Sledujte nás aj na

Uplynulá sobota, 2. februára 2019, sa zapíše do dejín histórie bitcoinu ako deň, kedy táto kryptomena vstúpila do najdlhšieho recesívneho obdobia v celej svojej histórii. Podľa definície bear marketu ide o obdobie, kedy cena daného aktíva klesne o 20 a viac percent oproti svojej najvyššej cene v dôsledku rozšíreného pesimizmu a negatívneho sentimentu u investorov. Bitcoin a rovnako ako aj jeho mladší hard fork Litecoin, však čakajú v relatívne blízkej dobe veľmi dôležité udalosti, ktoré v minulosti dokázali zásadným spôsobom ovplyvniť ich cenu.

V dnešnom Víkendovom ฿ulletine sa pozrieme na to, aký vplyv má na digitálne meny takzvaný „halving“ a či aj ten nadchádzajúci dokáže priniesť očakávané výnosy a nové All Time High (ATH).

Bitcoin v bear markete

Zdroj: talkroute.com

Podľa ekonomických definícií sa bear market vyznačuje obvykle tromi na seba nadväzujúcimi fázami. V prvej fáze má dané aktívum ešte stále vysokú cenu. Investori, ktorí dokážu správne odhadnúť trh už ale postupne začínajú zatvárať svoje pozície a vyberať zisky. Koniec prvej fázy zároveň charakterizuje upúštanie od nádejí veľkej časti investorov, ktorí sa domnievali, že ich investícia bude naďalej rásť.

Druhú fázu možno charakterizovať ako predaj v dôsledku prudkého prepadu ceny. Súbežne s tempom klesajúcej ceny rastie panika a obavy z väčších finančných strát.

Záverečná, tretia fáza, je obdobím kedy investori predávajú svoje aktíva bez ohľadu na ich hodnotu, keďže potrebujú aspoň časť svojej investície premeniť na hotovosť. V tomto období však už ide iba o pozvoľný pokles ceny a na trh vstupujú investori, ktorí toto relatívne stabilizované obdobie (v porovnaní s predošlými fázami) pokladajú za dobrý moment pre vstup.

Prehľad negatívnych udalostí v období bear marketu

BTC bear market. Zdroj: coindesk.com

Bear Market #1

jún 2011 – november 2011; trvanie: 163 dní; pokles: -94 %

Negatívne udalosti:

 • krátko po bear markete e-peňaženka spoločnosti Paxum prestala akceptovať BTC.
Bear Market #2

november 2013 – január 2015; trvanie: 410 dní; pokles: -86 %

Negatívne udalosti:

 • február 2014 – známa burza Mt.Gox ukončuje svoju činnosť.
 • apríl 2014 – Často aktualizované obmedzenia vydávané Čínskou ľudovou bankou viedli ďalšie banky v krajine k tomu, aby zavreli účty pre kryptomenové burzy a zmenárne.
 • jún 2013 – ťažobný pool Ghash.io dosiahol 51 % podiel na celkovej hash sile v BTC sieti, čo potenciálne mohlo viesť k 51 % útoku a doublespendingu.
 • január 2015 – európska burza Bitstamp bola hacknutá.
Bear Market #3

december 2017 – súčasnosť; trvanie: aktuálne (10.02.2019) 420 dní; aktuálny pokles: -81 %

Negatívne udalosti:

 • január 2018 – japonská burza CoinChcek bola hacknutá.
 • január 2018 – Facebook zakázal na svojej platforme reklamu na kryptomeny.
 • marec 2018 – kroky Facebooku nasleduje aj Google a Twitter
 • apríl 2018 – z indickej burzy Coinsecure bolo ukradnutých 439 BTC v hodnote $3.5 milióna.
 • jún 2018 – juhokórejská burza CoinRail prišla v dôsledku hacku o tokeny v hodnote $40 miliónov. V rovnakom mesiaci zažila útok aj konkurenčná burza Bithumb. Útočníci odcudzili kryptomeny za $31 miliónov.
 • júl 2018 – Návrh na ETF, ktorý podali bratia Winklevossovci bol zamietnutý Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy.
 • september – japonská burza Zaif prišla o $60 miliónov v kryptomenách bitcoin, bitcoin cash a Mona Coin.

Čo je to hlaving?

Ako určite viete, množstvo bitcoinov, ktoré bude celkovo v obehu, je pevne stanovené na 21,000,000. To znamená, že akonáhle sa vyťaží posledný bitcoin (približne rok 2140), do siete nebudú pridané už žiadne nové. Dovtedy však vďaka procesu ťažby budú jednotlivci, respektíve účastníci ťažobných poolov odmeňovaní v podobe BTC. Táto odmena sa ale časom znižuje.

V začiatkoch bitcoinu získal miner za vyťaženie jedného bloku rovných 50 BTC. Týmto tempom by sa však všetky bitcoiny vyťažili za približne osem rokov. Vďaka implementovanej logike periodického znižovania odmeny – halving – však Satoshi Nakamoto dokázal vytvoriť udržateľné a bezpečné prostredie, v ktorom sú jednotlivé uzly stále motivované podporovať danú sieť.

Interval znižovania odmien je nastavený po vyťažení každého 210,000-ho bloku. Znižovanie odmien tak vychádza na každé štyri roky, pričom to najbližšie nás čaká približne 24. mája 2020. Odmena vtedy klesne z aktuálnych 12.5 BTC na 6.25 BTC.

V histórii bitcoinu sa odohrali zatiaľ dva halvingy. Prvý sa uskutočnil 28. novembra 2012. Odmena za vyťaženie bloku sa vtedy znížila z 50 BTC na 25 BTC. Druhý prebehol 9. júla 2016, pričom odmena klesla z 25 BTC na súčasných 12.5 BTC za vyťažený blok.

Bull run 2013 a 2017

Zdroj: investorplace.com

Ak sa pozrieme na historické ceny BTC po halvingu, môžeme nájsť zaujímavú koreláciu medzi vývojom hodnoty bitcoinu a periodickým znižovaním odmeny za vyťaženie bloku. Roky, ktoré nasledovali po oboch halvingoch boli totiž z hľadiska vývoja ceny extrémne úspešné.

V deň, keď sa v sieti Bitcoin uskutočnil prvý halving (28. novembra 2012) bola cena za jeden BTC na úrovni okolo $12. Koncom apríla nasledujúceho roku sa však BTC obchodoval už za $120. To predstavovalo 10-násobný nárast jeho ceny za menej ako 6 mesiacov.

BTC halving 2012, Zdroj: 99Bitcoin.com

Počas druhého halvingu, 9. júla 2016, sa cena BTC pohybovala okolo $650. Ako je zrejmé z grafu nižšie, cena tejto kryptomeny sa v nasledujúcom roku zvýšila o viac ako 400 %, aby následne v decembri 2017 dosiahla zatiaľ svoju najvyššiu úroveň atakujúcu takmer $20,000.

BTC halving 2016. Zdroj: 99Bitcoin.com

Ako sme uviedli, mineri sú v súčasnosti odmeňovaní za vyťaženie jedného bloku počtom 12.5 BTC. Denne sa tak to obehu dostane 1,800 bitcoinov. Po halvingu a znížení odmeny sa tým pádom automaticky zníži aj počet emitovaných bitcoinov počas jedného dňa na rovnú polovicu – 900 BTC.

Vychádzajúc z tohto faktu, toto drastické zníženie počtu denne vyťažených bitcoinov by malo vyvolať zvýšenie ceny. Ak by aj dopyt po BTC ostal na súčasnej úrovni, ponuka sa zníži a k dosiahnutiu rovnováhy existuje len jediná cesta – nárast ceny.

Ako sa na halving 2020 pozerajú známe osobnosti

Odpočet do BTC halvingu k 9.2.2019. Zdroj: bitcoinblockhalf.com

Vychádzajúc z historických udalostí, viaceré známe osobnosti z kryptoodvetvia uviedli, že práve po nasledujúcom halvingu by mohol bitcoin znovu prekonať svoje posledné All Time High. Jeden z najznámejších predikátorov ceny, hlavný analytik spoločnosti Fundstrat Global Advisors, Tom Lee, predpokladá, že cena za jeden BTC dosiahne v roku 2020 úroveň $91,000. V porovnaní s aktuálnou cenou ($3,673) by tak išlo o 2,377-percentné zvýšenie. Len o niečo miernejšiu víziu má Bobby Lee, ktorý je zakladateľom kryptoburzy BTCC. Podľa jeho slov by sme vzhľadom k zníženiu odmeny, zvyšovaniu hash power, a teda aj nákladom na ťažbu bitcoinu mali vidieť cenu BTC na úrovni $60,000.

Od halvingu očakáva veľa aj Alistair Milne, monacký kryptomenový investor, ktorý stojí v čele spoločnosti Digital Currency Fund. Podľa grafu, ktorý publikoval na Twitteri sa nachádzame v záverečnej fáze bear marketu (zelená časť), pričom zmena by mala nastať v súvislosti s blížiacim sa halvingom každou chvíľou.

Podobný názor zastáva aj mnohými ľuďmi na Twitteri sledovaný kryptoinvestor s prezývkou Moon Overlord. Ten predpokladá, že blížiace sa zníženie odmeny na polovicu bude mať za následok otočenie trhu už v máji tohto roku. Tým pádom vám ostáva už len pár mesiacov na akumuláciu BTC za takto priaznivo nízku cenu.

Je pre vás rok 2020 vzdialená budúcnosť? Halving Litecoinu sa koná už toto leto

Odpočet do LTC halvingu k 9.2.2019. Zdroj: bitcoinblockhalf.com

Ak sa vám zdá čakanie na Bitcoin halving ako dlhá doba, poznačte si do kalendára dátum 8. august 2019. V ten deň sa totiž to očakáva halving inej, veľmi populárnej kryptomeny – litecoin. Ten je rovnako ako bitcoin postavený na maximálnom možnom počte LTC v obehu (84 miliónov) a taktiež v pravidelnej periodicite (každých 850,000 blokov) dochádza k zníženiu odmeny za vyťažený blok.

Aktuálne nás najbližší halving čaká približne 8. augusta. Odmena bude zredukovaná zo aktuálnych 25 LTC na 12.5 LTC. Pri generovaní blokov každých 2.5 minúty sa tak denne po halvingu emituje na trh namiesto súčasných 14,400 LTC len 7,200.

Ak by sme mali vychádzať z rovnakého predpokladu ako u bitcoinu (zníženie ponuky bude viesť k zvýšenému záujmu), môžeme očakávať, že LTC sa s blížiacim sa halvingom, z dôvodu akumulácie tejto kryptomeny investormi, už nižšie ako na svoje minuloročné minimum (december 2018, $23) nepozrie.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...