Sledujte nás aj na

V rámci našej novej víkendovej rubriky sme pre vás vybrali päť ICO coinov. Nie sú zaujímavé svojou cenou, neohúria svojou víziou a nie sú ani vhodnou investičnou príležitosťou. Všetkých päť má však spoločný menovateľ – patria na pohrebisko coinov. Miesto, kde končia neúspešné a podvodné projekty. A s nimi aj peniaze investorov, ktorí sa nechali navábiť ľúbivými slovami vo whitepaperi ohľadom budúcich výnosov a turbulentného rastu.

Pohľad do histórie

Podľa štatistickej stránky coinmarketcap.com je na trhu aktuálne 2,066 kryptomien. Ak sa pozrieme kúsok do histórie a porovnáme obdobia spred konca kalendárneho roka, zistíme, že toto číslo neustále narastá. V decembri 2013, kedy sa Bitcoin predával za približne $700, mu konkurovalo len 40 ďalších kryptomien. Už o rok na to ich bolo 529. Teda 1,190 % nárast nových projektov, ktoré sa snažili preraziť na trh. Mierny útlm nastal počas roku 2015. Vtedy ich celkový súčet činil 580 kusov.

V podobnom duchu sa niesol aj rok 2016 (620 kryptomien na trhu), no ten pravý boom nastal počas toho minulého. K 31.12.2017 existovalo 1,274 projektov, z ktorých každý sa snažil prísť s jedinečným riešením, bez ktorého sa Vy alebo Vaša firma nezaobídete.

Na celom svete existuje približne 180 štátnych mien. Aj keď porovnávanie kryptomien s fiat menami bolo rozobrané snáď už zo všetkých strán, vzhľadom k téme toho článku sa na minimálne jednu treba zamerať. Je skutočne viac ako 10 násobný počet kryptomien potrebný na to, aby postupne vytvorili alternatívu voči klasickým menám?

Áno, môžeme ich rozdeliť na jednotlivé oblasti, na ktoré sa orientujú. Získame tak skupiny coinov zameraných na platby, coiny orientované na súkromie, tokeny súvisiace s data manažmentom, či meny, ktoré cielia na sféry médií, gaming a sociálne siete.

Zdroj: blockchaincenter.net

Napriek tomu musí byť každému jasné, že v tomto enormne veľkom mori projektov sa nachádza množstvo takých, ktoré svoj cieľ nikdy nenaplnia. Jedine, že by ich zámerom bolo zviezť sa na populárnej vlne okolo kryptomien, obohatenie sa na investoroch a tiché ukončenie svoje činnosti, kým sa ich scam produkt prevalí na verejnosť.

Zrod a zánik coinu

Zánik kryptomeny môže byť spôsobený viacerými faktormi. Jedným z nich môže byť stav, keď vývojársky tím daného projektu nezvládne niektorú z mnohých častí biznisu. Nehovoríme pritom iba o vývoji samotného produktu, ale napríklad o marketingovej stránke, nadväzovaní spoluprác a propagácii.

Prílišná stagnácia v niektorej z daných oblastí môže potom viesť k tomu, že o krypotmenu nie je záujem, pôvodní investori vyberajú svoje vklady a tým pádom jej cenu spolu s jej renomé posielajú nižšie a nižšie.

Jonha Richman, PR poradkyňa pre firmy zvažujúce investovanie do blockchain startupov tvrdí:

Niektoré projekty majú zvyčajne veľmi ambicióznych a vizionárskych členov tímu, ale v mnohých prípadoch nemajú skúsenosti a zručnosti potrebné na to, aby splnili svoje sľuby.

Svojimi slovami naznačuje, že sme veľakrát svedkami toho, že tímy vznikajú ako skupina zakladateľov s podobnými odbornými skúsenosťami a tým pádom im chýbajú poznatky z iných oblastí potrebných pre vedenie úspešného biznisu.

Za oveľa závažnejší zánik kryptomien by sme však mohli označiť takzvané „exit scamy“. Tie sa bohužiaľ stali populárnym spôsobom, ako vylákať od investorov peniaze a následne od projektu odísť bez dodržania stanovených cieľov.

Podľa správy, ktorú zverejnila medzinárodná poradenská spoločnosť Ernst & Young, z celkovej sumy $3.7 miliardy, ktorá sa v rámci ICO vyzbierala, je až 10% nenávratne stratených alebo ukradnutých.

Suma vyzbieraná v rámci ICOs za rok 2018, Zdroj: coinschedule.com

Podľa stránky deadcoins.com, ktorá poskytuje zoznam zaniknutých projektov sa aktuálny počet kryptomien, ktoré ukončili svoju činnosť, blíži k okrúhlej tisícke.

Pincoin: 32,000 podvedených klientov

Zdroj: bitcoinexchangeguide.com

PinVoin je pravdepodobne jedným z najlepších reprezentantov coinov, ktoré tento rok zmizli z trhu. Na scéne sa objavil 12. januára 2018 a potenciálnym investorom ponúkal až 48 % zhodnotenie ich vkladov. Vzhľadom na to, že projekt mal relatívne dobre napísaný whitepaper, našla sa veľká skupina investorov, ktorá sa rozhodla vložiť do PinCoinu svoje finančné prostriedky.

Celkovo sa vyzbieralo až $660 miliónov, ktoré v istý okamih držala neznáma skupina Vietnamcov stojacich za týmto ICO (Intial Coin Offering – prvotná [verejná] ponuka digitálnej meny).

Cieľom PinCoinu bolo podľa jeho tvorcov vybudovať online platformu pre spoluprácu v rámci globálnej komunity. Tá mala byť založená na princípoch zdieľanej ekonomiky, pričom by využívala technológiu blockchain. Podľa zverejnenej roadmapy mal tím PinCoinu vyvinúť osem rôznych produktov založených na blockchaine. Inými slovami, ľudia okolo tohto coinu robili všetko tak, aby ich prezentácia vyzerala čo najviac dôveryhodne.

V čase, keď mali byť investorom vyplatené prvé zisky, spoločnosť PinCoin prišla s kontroverzným rozhodnutím. Investorom ponúkla novovzniknutý coin iFan.

Po správach, ktoré preukázali, že spoločnosť „stratila“ $660 miliónov, ktoré do PinCoinu investovalo približne 32,000 klientov, rozhodli sa vyšetrovacie orgány vo Vietname podniknúť prvé kroky. Prípadom sa začal dokonca zaoberať aj vietnamský predseda vlády.

Vyšetrovanie však začalo príliš neskoro. PinCoin mal už dávno zbalené kufre a jeho hlavní protagonisti boli za hranicami. Šanca na prinavrátenie ukradnutých peňazí zmizla v nenávratne, rovnako ako aj sľuby o výnose.

BRIG: Hodnota investície na bode mrazu

Zdroj: masternodes.online

Kryptomena BRIG je ďalším podvodom, ktorý vymizol z trhu. Za jeho zrodom stoja bratia Jack a Jay Brig. Tí svoj coin prezentovali ako „produkt nadradený nad všetkými kryptomenami“.

Princíp jeho fungovania bol založený na kombinácii prevádzkovania masternodov a algoritmu PoS (Proof of Stake). Sľubované výnosy zneli rovnako ako v prípade PinCoinu viac než lákavo. 70 % výnos v prípade masternody a 30 % v prípade Proof of Stake. Požiadavky na prevádzkovanie masternody boli pritom stanovené na vlastnenie 6,000 kusov BRIG, čo pri cene z mája 2018 činilo približne $3,000. Následne však cena tejto kryptomeny začala prudko klesať.

Čisto hypoteticky, ak by ste chceli teraz kúpiť všetky BRIGy, ktorých maximálne množstvo v obehu je stanovené na 450 miliónov mincí, stačilo by vám na to necelých $4,000. Koľko peňazí sa však v tomto projekte utopilo sa už asi nikdy nedozvieme.

Titanium: Startup, ktorý ukradol $21 miliónov

Zdroj: crypto-economy.net

Príbeh kryptomeny Titanium je obdobný ako prípad PinCoinu. No tu sa už začala angažovať Americká komisia pre cenné papiere (SEC). Tá koncom mája 2018 získala súdny príkaz na zastavenie ICO Titanium, ktoré vykazovalo znaky podvodu. Kým však SEC vzniesla svoje námietky, ICO tohto projektu už stihlo vyzbierať od investorov v USA aj v zahraničí viac ako ako $21 miliónov.

Titanium Blockchain o sebe hlásal, že bude novou blockchain platformou, ktorej cieľom je vytvoriť decentralizovanú verziu služieb, akú ponúka napríklad Amazon Web Services, Rackspace a Microsoft Azure. Na svojej webovej stránke propagovali partnerstvá s veľkými značkami vrátane firiem ako Boeing, Disney, PayPal a Verizon. Žiadna z nich však v skutočnosti partnerom Titania nebola.

A práve v čase, keď začali zmienené spoločnosti požadovať, aby sa ich logá stiahli z webstránky tohto startupu, ústredná postava projektu, Michael Stollery, oznámil, že peňaženka spoločnosti bola hacknutá a útočník ukradol 16 miliónov tokenov.

V tomto bode znovu nastúpila na scénu SEC, ktorá podala žalobu proti Stollerymu a zmrazila všetky jeho zvyšné aktíva, ktorými disponoval na účte. Komisia poukazovala na fakt, že Titanium zavádzalo svojich investorov falošnými informáciami o uzavretých partnerstvách.

Robert A. Cohen, šéf SEC Enforcement Division sa k tomuto ICO vyjadril slovami

Toto ICO bolo založené na bludnom marketingu sociálnych médií, ktorý oklamal investorov s čisto fiktívnymi tvrdeniami o obchodných vyhliadkach. Vzhľadom k tomu, že sme zaznamenali viacero podobných prípadov, vyzývame investorov, aby boli obzvlášť opatrní.

Samozrejme, to už ľuďom, ktorí do daného projektu vložili svoje peniaze nijako nepomohlo. Ich vklad, rovnako ako aj samotný coin, ostal niekde vo vzduchoprázdne, kde časom upadne do zabudnutia rovnako ako mnoho ďalších.

Plexcoin: Novodobí Bonnie a Clyde

Zdroj: change.org

Poslaním spoločnosti Plexcoin je rozšíriť možnosti použitia kryptomien prostredníctvom zmeny procesu ich riadenia.

Týmito tajomnými slovami a samozrejme abnormálne vysokým ziskom lákal na svoje ICO Plexcoin od septembra 2017. 1,300-percentná návratnosť investície dokázala osloviť množstvo investorov. Tí boli ochotní vložiť do tohto projektu viac ako $15 miliónov.

Už o dva mesiace neskôr však zasiahla Komisia pre cenné papiere a burzu, ktorá nariadila spoločnosti PlexCorps zastaviť svoju činnosť. Zároveň obvinila Dominica Lacroixa a jeho partnerku Sabrinu Paradis-Royerovú v súvislosti s porušením zákona o cenných papieroch v štáte Quebec. Obom majiteľom PlexCorpsu následne zmrazili účty. Na nich však zďaleka neboli finančné prostriedky dosahujúce sumu vyzbieranú od investorov.

Aj napriek tomu, že súdny proces voči obom obžalovaným ešte stále neskončil, môže byť tento prípad považovaný za vhodné memento pre každého, kto chce investovať do extrémne rizikových projektov s vidinou priam až nebeského zisku.

OneCoin: Ponzi chobotnica

Zdroj: onecoin.eu

Posledným v zozname je OneCoin. Aj keď v tomto prípade nejde o klasickú kryptomenu, do kategórie projektov, ktorých cieľom je obohatiť sa na úkor druhých, rozhodne patrí. Zakladateľkou tejto ponzi schémy bola bulharská podnikateľka Ruja Ignatová. Projekt, ktorým chcela vylákať od investorov peniaze, prezentovala ako riešenie postavené na technológii blockchain. Hlavným motívom bol však predaj vzdelávacieho materiálu na obchodovanie. Ten si mohli členovia zakúpiť v hodnote od 100 do 118,000 EUR.

O rozsahu a veľkosti tejto ponzi chobotnice svedčí aj zistenie, že organizácia funguje prostredníctvom stoviek podriadených spoločností, rozmiestnených na rôznych kontinentoch. Postupne sa však o jej činnosť začali zaujímať úrady jednotlivých krajín.

V júli 2017 vláda Indie zatkla 23 ľudí a ústredná postava projektu, Ruja Ignatová, bola obvinená z podvodu spáchaného na investoroch. Po viacerých zákazoch, ktoré prichádzali z Belize, Číny a Vietnamu, začali konať aj európske štáty. Talianska vláda prostredníctvom orgánu pre ochranu hospodárskej súťaže a ochrany spotrebiteľa uložila spoločnosti pokutu vo výške takmer 2.5 milióna EUR.

Aj napriek všetkým atribútom usvedčujúcich OneCoin ako ponzi schému, je spoločnosť v štátoch ako Bulharsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko, Thajsko a Lotyšsko stále legálna. Úrady a orgány v jednotlivých krajinách síce vydali upozornenia týkajúce sa rizík investovania do toho projektu, avšak k odobratiu podnikateľskej licencie, či postaveniu ich činnosti mimo zákon neprišlo.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...