Sledujte nás aj na

Dobrý marketing je nepochybne dôležitou súčasťou každého projektu, ktorý chce v rámci konkurencie uspieť. Krypotmeny tomu nie sú výnimkou. V minulých dieloch Víkendového ฿ulletinu sme sa venovali prevažne bitcoinu, dnes sa však pozrieme na kryptomenu, ktorá aj napriek kontroverznému začiatku dokázala vďaka prepracovanému marketingu upútať pozornosť mnohých investorov.

Tron, Justin Sun a BitTorrent token (BTT). Čo spája tieto mená a aká je vízia ich spolupráce v rámci spustenia BTT, ktoré možno považovať za jednu z najväčších udalostí začiatku tohto kalendárneho roku?

Justin Sun – Ambície bez hraníc

Zdroj: bing.net

Ak chceme pochopiť úspech, no i kontroverznosť Tronu, nemôžeme opomenúť jeho zakladateľa a ústrednú postavu Justina Suna. Tento 29 ročný podnikateľ má aj napriek svojmu mladému veku za sebou mnohé skvelé výsledky. V rámci svojho vzdelania najskôr úspešne dokončil Pekingskú univerzitu, Univeriztu v Pensylvánii a koncom minulého roku aj Hupan University, ktorú založil výkonný predseda obchodnej platformy Alibaba, Jack Ma.

S prestížnym vzdelaním išla ruka v ruke aj jeho kariéra. Predtým ako založil Tron, pôsobil v rokoch 2013 až 2016 ako vôbec prvý zamestnanec americkej spoločnosti Ripple Labs pre oblasť Číny. Súbežne s tým sa vo veku 23 rokov stal generálnym riaditeľom spoločnosti Peiwo. Jeho najväčším úspechom však bolo založenie Tronu – projektu, ktorý si dal za cieľ vytvorenie skutočne decentralizovaného internetu.

Svätí účel prostriedky?

Zdroj: community.articulate.com

Tak ako mnoho iných projektov aj Tron začal ako ERC-20 token na sieti Ethereum s víziou osamostatnenia sa, teda prechodu na vlastnú sieť. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, keby viacero štúdií a analytikov neupozorňovalo na fakt, že spojitosť Tronu a Ethereum blockchainu nebola len skrz jeho fungovanie ako ERC-20 token. Spoločnosť Digital Asset Research (DAR) poukázala na fakt, že vývojársky tím Tronu plagiarizoval kód Etherea, pričom zmenil názvy súborov, čím sťažil samotnú identifikáciu kódu. Hoci Tron neskôr pridal príslušnú licenciu LGPL na 14 súborov, analytici z DAR našli v rámci kódu niekoľko prípadov, kedy bol doslovne skopírovaný alebo len mierne upravený z pôvodného kódu Etherea.

Ďalšia vlna kritiky sa voči Tronu vzniesla aj v súvislosti s jeho white paperom, teda dokumentom, ktorý je prezentačným materiálom slúžiacim na popísanie vízie a cieľov celého projektu. Jeho tvorcovia boli rovnako ako v prípade zdrojového kódu obviňování z plagiátorstva, kde podľa viacerých zdrojov mali okopírovať časti white paperu inej kryptomeny orientovanej na decentralizované úložné riešenia – Filecoin. Oba prípady plagiátorstva však Tron ustál, svoju pozíciu dokázal posilňovať a v lete 2018 v rámci Tron Independence Day prešiel na vlastný mainnet, čím sa definitívne osamostatnil od Ethereum blockchainu.

Akvizícia BitTorrentu

BitTorrent je komunikačný protokol určený pre zdieľanie súborov prostredníctvom peer-to-peer siete. Slúži na distribúciu dát a elektronických súborov cez internet, pričom odosielanie alebo prijímanie súborov sa vykonáva využitím klienta BitTorrent. Jeho počiatky siahajú do roku 2001 a za jeho vznikom stojí americký programátor Bram Cohen. Medzi najobľúbenejších BitTorrent klientov možno zaradiť „BitTorrent“ a „uTorrent“, ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti BitTorrent Inc. so sídlom v San Franciscu.

A práve v tomto bode sa dostávame k Tronu. Zhodou okolností aj tento blockchain projekt má jedno z hlavných sídiel v tomto americkom meste a v spojitosti s jeho víziou decentralizovaného internetu, došlo v priebehu leta 2018 k akvizícii BitTorrentu Tronom. K spojeniu, respektíve kúpe tejto spoločnosti sa Justin Sun vyjadril slovami:

BitTorrent je prvý decentralizovaný internetový protokol s rozsiahlou globálnou aplikáciou. Zároveň si stále zachováva status najväčšieho decentralizovaného protokolu na svete, pričom pokrýva 40% každodenného dátového prenosu. Jeho cieľom je snaha decentralizovať web pomocou ďalšieho vývoja protokolu… Prostredníctvom tejto akvizície BitTorrent a TRON spájajú sily. Kombinácia robustných schopností oboch tímov posunie vďaka prevzatej technológií ekosystém TRON na úplne novú úroveň.

V rámci samotnej akvizície je zaujímavé dodať, že Tron nebol jediným uchádzačom o kúpu BitTorrentu. Druhým záujemcom bol konkurenčný kryptoprojekt NEO. Ten prostredníctvom spoločnosti Neo Global Capital (NGC) ponúkal sumu $170 miliónov, čo bolo o $50 miliónov viac ako ponuka od Tronu. Akcionárov BitTorrentu však ponuka NGC nepresvedčila a spoločnosť tak prešla do rúk Justina Suna.

Pýtate sa, ako je to možné? Prečo BitTorrent predal svoju spoločnosť o 30 % lacnejšie? Jedným z vysvetlení a dôvodov môže byť chytrý krok Suna, ktorý sa ešte v decembri 2017 skontaktoval s venture kapitálovou firmou DCM, ktorá vlastnila takmer 99 % podiel na majetku BitTorrent Inc., čím položil základy budúcej úspešnej kúpy.

Čo sľubuje BTT white paper

Približne pol roka od akvizície nastala pre Tron veľká chvíľa. Justin Sun oznámil, že BitTorrent vydá svoj vlastný natívny token – BitTorrent token (BTT). Ten bude samozrejme založený ako TRC-10 token na sieti Tron a jeho primárnym účelom bude reprezentovať formu odmeny, ktorú budú môcť získať všetci používatelia tohto klienta za zdieľanie súborov v sieti. V úvode white paperu BTT sa uvádza:

TRON Foundation a BitTorrent Foundation predstavujú nový kryptomenový token s názvom BTT. Spolu s ním prinášajú rozšírenú verziu protokolu BitTorrent, s cieľom vytvoriť ekonomiku založenú na tokenoch aplikovateľnú na stovky miliónov používateľov v našej sieti.

White paper zároveň opisuje aj spôsob, ktorým chce motivovať používateľov BitTorrentu, aby aj po dokončení sťahovania súboru ho naďalej sprístupňovali iným používateľom. Ide o zavedenie funkcionality nazvanej BitTorrent Speed, ktorá by mala byť implementovaná do prvých klientov v priebehu leta tohto roku.

BitTorrent Speed je funkcia, ktorá bude integrovaná do budúcich klientov BitTorrent a μTorrent a umožní používateľom obchodovať s BTT výmenou za pokračujúci prioritný prístup k zdieľaným súborom. Zámer spočíva v tom, že používatelia budú motivovaní k dlhšiemu zdieľaniu súborov, čo povedie k rýchlejšiemu sťahovaniu pre všetkých účastníkov.

Airdropy až do roku 2025

Celkový počet BitTorrent tokenov, ktorý bude kedy v obehu je nastavený na 990,000,000,000 BTT. Samotná distribúcia bude rozdelená medzi používateľov BitTorrentu, určitý obnos získajú aktuálni vlastníci kryptomeny TRX a zvyšok sa rozdelí medzi počiatočných investorov, BitTorrent Foundation a TRON Foundation.

Zdroj: coincodex com

V rámci zmieneného pridelenia BTT pre držiteľov TRX sa uskutoční séria airdropov, ktorá začne 11. februára 2019. Uvoľňovanie BTT tokenov bude pre držiteľov TRX prebiehať až do februára 2025, pričom tokeny budú vyplácané vždy k 11. dňu daného mesiaca.

Celkový prehľad jednotlivých častí aj s rozdaným počtom BTT si môžete pozrieť v tabuľke nižšie:

BitTorrent (BTT) airdrop timeline:

11. február 2019- počiatočný airdrop: 10,890,000,000 BTT
11. marec 2019 – 11. február 2020 – 990,000,000 BTT*
11. marec 2020 – 11. február 2021 – 1,072,500,000 BTT*
11. marec 2021 – 11. február 2022 – 1,155,000,000 BTT*
11. marec 2022 – 11. február 2023 – 1,237,500,000 BTT*
11. marec 2023 – 11. február 2024 – 1,320,000,000 BTT*
11. marec 2024 – 11. február 2025 – 1,402,500,000 BTT*

* suma BTT rozdaná v 11. deň každého mesiaca v danom období

Čo sa prvého airdropu týka, zoznam búrz a kryptopeňaženiek, ktoré už oficiálne vyjadrili podporu (majitelia, ktorí majú TRX na týchto platformách získajú BTT automaticky) nájdete nižšie:

Binance, OKEx, Huobi, Bithumb, Upbit, Gate.io, Trust Wallet, Bitpie, Bitbox, Cointiger, MBAEX, CoinEx, FCOIN, Coinegg, Ellipal, BitForex, DragonEx, Tronscan.org, Bitrue, Tokenomy, Coinsuper, Livecoin, Koinex, VenaPi, Cobo, Bit-Z, Indodax, MXC a KuCoin.

Bude kooperácia BTT a Tronu fungovať?

Zdroj: thebossmagazine.com

Pred dvomi týždňami sme vám priniesli článok, v ktorom Simon Morris, bývalý popredný zamestnanec spoločnosti BitTorrent, vyslovil vážne obavy ohľadom schopnosti Tronu spracovať obrovský počet transakcií, ktoré bude implementácia BTT vyžadovať. Morris sa vyjadril, že ešte v dobe, kedy pracoval pre BitTorrent Inc., bol poverený vedením tímu, ktorý mal za úlohu vyhodnotiť prínos tokenizácie pre celkové zrýchlenie ich platformy.

Dev tím sa teda s myšlienkou vytvorenia vlastného tokenu zaoberal už podstatne skorej ako prišlo k samotnému odkúpeniu tejto spoločnosti Justinom Sunom. Výsledkom ich skúmania bolo, že sieť by v prípade zavedenia natívneho tokenu musela byť schopná sprocesovať stovky transakcií za sekundu. Simon Morris k problematike priepustnosti siete uviedol:

Už v čase, keď som pracoval pre BitTorrent bolo jasné, že neexistuje žiadny spôsob, ako by transakčná kapacita Tronu mohla postačovať. Kapacita na ktorú sme sa zamerali, potrebovala stovky transakcií za sekundu, aby mohla byť funkčná. Aj keď počujeme všetky správy o tom, že ich sieť dokáže spracovať 10,000 transakcií za sekundu, sú to všetko len reči… Justin Sun je veľmi dobrý v marketingu, ale z technologického hľadiska nerozumie ničomu.

Extrémne úspešné ICO

Na rozdiel od Morrisa, investori Tronu a BTT veria. Svedčí o tom aj podpora od jednej z najznámejších kryptobúrz – Binance. Tá ako prvá z popredných búrz zalistovala a spustila predaj BTT. Distribúcia tokenu bola naplánovaná na 28. januára 2019 o 16:00 nášho času, pričom záujemcovia si ho mohli zakúpiť buď prostredníctvom TRX alebo natívneho tokenu tejto burzy – BNB. Cena bola pevne daná: v prípade kúpy prostredníctvom TRX na 0.00447261 TRX za 1 BTT alebo na 0.00001824 BNB.

Víkendový ฿ulletin: Pohrebisko mŕtvych coinov

Suma, ktorú chcel dev tím BitTorrentu v rámci ICO vyzbierať bola stanovená na $7 miliónov. Jednotlivec mohol pritom investovať najviac $20,000. Ani tento limit však nezabránil tomu, aby sa pre enormný záujem vypredali všetky dostupné BTT za menej ako 15 minút!

Konkrétne nakupujúci za BNB vykúpili BitTorrent token v celkovom počte 23,76 miliárd BTT v priebehu 13 minút a 25 sekúnd a investori kupujúci za TRX skúpili 35,64 miliardy BTT za 14 minút a 41 sekúnd. Pôvodný plán ukončenia predaja bol pritom nastavený až na 3. februára 2019.

Zobchodovaný objem a ceny BTT k 2.2.2019. Zdroj: Coinmarketcap.com

Nech je osoba Justina Suna a jeho prístup k podnikaniu akokoľvek kontroverzný, jedno sa mu musí nechať. Talent na marketing a vyvolanie záujmu sú oblasti, v ktorých mu len málokto z kryptokomunity dokáže konkurovať. Ostatne, vyššie uvedené čísla týkajúce sa „šialenstva“ ohľadom predaja BTT nepotrebujú komentár.

Rýchlosť, akou vývojový tím BitTorrent tokenu dokázal vyzbierať nimi stanovené finančné prostriedky, zaraďuje toto ICO medzi jedno z najrýchlejších v histórií.

Prehľad najrýchlejších ICO spolu s vyzbieranou sumou a časom:

Brave: $35 miliónov, 30 sekúnd!!!
Gnosis: $12 miliónov, 10 minút
Modum.io: $4.2 miliónov, 10 minút
Aragon: $25 miliónov, 15 minút
Golem: $8.6 miliónov, 29 minút
Humaniq: $1.5 miliónov, 60 minút
Qtum: $10 miliónov, 90 minútZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...