Sledujte nás aj na

Bezpečnosť je prvoradá, a preto by sme mali mať všetky jej súčasti pod svojou kontrolou. Článkov o stratených bitcoinoch v dôsledku nesprávne uložených privátnych kľúčov či hackoch rôznych kryptobúrz a obchodných platforiem sme na našom webe napísali už niekoľko. Dnešný článok v rámci rubriky Víkendový ฿ulletin bude taktiež o strate z radov investorov, ktorí o svoje financie prišli na kryptoburze. Tento príbeh sa však od množstva iných líši tým, že investori zverili svoje kryptomeny do rúk nie len burzy, ale de facto dokonca do rúk jedného človeka. Ako už názov napovedá, neskončilo to dobre.

Príbeh začína

Ústrednou postavou dnešného článku bude Gerald Cotten. Tento tridsiatnik s bakalárskym titulom z odboru obchodnej administratívy založil v roku 2013 spolu s Michaelom Patrynom spoločnosť Quadriga Fintech Solutions. Tá bola vlastníkom a prevádzkovateľom kryptoburzy Quadriga CX. Spočiatku sa burza zameriavala na sprostredkovanie lokálnych obchodov, pričom rok po jej založení sa snažila preraziť aj v oblasti inštalácií a prevádzkovaní dvojcestných kryptomenových bankomatov vo Vancouveri.

V roku 2015, kedy Quadriga CX mala už dve pobočky (Toronto a Vancouver) a štyroch zamestnancov, vykázala stratu $90,000. Napriek tomu sa snažila vyzbierať finančné prostriedky, ktoré jej mali dopomôcť dostať sa na Kanadskú burzu cenných papierov (Canadian Securities Exchange). Kvôli zlým obchodným výsledkom sa jej to však nikdy nepodarilo.

Obdobie neúspechu malo za následok ukončenie spolupráce s Patrynom, čím sa Cotten stal jediným riaditeľom spoločnosti Quadriga CX. Aby toho nebolo málo, 2. júna 2017 prišla burza v dôsledku softvérovej chyby o 67,000 etherov. Strata tak v tom čase činila približne 15 miliónov amerických dolárov.

Koncom roku 2017, kedy bitcoin dosiahol nateraz svoju najvyššiu hodnotu, zaznamenala Quadriga CX zvýšený príjem v podobe zrealizovaných obchodov. V dôsledku zle vedeného účtovníctva ako aj problémom so sprostredkovateľmi platieb (spoločnosti Billerfly, Costodian, WB21 a Crypto Capital), začali jej klienti reportovať problémy s výberom peňazí. Ďalšiu ranu dostala Quadriga CX v podobe zmrazenia účtu vlastneného jedným z vyššie uvedených spracovávateľov platieb – spoločnosťou Costodian. Finančné prostriedky vo výške viac ako $20 miliónov uložených v Canadian Imperial Bank of Commerce sa banka rozhodla zadržať v dôsledku pochybnosti o ich pôvode.

Cesta skazy

V októbri 2018 sa Cotten rozhodol vziať si za ženu svoju priateľku Jennifer Robertson. Svoj vstup do manželského zväzku „potvrdil“ (vzhľadom k jeho veku) nie celkom štandardným spôsobom. V tridsiatich rokoch totiž spísal závet, v ktorom všetok svoj finančný majetok zveril práve svojej žene. Hnuteľný majetok, ktorý zahŕňal jeho jachtu a lietadlo zanechal svojim rodičom, respektíve bratovi. V decembri 2018 sa mladomanželia rozhodli odísť na svadobnú cestu do Indie.

Ich medové týždne však netrvali ani 24 hodín. Krátko na to ako ráno 8.12.2018 pristali v Naí Dillí, bol Cotten hospitalizovaný v miestnej súkromnej nemocnici kvôli bolestiam brucha. O deň neskôr zomrel. Ako príčinu smrti lekári uviedli zástavu srdca v dôsledku Crohnovej choroby.

Cottenova smrť však nebola stratou len pre jeho manželku, ale aj pre investorov, ktorí obchodovali s kryptomenami v tom čase na najväčšej kanadskej burze – Qudariga CX. Po tom ako jeho vdova 14. januára 2019 oficiálne oznámila smrť jej manžela, prešla stránka burzy do „offline režimu“. Investorom tak nebolo umožnené nie len uzatvárať obchody, ale ani vyberať svoje finančné prostriedky. Súbežne s tým členovia dozornej rady burzy požiadali Najvyšší súd v Novom Škótsku o ochranu pred veriteľmi.

Pátranie po adresách

Tak ako väčšina kryptomenových búrz, aj Quadriga CX držala drvivú väčšinu kryptoaktív v takzvaných cold wallets. Ide o offline peňaženky, ktorých účelom je zvýšená ochrana kryptomien pred potenciálnym útokom hackerov. Kľúčovým problémom v prípade Quadriga CX však bolo, že prístupové heslá k týmto peňaženkám držala jediná osoba. A ňou bol zosnulý majiteľ burzy Gerald Cotten.

Podľa slov jeho ženy, ona ani nikto ďalší z burzy nebol schopný nájsť prístupové heslá a dostať sa tak ku vkladom veriteľov. To znamenalo, že približne 115,000 klientov burzy, ktorí vlastnili kryptomeny v hodnote takmer $200 miliónov nemalo prístup k svojim investíciám. Najvyšší súd v Novom Škótsku v rámci súdneho sporu následne poveril audítorskú spoločnosť Ernst & Young (E&Y), aby vykonala audit účtovných uzávierok tejto obchodnej platformy.

Dňa 12. februára 2019 vydal Ernst & Young svoju prvú správu, v ktorej stálo, že 103 zo 154 BTC uložených v online peňaženke spoločnosti Quadriga CX bolo neúmyselne odoslaných do cold wallet, ku ktorej burza nemá prístup. Spoločnosti sa zároveň podarilo identifikovať 6 bitcoinových adries, na ktorých malo byť uložené gro kryptoaktív klientov tejto burzy. Na prekvapenie však 5 z nich bolo od apríla 2018 prázdnych a posledná šiesta obsahovala len vyššie zmienenú transakciu.

Posledná odchádzajúca transakcia bola uskutočnená 3. decembra 2018, teda len pár dní pred Cottenovou smrťou… Analytická spoločnosť teda usúdila, že 26,350 BTC, ktoré spoločnosť dlhuje svojim klientom, je uložených na iných adresách.

Víkendový ฿ulletin: Kto hľadá – nájde, počet stratených bitcoinov však narastá

Zvláštny pohyb ETH tesne pre Cottenovou smrťou

Kým bitcoiny držané na cold wallets Quadrigy CX sa stále hľadali, blockchain analytikom z Ernst & Young sa podarilo zistiť, že počas decembra 2018 odišiel z peňaženiek Quadriga CX na účty konkurenčných búrz Binance, Bitfinex, Kraken a Poloniex takmer $1 milión v etheroch.

Od 2. do 7. decembra (Cotten zomrel 9. decembra) bolo odoslaných 4,550 ETH na účet vedený na burze Binance, 177 ETH na účet Bitfinexu, 2,400 ETH na účet v Poloniex a 833 etherov na Kraken. Aj keď je možné, že prevody neuskutočnila samotná burza, ale niektorí z jej klientov, časť investigatívneho tímu sa prikláňa k názoru, že za transakciami stojí Quadriga CX, respektíve sám Cotten.

Neexistujúca vnútorná kontrola a sprenevera vkladov

Nateraz poslednú správu vydala audítorská spoločnosť Ernst & Young len pred pár dňami, 19. júna 2019. Ide už o v poradí piaty súhrn zistení z ich vyšetrovania. Po viac ako štyroch mesiacoch pátrania dospeli tvorcovia reportu k záveru, že operačná infraštruktúra Quadrigy CX vykazovala závažné nedostatky, predovšetkým v podobe chybných finančných výkazov a neexistujúcej vnútornej kontroly. Podľa E&Y boli všetky primárne aktivity tejto obchodnej platformy vo veľkej miere riadené jednotlivcom, Geraldom Cottenom.

Čo je ešte horšie, audítori upozornili na fakt, že burza neodčlenila aktíva svojich investorov od svojich vlastných investícii. Finančné prostriedky prijaté od klientov boli dokonca použité na obchodovanie.

Správa tvrdí, že v období od roku 2016 až do svojej smrti presunul Cotten z Quadrigy CX na svoje osobné účty vedené na iných kryptoburzách 9,450 BTC; 387,738 ETH a 239,020 LTC. Aktíva svojich klientov následne použil na rozsiahle obchodovanie na páku, čo viedlo k značným stratám. Tie pochopiteľne nepriaznivo ovplyvnili kryptomenové rezervy tejto burzy.

Prehľadná infografika najväčších útokov na kryptoburzy

76,000 klientov čaká na svoju investíciu pravdepodobne márne

Záverom správa uvádza, že aj napriek snahe sa vyšetrovateľom nepodarilo získať prístup k privátnym kľúčom vedúcim k sprístupneniu majetku investorov. Analytici z E&Y teda ani po štyroch mesiacoch nedokázali nájsť základné záznamy burzy, rovnako ako ani heslá slúžiace na zabezpečenie vkladov v podobe fiat mien či kryptomien.

Všetko nasvedčuje tomu, že Cotten bol skutočne jedinou osobou, ktorá tieto dáta držala. Quadriga CX (či už zámerne alebo z nedbanlivosti) nemala zavedené žiadne primerané ochranné postupy na prenos hesiel či iných kritických prevádzkových údajov na ďalších zástupcov tejto burzy pre prípad, že by došlo ku kritickej udalosti. Tá, bohužiaľ pre investorov, nastala v podobe Cottenovej smrti koncom roku 2018.

Napriek tomu, že audítorskej spoločnosti sa podarilo prinavrátiť klientom približne 31.5 milióna kanadských dolárov (ďalších 500,000 CAD vrátil správca konkurzu), k júnu 2019 má Quadriga CX stále miliónové podlžnosti voči viac ako 76,000 klientom.

Finálny súhrn vypracovaný analytickou spoločnosť Ernst & Young, ktorý zobrazuje sumu za jednotlivé kryptomeny v kanadských dolároch, o ktoré Quadriga CX pripravila svojich klientov. Zdroj: documentcentre.eycan.com

Na Twitteri pekne popísal celú situáciu Evan Thomas:

Čítajte tiež Víkendový ฿ulletin z minulého týždňa:

Víkendový ฿ulletin: Blockchain bez bitcoinuZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...