Sledujte nás aj na

Manipulácie zo strany búrz, shillovanie (intenzívne propagovanie kryptomeny za účelom rastu jej hodnoty) altcoinov zo strany ich propagátorov,  veľryby, ktoré môžu hýbať trhom, fantastické predikcie „to the moon“, či na druhej strane apokalyptické vízie zániku kryptomien. Tým všetkým si mladý trh s kryptomenami neustále prechádza a svoju rolu v ňom zohrávajú aj influenceri. Dnes sa v rámci pravidelnej nedeľnej rubriky, Víkendový Bulletin, pozrieme na 10 najznámejších influencerov, teda osobností, ktoré svojimi vyjadreniami majú možnosť ovplyvniť masy ľudí, zväčša prostredníctvom sociálnych sietí.

Vybrať najznámejších influencerov a označiť tých najvplyvnejších je v súčasnej dobe digitálnych médií, kde môže viac menej každý publikovať čokoľvek, priam nemožné. Tým pádom ani náš krátky zoznam nebude obsahovať dozaista všetky známe mená. Aj kvôli tomu sme ich rozdelili do troch skupín.

Predstavitelia tej prvej budú osobnosti, ktoré stoja za samotnými krypotmenami alebo sú s nimi úzko späté. Druhú skupinu budú zastupovať predovšetkým investori, ktorí vidia v kryptomenách budúcnosť a v tretej budú osobnosti z bežného života, ktorí sa však už nejaký ten rok pohybujú na poli kryptomien  a majú veľký dosah na sociálnych sieťach. Poslednou, desiatou osobnosťou bude jedna síce populárna, no zároveň extrémne kontroverzná osoba, ktorú zaručene všetci poznáte.

Jedna vec je v reklame nepopierateľná. Miliónové marketingové kampane, billboardy, televízne spoty a tlačové rozhovory sú skvelé. Nič však nemá väčšiu váhu pre verejnosť ako priame odporúčania od ľudí. Ak je totiž spotrebiteľ osobne stotožnený s človekom, ktorý daný produkt propaguje, je veľmi pravdepodobné, že bude jeho rady nasledovať.

Ako si však vybrať influencera, ktorý produkt propaguje pravdivo a nie len s cieľom zarobiť na propagácii?

Meranie hodnovernosti influencerov

Zdroj: buyviewsreview.com

Stránka hive.one ponúka zaujímavé riešenie. Vďaka vlastnému algoritmu nazvanému „Peoplerank“ (obdoba známeho Google nástroja — pagerank), ktorý využíva klastrovú analýzu, monitoruje a hodnotí vplyvné osobnosti na kryptotrhu z viacerých hľadísk, pričom cieľom je definovať ich hodnovernosť a pravdivosť ich tvrdení či odporúčaní. Avšak v súčasnosti používa daná stránka údaje iba z Twitteru. Do budúcna však nevylučuje získavanie dát aj z iných sociálnych sietí či rôznych decentralizovaných zdrojov.

Poďme ale späť k podstate zmienenej stránky a samotnému rebríčku. Ako sme už uviedli, hive.one zbiera dáta zo sociálnej siete Twitter. Tá má podľa aktuálnych dát takmer 350 miliónov registrovaných účtov, čo je vskutku obstojné vstupné číslo na vytvorenie štatistiky. Aktuálne sa v ich hodnotení nachádza takmer 500 osobností, pričom je možné ich filtrovať podľa toho, čo propagujú.

Na výber máte možnosti: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ripple a kryptomeny všeobecne. Pri mene influencera je uvedené aj jeho celkové skóre dané metrikou tohto webu, nick, pod ktorým na Twitteri vystupuje, počet ľudí, ktorých sleduje a samozrejme v neposlednom rade aj počet ľudí, ktorí sledujú túto osobnosť.

Na základe týchto dát, sme zostavili rebríček. Poďme sa naň pozrieť v rámci už spomínaných troch kategórií.

Osobnosti priamo späté s kryptomenami

1. Vitalik Buterin

Zdroj: coinspot.me

Účet na Twitteri: VitalikButerin

Počet followerov: 829,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 2

Vitalik Buterin je rusko-kanadský programátor, známy predovšetkým ako génius stojaci za Ethereom, dlhú dobu druhým najviac oceňovaným blockchainom a kryptomenou zároveň (aktuálne sa z pohľadu metriky conimarketcap nachádza Ethereum na treťom mieste za XRP).

Už od svojho detského veku mal badateľné predispozície k matematike a programovaniu a neskôr aj silný záujem o ekonomiku. Keďže všetko, čo súviselo s vládnou reguláciou alebo firemnou kontrolou pokladal za nesprávne, jeho pozornosť sa prirodzene obrátila na decentralizované riešenia, a teda kryptomeny. V snahe začleniť sa do komunity začal písať články o Bitcoine, aby následne v roku 2011 založil spolu s Mihaiom Alisiem Bitcoin Magazine, najstaršie kryptonoviny.

Prelom v jeho živote nastal o dva roky neskôr. Vitalik odišiel z univerzity a svoje myšlienky decentralizovaného riešenia napísal do whitepaperu, ktorý publikoval. Postupne sa celá idea sformovala do projektu, ktorý dnes poznáme pod menom Ethereum, teda do verejného open-source blockchainu, ktorý využíva smart kontrakty. Viac o aktualitách týkajúcich sa Etherea si môžete prečítať v našom článku tu.

2. Gavin Andersen

Zdoj: coindesk.com

Účet na Twitteri: gavinandresen

Počet followerov: 151,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 8

Gavin Andresen je jedným z najvplyvnejších vývojárov v Bitcoin komunite. Pôvodne bol vývojárom 3D grafiky a softvéru pre virtuálnu realitu, no neskôr sa začal zaujímať o Bitcoin.

Po tom, čo Satoshi Nakamoto oznámil svoj odchod, bol Gavin označený za hlavného vývojára klientskeho softvéru pre Bitcoin, ktorý je dnes známy ako Bitcoin Core. V roku 2012 založil nadáciu Bitcoin Foundation, ktorá sa zaoberá podporou vývoja tejto kryptomeny.

V roku 2014 upustil od svojej pozície hlavného vývojára a plne sa sústredí na prácu vo vyššie spomenutej nadácii. V novembri 2016 sa dostal do pozornosti médií, keď vyhlásil, že austrálsky programátor a podnikateľ, Craig Wright, je skutočný Satoshi Nakamoto. Neskôr tento svoj krok oľutoval.

3. Charlie Lee

Zdroj: bitcoinist.com

Účet na Twitteri: SatoshiLite

Počet followerov: 801,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 14

Kryptomenového nadšenca a tvorcu Litecoinu, Charlieho Lee netreba asi nikomu predstavovať. Takmer dekádu pracoval pre Google, aby následne pôsobil v jednej z najznámejších krypotmenových búrz súčasnosti, Coinbase. 7. októbra 2011 predstavil svetu Litecoin, ktorý je dnes vnímaný ako digitálne striebro a mladší brat Bitcoinu.

Minulý rok sa dostal Charlie do povedomia vďaka svojmu decembrovému vyhláseniu, že predáva takmer všetky Litecoiny, ktoré drží. Za tento krok bol veľkou časťou komunity kritizovaný, keďže mu do určitej miery pripisovali podiel na prepade ceny tejto kryptomeny.

V súčasnosti pracuje na plný úväzok v Litecoin Foundation. Zaujímavosťou je, že jeho brat, Bobby Lee, je zakladateľ kryptoburzy BTC China (BTCC).

Investori

1. Brian Armstrong

Zdroj: amp.businessinsider.com

Účet na Twitteri: brian_armstrong

Počet followerov: 267,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 13

Brian Armstrong je investor a generálny riaditeľ jednej z najväčších a najpopulárnejších kryptobúrz na svete —  Coinbase. Podľa jeho slov prišiel prvýkrát do kontaktu s Bitcoinom koncom roku 2010. Ihneď si uvedomil, že existuje malé množstvo miest, kde by sa dala táto kryptomena obchodovať a s vidinou veľkej príležitosti na trhu v kombinácii s jeho nadšením pre zakladanie nových projektov sa zrodila myšlienka založiť zmienenú burzu Coinbase.

Verejnosti bola táto obchodná platforma predstavená v októbri 2012 a do dnešnej doby sa teší veľkej popularite. Jeho aktuálny majetok sa odhaduje na $1 miliardu.

2. Barry Silbert

Zdroj: bitcoinist.com

Účet na Twitteri: barrysilbert

Počet followerov: 180,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 15

Barry Silbert je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti SecondMarket, platformy, ktorá umožňuje súkromným spoločnostiam a investičným fondom efektívnejšie získavať kapitál a likviditu.

Okrem toho sa prostredníctvom spoločnosti Grayscale spolupodielal na vzniku investičnej firmy Bitcoin Investment Trust, ktorá, ako jej názov napovedá, investuje do Bitcoinu. Aj vzhľadom k tomu sa Barry angažuje ako horlivý propagátor tejto kryptomeny. Jeho aktuálny majetok sa odhaduje na $500 miliónov.

3. Tyler Winklevoss

Zdroj: yimg.com

Účet na Twitteri: tylerwinklevoss

Počet followerov: 158,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 88

Tyler spolu s jeho dvojičkou Cameronom sú predstaviteľmi úspešného podnikateľského plánu v Spojených štátoch amerických. O Bitcoin sa začali zaujímať už v roku 2012, pričom v apríli tohto roku zverejnili správu, že ich investičná spoločnosť Winklevoss Capital vlastní približne 1 % BTC, ktoré bolo v danom čase v obehu. V tej dobe to predstavovalo sumu okolo $11 miliónov.

V roku 2014 založili burzu Gemini, ktorá aktuálne pôsobí v USA, Kanade, Veľkej Británii, Južnej Kórei, Hong Kongu a Singapure. Koncom tohto roka predstavili svoj vlastný stablecoin, Gemini dollar. Ich aktuálny majetok sa odhaduje na $1.1 miliardy.

Iné zaujímavé osobnosti

1. Andreas M. Antonopoulos

Zdroj: amazonaws.com

Účet na Twitteri: aantonop

Počet followerov: 462,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 1

Andreas je v kryptokomunite dozaista jednou z najznámejších a najrešpektovanejších osobností. Tento grécko-britský propagátor Bitcoinu, ktorý sa o najznámejšiu kryptomenu zaujíma od roku 2012 sa aktuálne zaoberá poradenstvom pre startupy, ktoré sa orientujú na kryptomeny či technológiu blockchain. Je takisto autorom úspešných publikácií ako Mastering Bitcoin, Mastering Ethereum či Internet of Money.

Zároveň sa zúčastňuje mnohých významných konferencií, kde prednáša o témach súvisiacich s kryptomenami. Zaujímavosťou z minulosti je fakt, že Andreas už v apríli 2013 upozorňoval na riziká jednej z najznámejších obchodných platforiem pre Bitcoin danej doby — Mt.Gox. Tá následne za známych, no dodnes nevyriešených okolností, ukončila svoju činnosť na jar 2014.

2. Nick Szabo

Zdroj: latestnewsly.com

Účet na Twitteri: NickSzabo4

Počet followerov: 224,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 3

Nick Szabo je počítačový vedec, známy predovšetkým v oblasti výskumu digitálnych zmlúv a digitálnych mien. Zároveň je aj autorom názvu a konceptu smart kontraktov, ktoré podľa jeho slov zavádzajú vysoko vyvinuté postupy zmluvného práva do elektronického obchodu medzi cudzími ľuďmi na internete.

Szabo patrí medzi úzku skupinu ľudí, ktorú niektorí členovia komunity považujú za legendárneho a tajomného Satoshiho Nakamota.

3. Adam Back

Zdroj: amazonaws.com

Účet na Twitteri: adam3us

Počet followerov: 161,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 4

Adam Back je britský kryptograf, ktorý stojí za vznikom protokolu Hashcash. Ide o akúsi skorú formu Proof-of-Work algoritmu, ktorého cieľom bolo znemožniť spammerom posielať milióny e-mailov.

Protokol, ktorý dodnes využívajú viaceré antispamové systémy vyžaduje, aby počítač pred odoslaním mailu zvalidoval jeho hlavičku (header). Pri posielaní jedného mailu ide o vskutku rýchly výpočet, avšak ak chcú spammeri posielať tisíce mailov, potreba uskutočniť daný výpočet im ich zámer sťaží, respektíve znemožní.

V súčasnosti je Adam generálnym riaditeľom spoločnosti Blockstream, ktorá sa usiluje o ďalší vývoj Bitcoinu a technológie blockchain.

Extravagantná osobnosť mimo poradia

John McAfee

Zdroj: ethereumworldnews.com

Účet na Twitteri: officialmcafee

Počet followerov: 882,000

Umiestnenie podľa metriky hive.one: 198

Na záver sme mimo jednotlivých kategórií zaradili pravdepodobne najkontroverznejšiu osobu pohybujúcu sa na kryptoscéne. Ide o počítačového programátora, biznismana a zakladateľa rovnomenného antivírusového softvéru, Johna McAfeeho.

Z pohľadu metriky uvedenej na stránke hive.one patrí medzi TOP 5 osobností, ktoré majú najviac odberateľov na sociálnej sieti Twitter. Na druhej strane, zmienená stránka ho umiestnila až na 198. priečku. John za svoje nízke hodnotenie vďačí dozaista svojmu excentrickému, často až príliš sebavedomému či agresívnemu spôsobu prezentovania svojich názorov.

McAfee sa za posledný rok stal terčom pozornosti hneď viackrát. Jednak verejne prehlásil, že sa chystá kandidovať na post prezidenta USA, jeho McAfee Crypto Team si údajne účtuje vyše $100,000 za každý tweet propagujúci kryptomenu, neochvejne propagoval údajne nehacknuteľnú hardvérovú peňaženku Bitfi, no najznámejšia sa stala jeho predikcia ceny Bitcoinu, ktorú predpovedá na úrovni $1 milióna do konca roku 2020.

Ak sa tak nestane a McAfee sa tohto dátumu dožije, sľúbil, že zje svoj vlastný penis pred televíznymi kamerami. Veľa šťastia John, všetci sme zvedaví ako sa z toho vykrútiš. Ak to pôjde podobným štýlom, ako pri sľúbenej odmene za hacknutie Bitfi, tak ti vopred „ďakujeme“…Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...