Sledujte nás aj na

V poslednej dobe sa čoraz častejšie hovorí o tom, že jedným z trendov, ktoré budú  udávať v tomto roku smer celého kryptotrhu, by mohli byť security tokeny. Bezpečnosť, regulácia a priamočiarosť tohto typu financovania by mohla nie len nahradiť pošramotenú povesť ICOs, ale aj značne posunúť možnosti fundraisingu.

Dnešný článok v rámci rubriky Víkendový ฿ulletin je venovaný security tokenom, ich významu, prínosu a nepopierateľným výhodám.

Čo je token?

(Zdroj: Bitdegree.com)

Pre správne pochopenie fungovania základných princípov a prínosu security tokenov je potrebné si najprv definovať pojem „token“. Mnoho ľudí stále nerozlišuje dva odlišné pojmy: „coin“ a „token“. Buď si ich zamieňajú alebo ich vo všeobecnosti nazývajú spoločným označením — kryptomena. Obe aktíva sa však v niekoľkých bodoch zásadne líšia. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že „coin“ je typom digitálneho aktíva, ktoré funguje na vlastnom blockchaine. Napríklad, bitcoin funguje na Bitcoin blockchaine, ether na Ethereum blockchaine, a tak ďalej. Transakcie „coinov“ sa môžu uskutočňovať medzi jednotlivými osobami, pričom všetky údaje o pohyboch a zostatkoch existujú vo forme zápisu v príslušnej databáze — blockchaine.

Na rozdiel od toho, tokeny sú vytvárané na už existujúcich blockchainoch. Pravdepodobne najznámejšie sú ERC20 tokeny, fungujúce na Ethereum blockchaine a aktuálne aj TRC10 a TRC20 tokeny, ktoré bežia na sieti TRON. Druhým veľkým rozdielom je samotné využitie tokenov. Väčšina z nich slúži na potreby fungovania decentralizovaných aplikácii (dApps).

V konkrétnych príkladoch tak môžu predstavovať počet vernostných bodov zákazníka, ktoré spravuje napríklad maloobchodný reťazec alebo zhmotňujú nárok na pozeranie streamovaného obsahu v určitej dĺžke. Medzi jeden z najznámejších tokenov, ktorý je v kryptokomunite často využívaný, patrí BNB. Jedná sa o token kryptoburzy Binance, ktorý funguje ako ERC20 v sieti Ethereum. Jeho použitím môžu klienti tejto burzy zaplatiť za poplatky, respektíve si ich do značnej miery znížiť.

Vzostup a pád ICOs

(Zdroj: invezz.com)

ICO alebo Intial Coin Offering je prvotná (verejná) ponuka digitálnej meny. Ide o proces a spôsob, akým sa developeri, respektíve zakladatelia nových projektov snažia naplniť rozpočet a financovať svojej vízie. Tento typ získavania finančných prostriedkov sa tešil mimoriadnej obľube predovšetkým v druhej polovici roku 2017. Poskytoval totiž jednoduchú cestu ako pomocou predaja tokenov širokej verejnosti uviesť svoj produkt na trh.

(Krajiny s najväčším počtom ICO; Krajiny, ktoré vyzbierali prostredníctvom ICO najviac financií; Najúspešnejšie ICO. Zroj: icobench.com)

(Sumy vyzbierané v rámci ICO počas roku 2017. Zdroj icowatchlist.com)

(Sumy vyzbierané v rámci ICO počas roku 2018. Zdroj icowatchlist.com)

S rastúcou popularitou ICO sa však o tento spôsob financovania začali zaujímať aj jednotlivé regulačné orgány. Mnohé z nich pritom vydali odporúčania (ktoré vlády daných štátov uviedli do praxe), aby boli ICO postavené mimo zákon. Dôvodom bol jednak fakt, že nadpolovičná väčšina ICO za rok 2017 zlyhala, ako aj skutočnosť, že mnohé boli len lacnou formou podvodu ako získať peniaze od často naivných alebo ziskuchtivých investorov.

Výkonnosť ICO projektov v treťom štvrťroku 2018 je skutočným sklamaním

Regulácie, kritériá a Howeyho test

(Zdroj: uschamber.com)

V poslednej dobe je čoraz viac počuť o security tokenoch. Kryptokomunita vkladá do tohto typu investície veľké nádeje predovšetkým z dôvodu, že regulačné orgány nemajú voči takejto forme tokenov žiadne väčšie výhrady. Zatiaľ.

Vo svojej podstate ide stále o tokeny, ktoré fungujú na niektorom z blockchainov, avšak rozdiel je v tom, že predstavujú reálne finančné aktíva a sú považované za formu cenných papierov akými sú napríklad dlhopisy, akcie a opčné listy. Vlastnením security tokenov sa tak môžete stať de facto investorom v niektorej zo spoločnosti, ktorá tento typ tokenu vydá.

Veľkou výhodou je aj skutočnosť, že pomocou security tokenov je možné vyplácať investorom dividendy vo vopred stanovenom termíne vďaka využitiu jasne deklarovaných podmienok v smart kontrakte.

Z právneho hľadiska je benefitom fakt, že všetky security tokeny musia prejsť takzvaným „Howeyho testom“ (Howey Test). Ten spočíva v stanovení jasných pravidiel, čo môže a čo nemôže byť považované za investičnú zmluvu. Pre úspešné absolvovanie tohto testu sa musí jednať o:

  • Peňažnú investíciu,
  • Investíciu do určitej spoločnosti,
  • Výsledkom má byť očakávaný zisk z obchodu, ktorý uskutočňuje predkladateľ tejto formy financovania.

Security tokeny ako preklenutie starého sveta s novým

Forma investovania v podobe kúpy akcií existuje už značne dlhú dobu. Security tokeny však prestavujú akýsi pomyslený most medzi touto tradičnou formou investovania a výdobytkami modernej doby, medzi ktoré technológia blockchain bezpochyby patrí. Pozrime sa teda na hlavné benefity security tokenov:

# 1 Prinavrátenie dôveryhodnosti

Kým ICOs čelili viacerým aféram a odmietaniam zo strany vládnych inštitúcií, STO (Security Token Offering), ktoré spĺňajú prísne bezpečnostné podmienky, môžu túto škvrnu na kryptotrhu odstrániť.

# 2 Zníženie poplatkov

Tradičné finančné transakcie môžu byť drahé. Predovšetkým kvôli poplatkom, ktoré si pri nákupe akcií či iných cenných papieroch účtujú sprostredkovateľské spoločnosti. Tento problém v prípade security tokenov úplne odpadá, nakoľko všetky transakcie môžu byť riadené smart kontraktami .

# 3 Obrovský počet potenciálnych investorov

Keďže emitenti (spoločnosť, ktorá dáva do obehu cenné papiere) vydávajúci security tokeny môžu prezentovať svoju ponuku komukoľvek s prístupom na internet, základňa investorov sa exponenciálne zvyšuje.

# 4 Eliminovanie manipulácie

Keďže počet sprostredkovateľov v prípade STO markantne klesá, pravdepodobnosť korupcie a manipulácie finančnými inštitúciami sa zásadne znižuje.

# 5 Likvidita

Sekundárne obchodovanie s tokenmi bude jednoduché vďaka licencovaným obchodným platformám. Tým pádom budú investori ťažiť zo značnej likvidity a svoje aktíva budú môcť obchodovať podľa vlastného uváženia rýchlo a efektívne.

Kde obchodovať security tokeny?

Na začiatok treba uviesť, že búrz, ktoré poskytujú obchodovanie so security tokenmi ešte nie je veľa. Vzhľadom k tomu, že security tokeny sú považované za formu cenných papierov, obchodná platforma, ktorá ich chce mať v ponuke, musí byť zaregistrovaná u regulátora a získať viaceré dodatočné licencie a povolenia. V súčasnosti medzi najpopulárnejšie burzy pre nákup a predaj tohto typu aktív možno zaradiť BankToTheFuture, tZero a Bancor.

tZero

Burza zameraná na obchodovanie security tokenov, ktorá disponuje inteligentnými nástrojmi na párovanie objednávok. Klienti tejto platformy môžu nakupovať a predávať security tokeny postavené na štandardne ST20, ktorý bol vyvinutý vývojárskym tímom projektu Polymath.

Dôležité je dodať, že aktíva môžu byť na tejto burze zakúpené iba používateľmi, ktorí disponujú Ethereum adresou.

BankToTheFuture (BTF)

Investičná platforma a burza cenných papierov, ktorá je určená iba profesionálnym investorom. Tí musia spĺňať podmienku ročného príjmu vo výške najmenej $200,000. Zároveň sa musia zaviazať, že ročne zobchodujú na tejto burze aspoň $1,000.

Bancor

Bancor sa od svojej konkurencie odlišuje v tom, že svojim klientom ponúka aj vlastný natívny token BNT. Vzhľadom k tomu, že pre BNT existuje obchodný pár voči každému security tokenu, ktorý táto burza ponúka, klienti môžu využívať BNT ako akýsi spôsob premostenia medzi jednotlivými security tokenmi.

Evolúcia v znamení tokenizácie

Tokenizácia cenných papierov jednoznačne podčiarkuje vývoj súčasného finančného systému. Vo svojej podstate digitalizuje trh a investičné príležitosti, pričom vychádza zo základných princípov, na ktorých obchod s aktívami už dlhé roky stojí. Samotné security tokeny sa tak môžu z funkčného hľadiska deliť na viacero podkategórií, pričom oblasť, ktorú pokrývajú je vskutku široká. V tomto prípade môžeme hovoriť o majetkových tokenoch (equity tokens), derivátových tokenoch (derivate tokens), či dlhových tokenoch (debt tokens), ktoré predstavujú dlhové nástroje, ako sú hypotéky na nehnuteľnosti alebo podnikové dlhopisy.

Súčasné trendy naznačujú, že STO (Security Token Offering), ktoré sú v súlade s právnymi predpismi a spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky, budú najviac vyhľadávaným spôsobom, ktorý si budú spoločnosti voliť na zabezpečenie svojho financovania. V súvislosti s jasne klesajúcim dopytom po ICO je vysoký predpoklad, že práve najbližšie mesiace by mohli priniesť boom pre STO.

Ak vás problematika okolo STO zaujala a vidíte v nej potenciál, ktorý sa môže v budúcnosti pretaviť do zaujímavého zisku, odporúčame vám sledovať stránky, ktoré podrobne monitorujú všetky nastávajúce STO.

(STOscope – prehľadný web s dátami nadchádzajúcich STO. Zdroj stoscope.com)

Jednou z nich je napríklad stoscope.com. Svojim návštevníkom ponúka prehľadné menu a filter, kde si viete zadať preferované vlastnosti STO. Na výber máte jednak fázu predaja, krajinu, kde má daná spoločnosť sídlo, či oblasť, v ktorej podniká.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...