Sledujte nás aj na

Po výraznom poklese na konci roku 2018 sa cena bitcoinu počas prvého kvartálu tohto roku stabilizovala v rozmedzí $3,500 až $4,400. Bitcoin Volatility Index počítaný spoločnosťou BitMex klesol z úrovne 78 % (dosiahnutá 11.januára 2019) až na svoju tohtoročnú najnižšiu úroveň (24 %), ktorú zaznamenal 27. marca tohto roku. Čo sa rastu ceny týka, najviac sa darilo predovšetkým 3 natívnym tokenom popredných búrz (KuCoin Shares, Huobi Token a hlavne Binance Coin). Každý z uvedených vzrástol na cene o viac ako 150 %. 

V dnešnom Víkendovom ฿ulletine vám prinášame súhrn najdôležitejších udalostí, ktoré sa odohrali na poli kryptomien počas prvých troch tohtoročných mesiacov. V článku sa dočítate:

  • Expanzia kryptomien do finančno-technologického sektoru
  • Novinky z oblasti regulácií
  • Intial Exchange Offering ako nová forma ICO
  • Kryptomeny a tokeny s najvyšším výnosom za 1Q2019
  • Grafy porovnávajúce počet transakcií a DApps
  • Falošné dáta na burzách – ktoré burzy poskytujú dôveryhodné informácie?
  • Ako sa darilo stablecoinom

Circle Research

Circle Research je globálna kryptografická finančná spoločnosť so sídlom v USA, ktorá pôsobí na trhu od roku 2013. Aktuálne zastrešuje štyri kľúčové produkty, prostredníctvom ktorých ponúka svojim klientom rôzne možnosti obchodovania a investovania do kryptoaktív.

Circle Invest predstavuje jednoduchý investičný nástroj, pomocou ktorého môžu jeho klienti vďaka mobilnej aplikácii investovať do rôznych produktových skupín tvorených vybranými kryptomenami. Použitím aplikácie Circle Pay môžu klienti tejto spoločnosti posielať kryptomeny medzi účastníkmi siete, pričom služba podporuje tri svetové meny – dolár, euro a britskú libru. Poslednými dvomi obchodnými nástrojmi sú OTC desk a známa obchodná platforma Poloniex.

Viac o tejto kryptoburze, o registračnom procese, ako aj spôsobe ako si na nej vybudovať pasívny príjem si môžete prečítať v jednom z našich článkov v rámci rubriky Víkendový ฿ulletin tu.

Expanzia kryptomien do finančno-technologického sektoru

V uplynulých troch mesiacoch tohto roku sme zaznamenali viacero pokusov a snáh významných finančných ako aj technologických spoločností o vstup na pole kryptomien. JPMorgan, dlhodobý odporca digitálnych mien obrátil svoj postoj o 180 stupňov a na trh uviedol JPM Coin.

Vo svojej podstate ide o stablecoin, ktorý je krytý americkými dolármi držanými na špecifických účtoch J.P. Morgan Chase & Co. JPM Coin bude spočiatku fungovať na blockchaine Quorum a jeho účelom bude umožniť klientom tejto spoločnosti efektívnejšie realizovať cezhraničné platby. Aj napriek tomu, že JPMorgan denne zrealizuje platby v hodnote viac ako $6 biliónov, len malá časť z nich bude uskutočnená prostredníctvom JPM Coinu. Ten bude totiž k dispozícii len vybraným klientom tejto finančnej inštitúcie.

Víkendový ฿ulletin: Zmení sa súboj bánk a kryptomien na vzájomnú spoluprácu?

S myšlienkou zavedenia vlastného coinu sa čoraz otvorenejšie pohráva aj najväčšia sociálna sieť na svete – Facebook. Jej predstavitelia už rozbehli iniciatívu na získanie $1 miliardy (mimo iných oslovil aj platobné spoločnosti Visa a Mastercard), ktoré majú slúžiť na pokrytie výdavkov spojených so zavedením tohto stablecoinu. Ten by mal slúžiť nie len ako forma úhrady (napríklad v rámci nimi vlastneného komunikačného klienta WhatsApp), ale aj na online nákup tovaru.

Na vstup do oblasti blockchainu a kryptomien sa pripravuje aj najväčšia aplikácia na odosielanie správ v Južnej Kórei, Kakao. Tá v blízkej dobe plánuje svojim používateľom predstaviť integrovanú peňaženku, pomocou ktorej si budú môcť navzájom posielať vybrané kryptomeny. Na svoj projekt už tento najväčší internetový konglomerát v Južnej Kórei (44 miliónov aktívnych používateľov) vyzbieral $90 miliónov.

Mimo vyššie uvedeného, záujem o kryptomeny deklaruje aj report od organizácie na podporu medzinárodnej menovej a finančnej spolupráce, Bank for International Settlements, podľa ktorej až 70 % centrálnych bánk aktívne študuje technológie stojace za bitcoinom a kryptomenami všeobecne.

Novinky z oblasti regulácií

Začiatkom januára tohto roku dva európske finančné orgány zverejnili správy, v ktorých vyzývajú na celoeurópsky prístup ku kryptomenám ako aj regulácii ICO. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) spolu s Európskym orgánom pre cenné papiere a trhy (ESMA) upozornili na nejednotný postoj členských štátov pričom Európskej komisii, rade a parlamentu odporučili, aby investorom poskytovali viac informácií o rizikách spojených s kryptoaktívami.

Koncom prvého mesiaca vydal britský finančný regulátor (Financial Conduct Authority) usmernenie týkajúce sa regulácie kryptomien, a zároveň odobril fungovanie OTC platformy od spoločnosti B2C2.

O mesiac nato, Taliansky senát začlenil pojmy „Distributed Ledger“ a „Smart Contracts“ do právneho rámca tejto krajiny. Tento krok predstavuje prvú formálnu zmienku o týchto technológiách v talianskom právnom systéme.

V polovici februára poslanecká snemovňa v Luxembursku schválila návrh zákona, ktorý stanovuje právny rámec pre cenné papiere emitované prostredníctvom blockchainu. Cieľom tohto zákona je poskytnúť účastníkom finančného trhu právnu istotu pri vydávaní cenných papierov za využitia technológie blockchain.

Zdroj bitcoinprice.media

Intial Exchange Offering ako nová forma ICO

ICO (Intial Coin Offering) ako forma vyzbieravania peňažných prostriedkov pre financovanie kryptoprojektov má svoje najlepšie časy už dávno za sebou. Obdobie, kedy investori húfne skupovali takmer všetky novovzniknuté tokeny je nenávratne preč. Podpísalo sa pod to aj časté nedodržanie sľubov zo strany developerov, nedodanie produktu či nezriedka i exit scam, teda vyzbieranie financií a „zmiznutie zo scény“. Toto samozrejme viedlo nie len k peňažnej ujme na strane investorov, ale aj k zvýšeniu ich obozretnosti. Tým de facto donútili začínajúce kryptoprojekty nájsť cestu, ktorá bude pôsobiť dôveryhodnejšie a investori budú mať aspoň aké také záruky, že daná spoločnosť svoj produkt dodá.

Práve v tomto duchu vznikla nová forma ICO – IEO, čiže Intial Exchange Offering. Na rozdiel od ICO, kryptografické projekty vydávajú svoje tokeny v rámci IEO prostredníctvom tretej strany, ktorá slúži ako sprostredkovateľ. Tou je v tomto prípade burza alebo iná obchodná platforma.

Dozaista najznámejšou burzou, ktorá IEO spustila je Binance a ich Binance Launchad. Prostredníctvom tejto platformy došlo k prvotnému predaju už troch tokenov – BitTorrent Token (BTT), Fetch (FET) a Celer Network (CELR). Všetkým trom sa pritom mimoriadne darilo – BTT bol investormi vykúpený za menej ako 15 minút, FET dokonca za 11 minút a 14 sekúnd. V tabuľke nižšie môžete vidieť prehľad všetkých doteraz zrealizovaných IEO, zoznam búrz a ich pridružených IEO platforiem ako aj ich natívne tokeny, ktoré boli pre nákup použité.

Zdroj: research.circle.com

Kryptomeny a tokeny s najvyšším výnosom za prvý kvartál 2019

Cena väčšiny najvýkonnejších kryptomien a tokenov v 1Q19 bola ovplyvnená zásadnými udalosťami a oznámeniami. Do prvej desiatky najlepšie zhodnotených aktív sa tak dostali tri natívne tokeny búrz – BNB (BinanceCoin), KCS (Kucoin Shares) a HT (Huobi Token).

Dôvodom tohto trendu bol nárast IEOs. Kryptomeny a tokeny vydávané týmto spôsobom bolo totiž možné zakúpiť prostredníctvom zmienených natívnych mincí búrz. Tým pádom ich investori vo veľkom skupovali, aby sa mohli kvalifikovať do prvotného nákupného procesu.

Dobrým príkladom je aj kryptomena ENJ (Enjin Coin), ktorá za prvý kvartál vzrástla o 321 %. Jej rast bol spôsobený oznámením popredného výrobcu mobilných telefónov, Samsung, ktorý deklaroval, že jeho pripravovaný model S10 bude obsahovať integrovanú kryptomenovú peňaženku podporujúcu okrem iných aj tento coin.

Zdroj: research.circle.com

Grafy porovnávajúce počet transakcií a DApps

Z grafu porovnavajúceho transakcie uskutočnené prostredníctvom dvoch najsilnejších kryptomien (BTC a ETH) vyplýva, že kým počet prevodov v sieti Bitcoin až na jednu malú odchýlku konštantne rastie, Ethereum už dlhšiu dobu osciluje na úrovni 600,000 transakcií za deň. Rozdiel je badať aj v poplatkoch za prevody. Bitcoin v porovnaní s trhovou dvojkou vykazuje podstatne vyššiu mieru konzistentnosti poplatkov za prevody.

Zdroj: research.circle.com

Zaujímavý je aj pohľad na graf zobrazujúci dáta týkajúce sa decentralizovaných aplikácií (DApps). V ňom sú už dlhodobo najväčšími súpermi siete EOS, TRON a Ethereum. Z nich na trhu najdlhšie pôsobí Ethereum a tomu zodpovedá aj počet DApps tejto siete. Ethereum vykazuje 4-krát viac decentralizovaných aplikácií ako EOS a až 7-krát viac ako TRON.

Tento rozdiel sa však za posledný štvrťrok začal výrazne zmenšovať. Vidieť to predovšetkým na počte aktívnych používateľov a uskutočnených prevodov. V oboch merítkach nechal EOS svojich súperov za sebou. Kým voči TRONu vykazuje EOS takmer dvojnásobný počet transakcií, v porovnaní s Ethereom si tento projekt pripísal až 34-násobne viac prevodov.

Zdroj: research.circle.com

Ako sa darilo stablecoinom

Stablecoin, teda v preklade cenovo stabilná mena, respektíve minca, by už zo svojej podstaty mala mať stále rovnakú hodnotu. Tá je totiž v prevažnej väčšine prípadov naviazaná na niektorú zo svetových fiat mien – zväčša na americký dolár. Napriek tomu z grafu nižšie môžeme vyčítať, že túto podmienku sa nedarí všetkým stablecoinom spĺňať rovnako. Najmenej volatilným je USD Coin (USDC), ktorý počas 1Q2019 kolísal v rozmedzí $1-$1.05. Naproti tomu najväčšie výkyvy zaznamenal stablecoin Dai (DAI), ktorého cena sa pohybovala od $0.95 až po $1.03.

Cenová volatilita DAI môže byť spôsobená skutočnosťou, že tento stablecoin má v porovnaní s jeho konkurentmi na burzách výrazne menej obchodných párov. Výsledkom toho je rastúci tlak na jeho predaj, keďže obchodníci ho často menia na stablecoiny podporované inými kryptoburzami.

Zdroj: research.circle.com

Čo sa týka podielu na trhu, na prvej priečke naďalej dlhodobo dominuje kontroverzný Tether (USDT), ktorý v marci tohto roku oznámil uzavretie partnerstva s Tronom. Prostredníctvom neho by sa mal v blízkej budúcnosti objaviť ako TR20 token na blockchaine tejto decentralizovanej peer-to-peer platformy.

Zdroj: research.circle.com

Falošné dáta na burzách – ktoré burzy poskytujú dôveryhodné informácie ?

V súvislosti s informáciami, že niektoré burzy reportujú falošné dáta týkajúce sa zobchodvaných objemov, zostavilo niekoľko analytických skupín hodnotenia, kde sa zameriavajú na správnosť uvádzaných obchodov. Na analýzu použili vlastné algoritmy, pomocou ktorých sledovali a porovnávali objednávky. Tie následne konzultovali s viacerými market makermi či s predstaviteľmi obchodného dozoru.

Spoločnosť Blockchain Transparency Institute ako prvá zverejnila zoznam búrz, ktoré spĺňajú nimi stanovené kritériá. Medzi ne patrí predovšetkým podiel takzvaného wash tradingu. Ten po dobu uplynulých 30 dní nesmie prekročiť hranicu 10 %, pričom ak sa ukáže, že daná miera prekročila hranicu 25 %, burza bude vyradená z monitorovania na dobu jedného roka, a tým pádom nebude môcť získať klasifikáciu „BTI Verified“. Podmienky tejto analytickej spoločnosti aktuálne spĺňajú len tieto kryptoburzy: Gate.io, Upbit, Liquid, Coinbase, Kraken, Bittrex, Poloniex a ItBit.

Spoločnosť Bitwise & Messari predstavila obdobnú formu analýzy reportovanych zobchodovanych obejmov. Podmienky definované ich „Real 10 Volume“ metrikou aktuálne spĺňajú tieto burzy: Binance, Bitfinex, Bitflyer, Bitstamp, Bittrex, Coinbase, Gemini, itBit, Kraken a Poloniex.

S obdobným hodnotením prišla aj ďalšia analytická spoločnosť Nomics, ktorá burzy spĺňajúce nimi zadané kritériá rozdelila do dvoch skupín. Tie označila dvomi indexmi: „A+“ a „A“. Najvyššie kritériá podľa Nomics spĺňajú burzy IDEX, ZEBITEX, WCX a Blocktrade. Úroveň „A“ dosiahli platformy Binance, Bithumb, Bitfinex, Coinbase, Gate.io, Gemini, Kraken, Ethfinex a Poloniex.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...