifikácia podľa spôsobu návratnosti vašej investície. Z tohto hľadiska môžeme jednotlivé kryptomeny rozdeliť do troch základných skupín.

  • Kryptomeny pre pasívne držanie
  • Kryptomeny generujúce pasívny príjem prostredníctvom masternodov
  • Kryptomeny, ktoré je možné požičiavať traderom za určitý úrok

V prípade pasívneho držania krypotmeny je cieľ jasný – očakávame, že hodnota daného coinu časom vzrastie. V tomto prípade sme iba pasívnym pozorovateľom v nádeji, že vďaka zvýšenému záujmu o ten ktorý projekt narastie ruka v ruke aj jeho hodnota.

Masternody

Druhá skupina v tomto modeli je o čosi zaujímavejšia. Okrem spoliehania sa na jej rast nám totižto tieto coiny generujú aj pasívny príjem. Ten v drvivej väčšine prípadov pozostáva z prevádzkovania masternodov. Ide o určitú forma zabezpečenia siete. Predstaviteľmi tejto skupiny sú kryptomeny ako Dash, PIVX alebo Horizen.

Pri tomto druhu pasívneho príjmu je však dôležité dodať, že pre spustenie masternodu budete potrebovať držať určité minimálne množstvo daného coinu. Toto množstvo sa pri jednotlivých kryptomenách líši. To môže spôsobiť, že počiatočná investícia nebude zrovna nízka. V prípade kryptomeny DASH predstavuje aktuálna vstupná investícia až $130,000 (požiadavka držať 1,000 DASH), no pri zmienenom PIVX vám bude stačiť $10,200 (počítané pri aktuálnej cene $1.02 za 1 PIVX). V prípade, že vás zaujíma problematika masternodov, môžete si prečítať náš prehľadný článok o tejto problematike tu.

Cryptocurrency lending alebo kryptomenové pôžičky

Poslednou skupinou sú kryptomeny, ktoré je možné za vopred dohodnutý úrok požičať. Túto možnosť ponúkajú okrem iných aj niektoré známe kryptoburzy ako napríklad Bitfinex a Poloniex. Na rozdiel od vyššie uvedených možností je však nutné, aby ste dané kryptomeny držali na burze. To sa však z viacerých hľadísk nemusí a ani nemôže pokladať za 100 % bezpečné riešenie.

Každopádne, medzi kryptomeny, na ktorých viete profitovať aj prostredníctvom ich požičiavania (a nie len spoliehaním sa na rast ich hodnoty) patrí bitcoin, litecoin, BitShares, Clams, DASH, Dogecoin, ether, Factom, Monero, Stellar, XRP, EOS, IOTA, Neo, OmiseGo či MaidSafeCoin. V prípade BTC sa ročný výnos pohybuje aktuálne okolo 3 – 4 %, litecoin ponúka zárobok na úrovni 5 % a Clams takmer 20 %. Úroky sú počítané denne a pripisujú sa po skončení pôžičky. Jej minimálna doba trvania je dva dni.

Podrobný návod ako postupovať pri vytváraní pôžičky, respektíve aj registrácii na americkej burze Poloniex (ktorá cryptocurrency lending umožňuje) nájdete v jednom z článkov nášho Víkendového ฿ulletinu nižšie.

Víkendový ฿ulletin: Ako si vybudovať pasívny príjem pomocou Bitcoinu do 30 minútZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...