Sledujte nás aj na

V kryptomenovej komunite je známy pojem bitcoin maximalizmus. Ten hovorí o tom, že bitcoin je jediná pravá kryptomena a ostatné za veľa nestoja. Tieto nepodarky komunita volá shitcoiny. Medzi altcoinami sa však dajú nájsť aj projekty, ktoré riešia problémy bitcoinu a jeho siete, či inak zlepšujú a pretvárajú celú kryptosféru. Takých projektov je samozrejme menej a drvivá väčšina altcoinov postupne končí v zabudnutí. Výnimkou je určite kryptomena výlučne zameraná na súkromie svojich používateľov. Projekt a kryptomena sa volá Monero (XMR) a patrí k málu vyvolených coinov, o ktorých sa nehovorí ako o shitcoinoch. Dokonca sa v menšej miere začal používať aj pojem Monero maximalizmus.

Niektoré kryptomeny majú lacné transakcie, iné disponujú rýchlosťou alebo spájajú viaceré aspekty dohromady. Čo robí Monero jedinečnou kryptomenou je to, že je zameraný na úplnú anonymitu.

Ak si poviete, že však všetky kryptomeny sú anonymné, budete na omyle. Väčšina kryptomien sa radí do skupiny pseudoanonymné. To znamená, že do istej miery sú anonymné, ale ak by niekto chcel, podarí sa mu vystopovať majteľa bitcoiny na danej verejnej adrese. Na blockchaine Bitcoinu je dostupné množstvo informácií, ktoré môžu pomôcť pri vystopovaní skutočného majiteľa BTC. Podobných prípadov už existuje mnoho. Dokonca sú firmy, ktoré sa na takýto druh digitálneho stopovania špecializujú.

V dnešnej časti Víkendového Bulletinu sa pozrieme práve na kráľa anonymných kryptomien, Monero (XMR). Monero je po technologickej stránke skutočne zložitý produkt, ale rozoberieme aj niektoré technické detaily, ktoré sú dôležité pre pochopenie fungovania tohto systému.

Definícia Monera z domovskej stránky projektu:

Monero je bezpečný, súkromný a nevystopovateľný menový systém. Monero používa špeciálny druh kryptografie, aby zabezpečil, že všetky jeho transakcie zostanú 100-percentne nevysledovateľné a nebude ich možné nijak spätne prepojiť s odosielateľom. V čoraz transparentnejšom svete je potreba niečoho ako je Monero nevyhnutná.

História

Monero len pred nedávnom oslávilo piate výročie svojho vzniku. Je tak o päť rokov mladší ako Bitcoin. Pozrime sa preto bližšie aj na jeho relatívne krátku históriu.

Ak chceme hovoriť o pôvode Monera, musíme spomenúť aj inú kryptomenu – Bytecoin.

Bytecoin bol spustený v lete 2012. Bola to prvá digitálna mena, ktorá bola napísaná pomocou technológie CryptoNote. CryptoNote je dnes základným stavebným prvkom kryptomien, ktoré sa primárne zameriavajú na ochranu súkromia. Medzi tieto patrí aj Monero. Súkromie coinov založených na technológii CryptoNote je zabezpečené zoskupovaním verejných kľúčov. Kombináciou viacerých kľúčov do jednej transakcie nie je možné určiť, kto bol odosielateľ.

Víkendový ฿ulletin: Ako kryptomeny používajú kryptografiu

Bytecoin predstavoval dobré úsilie na ceste za kryptomenovou anonymitou. Vyskytlo sa však niekoľko problémov s jeho počiatočnou distribúciou. Keď bol projekt Bytecoin uvedený do prevádzky, ukázalo sa, že 80 % všetkých mincí, ktoré by sa niekedy dali vyťažiť, už existovalo. To viedlo skupinu siedmich vývojárov k tomu, aby forkli Bytecoin blockchain a vznikla tak nová mena známa ako BitMonero. Tento názov bol v apríli 2014 nakoniec skrátený len na Monero, čo v jazyku esperanto znamená doslova „minca“.

White paper Monera napísal jednotlivec alebo skupina vystupujúca pod pseudonymom Nicolas van Saberhagen. Rovnako ako pri Bitcoine, ani tu nie je známa totožnosť autora. A to dáva tejto mene veľmi dobré vyhliadky do budúcnosti.

Zo siedmich vývojárov, ktorí pôvodne vytvorili Monero, sa päť z nich rozhodlo, že neprezradia svetu svoju totožnosť. Celkom príhodné pre anonymnú kryptomenu. Len dvaja z týchto vývojárov Monera sú známi: Riccardo Spagni (dnes hlavný vývojár) a David Latapie. Riccardo Spagni je tiež známy pod prezývkou „Fluffypony“.

Čierna história

Vďaka svojim vlastnostiam zameraným na ochranu súkromia bolo a aj je Monero využívané aj na nekalé praktiky.

V priebehu roka 2016 zaznamenalo Monero rýchly rast trhovej kapitalizácie a objemu transakcií. Tento rast bol rýchlejší a väčší ako u ktorejkoľvek inej kryptomeny. Tento rast bol poháňaný jeho adopciou na darknetoch, kde ho ľudia používali na nákup ukradnutých kreditných kariet, zbraní, drog a podobne. V júli 2017 boli dva takéto veľké čierne trhy zatvorené orgánmi činnými v trestnom konaní. Od začiatku bolo monero používané ľuďmi, ktorí držia aj iné kryptomeny, ako napríklad bitcoin, v snahe prerušiť spojenie medzi transakciami s ostatnými menami. To prebieha tak, že sa zamení bitcoin za monero a po nejakom čase sa prevedie naspäť na úplne nové bitcoinové adresy.

Operátori, ktorí stáli za globálnym ransomvér incidentom z mája 2017 s názvom WannaCry premenili svoje výnosy na Monero. V júni 2017, The Shadow Brokers, skupina, ktorá zverejnila kód používaný vo WannaCry, začala prijímať platby v monero mene.

Nevystopovateľnosť tejto meny využili aj hackeri, ktorým sa podarilo zabudovať ťažobný kód Monero do webových stránok a aplikácií. Z tohto počinu profitovali pochopiteľne len útočníci. Na konci roka 2017 poskytovatelia antivírusových služieb zablokovali JavaScript implementáciu Monero minera s názvom Coinhive. Ten bol takisto vkladaný do webových stránok a aplikácií, v niektorých prípadoch hackermi. Poskytovatelia obsahu ho mohli vložiť na svoje weby a vyžívať výpočtový výkon návštevníka na ťažbu práve monera. Malo to fungovať ako alternatíva k reklamám. Postupne to však bolo zneužívané bez súhlasu návštevníkov webov, čo prakticky viedlo ku označení skriptu Coinhive za vírus.

Ako sa líši monero od bitcoinu?

Monero sa zameriava na anonymitu, v čom sa výrazne odlišuje od bitcoinu. Mnohí sa domnievajú, že bitcoin už plne anonymný je. Pri bližšom pohľade nám však začne byť jasné, že bitcoinové transakcie poskytujú relatívne veľké množstvo informácií a sú jednoducho dostupné každému.

Problém s verejnými transakciami

Bitcoin, rovnako ako mnoho ďalších kryptomien, využíva na svoje fungovanie verejný blockchain. V systéme, ktorý chce hocikomu, kto má o to záujem umožniť overovanie transakcií je to nutnosť. Prispieva to k transparentnosti celého systému a eliminuje potrebu tretích strán, ktoré by verifikovali správnosť transakcií.

Problém je v tom, že akonáhle budete zdieľať svoju bitcoinovú adresu, všetky minulé a budúce transakcie ako aj obnos peňazí, ktorý budete odosielať a prijímať, bude vždy prepojení s vami. Kupujúci to nemusí vždy považovať za žiaduce. Nie je to len otázka odhalenia, že používatelia nakupujú alebo platia za nelegálne služby či produkty. Možno nechcete, aby váš zamestnávateľ vedel, že ste poslali peniaze na WikiLeaks, alebo možno nechcete mať klientov, ktorí vedia, koľko účtujete iným klientom. Podobných príkladom existuje mnoho.

Ako k problému pristupuje Bitcoin

Bitcoin prišiel s dočasným riešením alebo skôr s návodom ako realizovať platby bez tretích strán. Myšlienkou je, že vždy, keď od niekoho žiadate peniaze, vždy by ste mu mali poskytnúť dočasnú adresu peňaženky. Táto adresa je prepojená s vašou skutočnou peňaženkou, ale fungovala by ako jednorazová adresa. Po jej použití by bola zničená a už by ju nebolo možné použiť znova. To by sťažilo sledovanie hlavnej adresy vašej peňaženky. Takto by sa dal vyriešiť problém jednorazových platieb, ale organizácie a podniky, ktoré chcú, aby ich verejná adresa bola viditeľná napríklad na ich webovej stránke, by tak poskytovali náhľad na všetky svoje transakcie.

Práve toto sú problémy, ktoré rieši Monero sadou zaujímavých kryptografických nástrojov, ktoré sú však náročné na pochopenie. Poďme sa na ne pozrieť aspoň v stručnosti.

Monero: Kryptografické a technologické pozadie

Monero je jedinečné aj tým, že nie je postavené na rovnakom kóde ako Bitcoin. Namiesto toho začal projekt s protokolom CryptoNote. Ten sa za tie roky sa zmenil natoľko, že je to v podstate nová platforma. Monero je zďaleka najväčší kryptomenový projekt postavený na tomto kóde.

Monero zabezpečuje transakčné súkromie tromi spôsobmi: skrývaním príjemcu, skrývaním odosielateľa a skrývaním odosielanej sumy. Neexistuje spôsob, ako poslať monero transakciu, ktorá je úplne verejná. To je značne odlišný prístup ako  zaujímajú iné anonymné kryptomeny ako Zcash alebo Dash. Tie majú anonymitu voliteľnú. V prípade monera môžu používatelia zdieľať špeciálny kľúč zvaný View key, alebo zobrazovací kľúč. Ten umožní vybraným stranám vidieť podrobnosti o transakcii.

Stealth addresses – skrývanie príjemcu

Monero skrýva všetky adresy pomocou systému tajných adries, tzv. stealth adries. Používatelia v podstate dostávajú finančné prostriedky do jednorazových bezpečnostných schránkach, ktoré môžu otvoriť len oni. Žiadna iná osoba nevie, ktoré boxy sú im priradené alebo koľko v nich je prostriedkov.

Stealth adresy sú dôležitou súčasťou prirodzeného súkromia Monera. Umožňujú a vyžadujú, aby odosielateľ vytvoril náhodné jednorazové adresy pre každú transakciu v mene príjemcu. Príjemca tak môže zverejniť iba jednu adresu, ale všetky jeho prichádzajúce platby idú na jedinečné adresy v blockchaine, kde nemôžu byť spätne prepojené ani na zverejnenú adresu príjemcu, ani na adresy iných transakcií. Použitím tajných adries výlučne iba odosielateľ a príjemca dokážu určiť, kde bola platba odoslaná.

Top blockchain projekty z hľadiska aktivity vývojárov

Keď si vytvoríte Monero peňaženku, obdržíte privátny View key (zobrazovací kľúč), privátny Spend key (výdavkový kľúč) a verejnú adresu.

 • Spend key sa používa na odosielanie platieb,
 • View key sa používa na zobrazenie prichádzajúcich transakcií určených pre váš účet,
 • verejná adresa je na prijímanie platieb.

Na vytvorenie Monero adresy sa používajú oba kľúče.

Keď používate Monero peňaženku, o toto všetko sa postará softvér. Odosielanie XMR je jednoduchý proces, totožný s inými kryptomenami. Zadáte cieľovú adresu, sumu a stlačíte tlačidlo Odoslať. Ak chcete prijímať monero, jednoducho poskytnite odosielateľovi svoju verejnú adresu.

Ring signatures – skrývanie odosielateľa

V kryptografii je kruhový podpis (ring signature) typ digitálneho podpisu, ktorý môže vykonávať ktorýkoľvek člen skupiny používateľov, z ktorých každý má kľúč. Správa podpísaná kruhovým podpisom je preto potvrdená niekým v určitej skupine ľudí. Jednou z bezpečnostných vlastností kruhového podpisu je, že by malo byť výpočtovo neuskutočniteľné určiť, ktorý z kľúčov členov skupiny bol použitý na vytvorenie podpisu.

Monero skrýva odosielateľa zakrytím zdroja finančných prostriedkov. Ring signatures skrývajú skutočne použité výstupy (spent outputs) medzi iné výstupy v blockchaine. Okrem toho, keďže výstupy nie sú spojené so špecifickými adresami, pozorovatelia nedokážu zistiť, s ktorými adresami sú tieto výstupy spojené. Namiesto toho uzly vidia, že sa transakcie odosielajú z rôznych iných zdrojov finančných prostriedkov. Stealth adresy a ring signatures pracujú spoločne a efektívne na skrývaní celého grafu transakcií.

Príklad:

Keď chcete niekomu poslať doporučený list, musíte ho podpísať svojím podpisom. Avšak každý, kto vidí podpísanú doporučenku (a vie, ako vyzerá váš podpis) môže povedať, že práve vy ste osoba, ktorá ho list odoslala.

Predpokladajme, že si z ulice vyberiete ďalšie štyri náhodné osoby. Spojíte svoje podpisy s týmito ľuďmi, aby ste vytvorili jeden unikátny podpis. Nikto nebude schopný zistiť, či je vo výslednom podpise zahrnutý aj váš podpis.

Ring confidential transactions – skrývanie sumy

Monero skrýva odosielanú čiastku pomocou Ring confidential transactions, skrátene RingCT. Jedná sa o technológiu, ktorá vychádza z výskumu Gregoryho Maxwella. RingCT sú založené na dôverných transakciách pre Bitcoin. Napriek svojmu názvu táto technológia iba skrýva sumu transakcie, nie všetky detaily transakcie. Na to sú v Monere ostatné dve spomínané technológie.

Výhody a nevýhody kryptomeny Monero

Všetko má dve stránky mince a Monero nie je výnimkou.

Výhody

 • Jedna z najlepších ak nie najlepšia anonymná kryptomena na trhu.
 • Transakcie nie sú prepojiteľné s odosielateľom ani prijímateľom.
 • Transakcie sú nevysledovateľné.
 • Ak aj keď dôjde k vyťaženiu všetkých XMR, bude existovať nepretržitá dodávka 0.3 XMR za minútu na stimuláciu minerov.
 • Finančne dosiahol ohromujúci rast.
 • Je selektívne transparentný. Každý môže dobrovoľne svoju transakciu zviditeľniť dôveryhodnej osobe, napr. audítorovi tým, že im dá svoj súkromný View key. To tiež robí Monero auditovateľné.
 • Má veľmi schopný a silný vývojový tím.
 • Narastajúca podpora aj hardvérových peňaženiek aj softvéru pre používanie Monera.

Nevýhody

 • Napriek tomu, že do Monera bola pridaná odolnosť voči ASIC minerom, aby sa zabránilo centralizácii, približne 43 % hash ratu Monero siete vlastnia tri ťažobné pooly.
 • Monero transakcia je podstatne väčšia ako u iných kryptomien. Na svedomí to má množstvo a sila kryptografie, ktorá je potrebná pri každej transakcii.
 • Nie je to používateľsky jednoduchá mena a tak mierne stagnuje čo sa týka adopcie. Toto sa však postupne mení k lepšiemu.

Budúcnosť Monera

Budúcnosť sa všeobecne stáva otvorenejšia a decentralizovanejšia. Niet pochýb o tom, že sa Monero stane čoraz viac používanou menou najmä pre jeho vysokú mieru anonymity. Zaujímavé je najmä to, že sa jedná o jednu z mála kryptomien, ktoré nie sú postavené alebo forknuté z Bitcoinu. Napriek tomu majú obrovský potenciál a môžu byť naozaj veľké. Monero je projekt s dlhodobou víziou a s ohromujúcim rastom, ktorý tu už raz bol, vyzerá jeho budúcnosť naozaj veľmi jasne.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...