Sledujte nás aj na

Transakcie uskutočnené prostredníctvom kryptomien sú lacné, zrealizované v priebehu niekoľkých minút a nie je pri nich potrebné dôverovať žiadnej tretej strane, respektíve sprostredkovateľovi. Ideálny príklad toho, ako môžu digitálne aktíva uľahčovať platby za tovar a služby. Nie všetko je však také ideálne, ako by sa mohlo zdať. Anonymita, respektíve pseudoanonymita kryptomien sa stáva tŕňom v oku viacerých regulačných orgánov. V poslednom období sa v tejto súvislosti najviac diskutovalo o nariadení od Finančnej akčnej skupiny (Financial Action Task Force / FATF), uplatnenie ktorého by v praxi znamenalo, že každá kryptoburza by musela povinne monitorovať transakcie v hodnote vyššej ako 1,000 EUR. To znamená, že by k nim nielen priraďovala meno odosielateľa, ale na základe výmeny informácií medzi obchodnými platformami by dokázala určiť aj meno príjemcu.

Na takto striktné nariadenie však existujú relatívne jednoduché riešenia. Jedným sú decentralizované burzy, ktorých základné spôsoby fungovania sme vám predstavili v predošlom vydaní Víkendového ฿ulletinu a druhou alternatívou sú takzvané kyrptomixéry, na fungovanie ktorých sa pozrieme dnes.

Ako fungujú kryptomixéry

V kryptokomunite sa často ako hlavný charakter digitálnych aktív vyzdvihuje ich anonymita. Tento termín však nie je úplne správny, nakoľko každý, kto má kópiu úplného blockchainu danej meny (blockchain je pritom voľne dostupná databáza), sa môže pozrieť do histórie všetkých uskutočnených transakcií. Teda aj tých vašich. Na základe toho a použitia externých informácii v kombinácii s heuristickými metódami je možné priradiť k verejnej adrese jej vlastníka.

„Bitcoin tumbling“, teda miešanie a zámena bitcoinov či iných kryptomien za pomoci kryptomixérov je spôsob, ktorý prerušuje spojenia medzi adresou peňaženky odosielateľa a adresou príjemcu.

Vzhľadom k stupňujúcim sa regulačným podmienkam dnes už drvivá väčšina obchodných platforiem vyžaduje v rámci registračného procesu spĺňanie Know Your Customer štandardov. Vďaka nim vie burza vaše meno, adresu, číslo identifikačného dokladu či telefonický kontakt. V momente kedy si vygenerujete vo vašej peňaženke adresu a odošlete na ňu kryptoaktíva z burzy, je pre ňu najmenej spárovať si danú adresu s vašou identitou.

„Miešanie“ bitcoinov za pomoci kryptomixérov však túto spojitosť pomáha narušiť. Podstata celej služby stojí na zhromaždení transakcií od väčšieho množstva jej používateľov, zmiešaní coinov a po náhodnom oneskorení prinavrátenie pôvodnej sumy na vami zadanú adresu. Vďaka množstvu transakcií, ktoré váš „konkrétny bitcoin“ absolvuje je dohľadanie jeho pôvodu, a tým pádom aj vaša následná identifikácia pre analytické spoločnosti značne sťažená.

Bitcoin Laundry

Zdroj: bitcoin-laundry.com

Webbitcoin-laundry.com

Poplatok: 0.0002 BTC za adresu

Bitcoin Laundry sa vyznačuje nielen nízkymi spracovateľskými poplatkami, ale aj veľmi prívetivým používateľským rozhraním. Tak ako aj v prípade ostatných kryptomixérov, aj Bitcoin Laundry cieli na zrušenie spojenia medzi vašimi starými adresami (často spojenými s kryptoburzami) a novými adresami. Služba nevyžaduje vytvorenie účtu, takže vaše súkromie ostáva chránené. Zároveň máte možnosť zmazať informáciu (log) o prebehnutých transakciách. Tá je na serveroch spoločnosti štandardne uchovávaná po dobu siedmich dní a slúži na prípadné riešenie problémov s prevodmi.

V úvode ste vyzvaný na zadanie adresy, kam chcete BTC z výstupu kryptomixéra prijať. Štandardne môžete zadať jednu adresu, avšak Bitcoin Laundry ponúka v snahe ešte väčšej ochrany súkromia možnosť zvoliť ďalšie štyri dodatočné BTC adresy. Následne vám bude vygenerovaná adresa, kam máte BTC na zmiešanie zaslať. Na uskutočnenie samotnej platby máte tri kalendárne dni.

Víkendový ฿ulletin: Bitcoinová adresa detailne

Zmiešavanie od 1 do 24 hodín

Akonáhle platforma zaregistruje vašu platbu, spustí sa proces zmiešavania coinov. Ten môže v závislosti od zvolenej dĺžky trvať v rozpätí od 1 do 24 hodín. Čím dlhší časový úsek zvolíte, tým viac transakcií medzi účastníkmi prebehne. Súbežne s tým bude ťažšie dohľadať históriu coinov, ktoré finálne skončia na vašej adrese. Celý proces zmiešavania coinov môžete sledovať prostredníctvom unikátneho čísla operácie. Po jej úspešnom dokončení ho môžete manuálne zmazať, alebo bude odstránené počas nasledujúcich siedmich dní priamo prevádzkovateľom služby.

Čo sa poplatkov týka, ten je momentálne nastavený na úroveň 0.0002 BTC (pri aktuálnom kurze necelé dve eurá) za každú adresu, ktorú zadáte na začiatku ako výstupnú. Limit na uskutočnenie zmiešavania má spodnú hranicu na úrovni 0.0005 BTC a hornú na úrovni 38 BTC.

BitMix

Zdroj: bitmix.biz

Web: bitmix.biz

Poplatok: 0.4 % až 4 % zo sumy + 0.0005 BTC za každú výstupnú adresu

BitMix je ďalším z radu kryptomixérov, ktorého cieľom je zrušiť spojenie medzi vybranou kryptomenou a jej pôvodným majiteľom. Funguje na podobnom systéme ako Bitcoin Laundry. Zároveň však ponúka niekoľko zaujímavých bezpečnostných prvkov a rozšírených funkcií. Základná schéma fungovania BitMix stojí na zhromažďovaní všetkých bitcoinových vkladov na jeden centrálny účet. Na ňom prebehne samotné zmiešanie coinov a na vami zadanú adresu sa potom vráti rovnaká suma (mínus poplatok) akú ste odoslali.

BitMix momentálne umožňuje mixovanie BTC a LTC transakcií, pričom v dohľadnej budúcnosti plánuje podporu aj pre ďalšiu poprednú kryptomenu – ether (ETH). Samotné zmiešavanie môže trvať až 24 hodín, pričom platforma neuchováva o vašej činnosti žiadne záznamy. Všetky informácie, ktoré by mohli viesť k vašej identifikácii sú podľa slov spoločnosti vymazané z ich serverov do 72 hodín od využitia služby.

Aktuálne limity pre BTC a LTC:

Bitcoin – minimálne množstvo na mixovanie coinov: 0.005 BTC, maximálne množstvo 3,341 BTC

Litecoin – minimálne množstvo: 0.015 LTC, maximálne množstvo 18,266 LTC

Čo sa poplatkov týka, kým Bitcoin Laundry si účtuje poplatok na úrovni adresy, za použitie BitMix budete musieť v prípade BTC zaplatiť od 0.4 % do 4 % (+ 0.0005 BTC za každú výstupnú adresu). V prípade Litecoinu bude váš účet ľahší o 2 % až 10 % zo sumy určenej na zmiešavanie plus (0.0005 LTC za každú výstupnú adresu).

Zamerané na bezpečnosť a anonymitu

Pre zvýšenie bezpečnosti používa BitMix aj takzvaný „Letter of Guarantee“. Tento doklad je používateľom tejto služby poskytnutý v čase vyzvania na odoslanie coinov na adresu BitMix. Ide o digitálne podpísané potvrdenie, že daná adresa bola skutočne vygenerovaná spoločnosťou BitMex, a teda, že vaše coiny neposielate nejakej podvodnej stránke. Pred samotným uskutočnením transakcie odporúča stránka tento list uchovať (pre prípad riešenia akýchkoľvek problémov), nakoľko všetky záznamy o prevodoch sú po 72 hodinách natrvalo zmazané.

Poslednou zaujímavou funkciou, ktorú BitMix ponúka, je garancia, že nikdy nedostanete rovnaký coin, aký cez túto službu „zmixujete“. Inými slovami, BitMix garantuje, že nech službu využijete nespočetne veľa krát, nikdy sa vám nevráti ten daný BTC (LTC), ktorý ste cez službu poslali v minulosti.

SmartMix

Zdroj: smartmix.io

Web: smartmix.io

Poplatok: 0.5 % zo sumy + 0.0001 BTC za každú výstupnú adresu

Medzi trojicu najpopulárnejších nástrojov na zvýšenie anonymity v prípade používania kryptomien možno zaradiť aj službu SmartMix. Tá rovnako ako Bitcoin Laundry, BitMix či iná väčšina ostatných mixérov, funguje na princípe odosielania vašich coinov na vygenerovanú adresu a ich následné „premiešanie“ s coinami iných používateľov. Za predpokladu vygenerovania novej adresy na prijatie takto zmixovaných mincí sa ich dohľadávanie na blockchaine stáva podstatne obtiažnejšie.

SmartMix prostredníctvom svojej služby ponúka zmiešavanie dvoch kryptomien a síce bitcoinu (BTC) a bitcoin cash (BCH). Poplatok, ktorý si účtuje je vo výške 0.5 % z čiastky, ktorú odosielate. K tomuto poplatku je ešte potrebné prirátať dodatočnú taxu v podobe 0.0001 BTC (0.00005 BCH) za každú adresu, ktorú zadáte ako výstup.

Čo sa týka dodatočných adries, SmartMix ich umožňuje svojim používateľom vygenerovať až päť. V prípade využitia tejto možnosti je však dôležité upozorniť, že vy, ako ich zadávateľ, nemáte možnosť ovplyvniť akú čiastku na ktorú adresu dostanete. Počet zmixovaných coinov, ktoré sa k vám vrátia, tak môže byť rozdistribuovaný na tieto adresy v rôznom pomere.

Dostupnosť aj cez TOR

Minimálne množstvo, ktoré môže byť zmiešané, je 0.001 v prípade bitcoinu a 0.01 v prípade bitcoin cash (BCH). Treba si dať pozor, aby ste neposlali menšiu sumu, nakoľko tá by bola považovaná ako „donation“ (dar) a nebola by vám vrátená naspäť. Maximálna suma, ktorú môžete jednorázovo „zmiešať“ je aktuálne limitovaná na 15.32 BTC.

Samozrejmosťou je aj možnosť nastavenia voliteľného oneskorenia. Na výber máte rýchle mixovanie, v rámci ktorého sa vám coiny vrátia už po dvoch potvrdeniach, dlhé mixovanie (až 30 potvrdení) alebo náhodnú dĺžku. Čím dlhšiu dobu zvolíte, tým je miera dosiahnutej anonymity vyššia.

V rámci zvyšovania snahy  udržanie si čo najvyššej možnej miery súkromia, ponúka SmartMix možnosť prístupu k svojej službe aj za pomoci siete TOR. Adresa je k dispozícii tu: smartmixnjmuoixj.onion. Rovnakú možnosť poskytuje aj služba Bitcoin Laundry na adrese btcdryi67te57itq.onion, a takisto aj BitMix: bitmixbizymuphkc.onion.

Víkendový ฿ulletin: Kto hľadá – nájde, počet stratených bitcoinov však narastáZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...