Sledujte nás aj na

Posielanie kryptomien medzi účastníkmi siete je pomerne jednoduchá záležitosť. Stačí disponovať kryptomenovou peňaženkou či už v jej desktopovej, mobilnej alebo hardvérovej forme a transakciu môžete uskutočniť bez problémov. S rozširujúcim sa využitím Lightning Network či možnosťou posielať bitcoin transakcie offline sa digitálne aktíva dostávajú čoraz viac medzi širokú verejnosť. Na to, aby sa však stali všeobecne používaným platidlom, ktoré budeme využívať pri každodenných nákupoch, je potrebné čo najviac zjednodušiť samotný platobný proces. Jednou z možností je priblížiť ho k rovnakej forme akú používame pri platení klasickými fiat menami – konkrétne za pomoci debetných kariet.

V dnešnom Víkendovom ฿ulletine sa pozrieme na prehľad jednotlivých typov kryptomenových debetných kariet, vďaka ktorým budete môcť platiť za tovar a služby jednoducho, instantne a bez nutnosti absolvovania (pre niekoho) zložitých technologických krokov.

Čo je to kryptomenová debetná karta?

Klasickú debetnú kartu používa pravdepodobne každý z nás. Je prepojená s vaším bankovým účtom, na ktorom máte uložené finančné prostriedky v určitej fiat mene, pričom po zaplatení u obchodníka sa vám z účtu strhne suma, ktorú ste uhradili. V prípade použitia kryptomenových debetných kariet je to trošku odlišné.

Počas ich použitia dochádza v čase zaplatenia ku konverzii na fiat menu. Inými slovami, aj keď obchodník neumožňuje platbu priamo prostredníctvom kryptomeny, tento typ karty môžete bezpečne použiť a za obstaraný tovar zaplatíte vami zvolenou kryptomenou. Obchodník pritom dostane ekvivalent vo fiat mene, v ktorej má daný produkt alebo službu nacenenú.

Ak by sme chceli vyššie uvedený proces k niečom prirovnať, mohli by sme povedať, že ide o viac menej rovnaký postup ako keď platíte debetnou kartou naviazanou na váš bankový účet vedený v eurách v krajine, ktorá euro neprijíma. Dôležité teda je len to, aby ste mali na účte dostatok financií a aby obchodník daný typ karty prijímal. O všetko ostatné (konverziu mien) sa už postará vydavateľ karty.

Typovo by sme debetné krypto karty mohli rozdeliť do dvoch základných skupín.

Fyzická kryptomenová debetná karta

zdroj: helcim.com

Podobne ako každá tradičná debetná karta je aj tento typ hmotný a plastový. Vďaka tomu ju môžete kdekoľvek nosiť so sebou. Hlavným rozdielom oproti klasickým fiat debetným kartám je fakt, že platíte kryptomenami, aj keď obchodník dostáva ním požadovanú menu.

Pri tomto type kariet je však dôležité dodať, že niektoré spoločnosti si za ich používanie účtujú mesačný poplatok. Ten sa pohybuje od $1.5 (Wirex) až po $5 (Bitpay). Nájdu sa však aj bezplatní poskytovatelia ako napríklad Revolut či MSO Visa. Zaujímavou ponukou môže byť aj riešenie, ktoré v niektorých prípadoch radi svojim klientom ponúkajú aj tradičné banky – takzvaný cashback systém. Ide o typ odmeny za využívanie danej karty.

V prípade populárnej Wirex karty dostane jej majiteľ naspäť 0.5 %, pričom suma je vyplácaná v bitcoine. Netreba však zabúdať, že rovnako ako klasické debetné karty, aj tie kryptomenové majú svoje limity. V prípade zmieneného Wirexu je možné uskutočniť platbu vo výške $10,000, avšak výber z bankomatu je obmedzený len na $250. Kompletný zoznam poplatkov a limtov si môžete pozrieť na oficiálnej stránke tu.

Virtuálna kryptomenová debetná karta

Zdroj: teskalabs.com

Tento typ karty ponúka všetky výhody plastových debetných kariet bez toho, aby ste ju museli mať fyzicky pri sebe. Tým pádom odpadajú problémy, respektíve nevýhody plynúce z jej možnej straty, poškodenia ako aj čakacej doby, ktorá je nevyhnutná na vydanie fyzickej plastovej debetnej karty. Vo svojej podstate slúži rovnakým spôsobom ako mobilná peňaženka.

Jej ďalšou nepopierateľnou výhodou je fakt, že pre obstarávateľa ide o podstatne lacnejšie riešenie ako v prípade fyzických kariet. Keďže na jej výrobu neexistujú de facto žiadne náklady, na trhu existujú aj poskytovatelia, ktorí si za jej vydanie neúčtujú žiadne poplatky. V prípade, že si zvolíte poskytovateľa, ktorý má vydanie virtuálnej karty spoplatnené, zvyčajne ide o zanedbateľnú sumu. Jednorazový poplatok sa pohybuje v rozmedzí od 1 do 5 dolárov.

Po dokončení registrácie u poskytovateľa je virtuálna karta vygenerovaná takmer okamžite a používateľ ju môže ihneď začať využívať. Vzhľadom k ich virtuálnej povahe sú prepojené s vaším mobilným zariadením, pričom drvivá väčšina výrobcov (najčastejšie VISA a Mastercard) vyvinula aplikácie, ktoré sú kompatibilné s obomi najrozšírenejšími operačnými systémami v mobilných zariadeniach (iOS a Android).

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že virtuálne debetné karty (rovnako ako aj ich plastové verzie) obsahujú meno držiteľa karty, dátum vypršania jej platnosti a na zadnej strane aj CVV / CVC kód (skratka anglických slov Card Verification Value/Code).

V prípade virtuálnych kryptomenových debetných kariet je dôležité dodať, že prevažná väčšina ich vydavateľov umožňuje svojim klientov zvoliť si aj klasickú fyzickú formu karty. Zoznam poskytovateľov je dlhý. Z tých najväčších hráčov na tomto poli však určite stoja za spomenutie spoločnosti ako Bitwala, Coinizi, Uquid či Advanced Cash.

Coinbase card

S pravdepodobne najzaujímavejším riešením prišla tento týždeň popredná americká kryptomenová burza Coinbase. Svojim klientom oznámila, že v spolupráci so svetovým poskytovateľom platobných kariet, spoločnosťou VISA, predstaví aktuálne jedinú kryptomenovú debetnú kartu, ktorá bude priamo naviazaná na burzový účet jej klientov. Vďaka tomu budú môcť jej používatelia platiť podporovanými kryptomenami, pričom tie budú v okamihu platby konvertované na príslušnú fiat menu. Kým pri vyššie uvedených typoch kariet museli ich majitelia disponovať na kartovom účte financiami, riešenie od Coinbase prináša benefit spojenia burzového účtu, peňaženky a karty v jednom.

Karta od Coinbase pritom disponuje všetkými výhodami ako klasické debetné karty. Môžete ňou platiť u obchodníkov, vyberať z bankomatov, zmeniť si svoj PIN kód či využívať bezkontaktnú funkcionalitu. Ostatne, všetky tieto vlastnosti sú dobre známe držiteľom klasických VISA kariet.

Počiatočnou nevýhodou, na ktorej ale burza podľa vlastných slov aktívne pracuje, je fakt, že karta je momentálne dostupná iba obyvateľom Veľké Británie. Burza súbežne s ohlásením vydania karty spustila aj podpornú aplikáciu pre oba populárne mobilné operačné systémy – Android aj iOS.

Víkendový ฿ulletin: Odvrátená tvár centralizovaných búrz – Skúša Coinbase trpezlivosť svojich klientov?

Čo sa platobných obmedzení týka, aktuálny denný limit na platby je stanovený hranicou 10,000 libier, pričom výber z bankomatov je obmedzený na 500 libier denne.

Určitým sklamaním môžu byť poplatky nastavené za výber hotovosti. V rámci Veľkej Británie si môžu držitelia karty vybrať bez poplatku iba 200 libier mesačne. Výbery presahujúce túto sumu sú následne spoplatnené 1 % z hodnoty výberu. V prípade, že by ste si fiat vyberali mimo územia Veľkej Británie, poplatok za výber viac ako 200 libier mesačne narastie na 2 %.

Prehľad služieb

Poskytovateľ Mesačný poplatok Fyzická debetná karta Virtuálna debetná karta Podporované kryptomeny
ADVcash $0 ano ano BTC
Cryptopay $1 ano ano BTC, ETH, LTC, XRP
SpectroCoin $1 ano ano BTC, DASH, ETH, XEM, BNK, USDT
UQUID $1 ano ano BTC + 89 altcoinov
Wirex $1 ano ano BTC, ETH, LTC, XRP, WAVES, NANO, WOLO, DAI
Bitwala $1 ano ano BTC + 43 altcoinov
WageCan $1 ano ano BTC
Xapo $1 ano nie BTC
CoinsBank $1 ano ano BTC, LTC
RaxCard $0 ano ano BTC
Revolut $0 – $15.99 ano ano BTC, BCH, ETH, LTC, XRP (len premium účet)
Bitpay $0 ano ano BTC

Záver

V jednom z našich predchádzajúcich dielov Víkendového ฿ulletinu sme písali o rastúcom trende spolupráce medzi finančným sektorom a jednotlivými kryptoprojektami. Banky v čoraz väčšom rozsahu začínajú využívať riešenia, ktoré kryptomeny ponúkajú, pričom ťažia predovšetkým z ich dvoch hlavných výhod – rýchlosti a nízkej cene transakcií.

Produkt v podobe platobnej karty od Coinbase by ešte viac mohol zvýšiť povedomie o kryptomenách a rozšíriť ich tak ako jednu z platobných metód, ktorú je možno jednoduchým spôsobom využívať na dennej báze.

Ak sa toto riešenie uchytí, je veľká pravdepodobnosť, že tento krok budú nasledovať aj konkurenčné platformy a debetné kryptomenové karty ponúknu aj svojim klientom. Ostatne, Coinbase nie je prvá kryptoburza, ktorá platobnú kartu ponúka.

Donedávna mohli tento benefit využívať aj klienti európskej burzy Bitstamp. Jej vydávanie však burza z nešpecifikovaných dôvodov ukončila. Jednou z príčin pritom mohol byť nízky záujem o jej používanie, keďže podľa obchodných podmienok z roku 2015 si burza v prípade prevodu sumy menšej ako $1,000 účtovala astronomický poplatok $10.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...