Sledujte nás aj na

Bitmain. Takto by pravdepodobne znela odpoveď väčšiny opýtaných na otázku, ktorá spoločnosť sa zaoberá ťažbou kryptomien. Napriek jeho nepopierateľným ekonomickým úspechom je však tento čínsky technologický gigant veľkou časťou kryptokomunity vnímaný prinajmenšom kontroverzne. Za to vďačí predovšetkým svojej ústrednej postave vo vedení spoločnosti. Jihan Wu, ktorého v minulom roku zaradil online magazín Coindesk na desiatu priečku najvplyvnejších ľudí v kryptoodvetví, nie je u Bitcoin maximalistov zrovna obľúbená osoba.

V tohtotýždňovom vydaní Víkendového Bulletinu sa podrobnejšie zameriame na zrod a históriu tejto spoločnosti, ako aj na vplyv, ktorým disponuje nie len v oblasti nových technológií, ale aj vo sfére ovplyvňovania ceny jednotlivých digitálnych aktív.

Na začiatok si treba uvedomiť, že ťažba kryptomien nie je iba spôsob, ako zarobiť peniaze, ale aj základný a zásadný prvok každej kryptomeny. Je to mechanizmus, ktorý zabezpečuje chod blockchainu daného coinu a do určitej miery pripomína úlohu centrálnej banky v akejkoľvek suverénnej ekonomike. Aj v prípade kryptomien sa totižto ich ťažením dostávajú do obehu nové „peniaze“. Zásadný rozdiel je však (našťastie) v tom, že v prípade ťažby sa „razenie“ nových coinov zakladá na vopred určených a dohodnutých pravidlách. Naproti tomu, v štátnych ekonomikách je tlač nových peňazí založená na vôli a meniacom sa rozhodnutí politikov a úradníkov centrálnej banky.

Zrod Bitmainu

Príbeh Bitmainu sa začal v roku 2011, v Pekingu. Za jeho zrodom stáli dve mená, prvým z nich bol Micree Zhan. Tento pôvodne vedúci pracovník výskumu a vývoja a riaditeľ oddelenia integrovaných obvodov v čínskej spoločnosti Unitend Technologies sa už od roku 2006 zaoberal vývojom špecifických čipov pre digitálnu televíziu. V roku 2010 založil vlastnú spoločnosť DivaIP Technologies, ktorá sa orientovala na vývoj televíznych prijímačov.

Vzhľadom k nedostatku financií sa obrátil na budúceho partnera Jihana Wu, ktorý v tej dobe pôsobil ako súkromný manažér pre kapitálový trh. Aj keď v tom čase nevedel poskytnúť Zhanovi žiadne finančné prostriedky, ich cesty sa znovu spojili o tri roky neskôr.

Jihan Wu, Zdroj: Bitcoin.com

Druhým, už spomenutým mužom z dvojice zakladateľov Bitmainu je Jihan Wu. Tento absolvent Pekinskej univerzity s titulmi z ekonómie a psychológie pracoval do roku 2013 ako investičný manažér v súkromnej kapitálovej spoločnosti China Grand Prosperity Investment. O Bitcoine sa prvýkrát dozvedel v roku 2011 a je údajne prvým človekom, ktorý preložil whitepaper tejto kryptomeny do mandarínskej čínštiny. V roku 2018 ho prestížny magazín Forbes zaradil za jeho zásluhy a vplyv v oblasti financií a technológií na tretie miesto v rebríčku „40 under 40“. Jeho aktuálny majetok v roku 2018 sa odhaduje na $2.39 miliardy.

Od vývoja čipov k prvým ASICom

Ako sme už spomenuli, cesty Jihana Wu a Micreeho Zhana sa znovu spojili v roku 2013. Jihan Wu, naplnený myšlienkami Satoshiho vízie o Bitcoine ako peer-to-peer mene, oslovil Zhana s otázkou možnej spolupráce v oblasti ťažby tejto krypotmeny. Zhan, ktorý sa dlhé roky venoval vývoju čipov sa po niekoľkých hodinách nechal nahovoriť na založenie spoločnej firmy — Bitmain.

V čase, keď Wu a Zhan založili svoju spoločnosť však neboli na trhu jediní. Medzi ich hlavných konkurentov patrila napríklad firma ASICMiner so svojimi ASIC zariadeniami Block Erupter USB, Block Erupter Cube a Block Erupter Blade. Napriek tomu, že Bitmain najprv nebol schopný držať krok s konkurenciou, v novembri 2013 predstavil svoj prvý produkt Antminer S1. Vďaka rastúcej cene Bitcoinu (vtedy približne $1,100), začala firma vykazovať slušný zisk. Ich plány však do značnej miery prekazil pád kryptoburzy Mt.Gox.

Antminer S1, Zdroj: antminerdistribution.com

Bear market po páde Mt.Gox

Dňa 7. februára 2014 pozastavila burza Mt.Gox všetky výbery, pričom tvrdila, že išlo len o technickú záležitosť. Po niekoľkých dňoch neistoty, 24. februára 2014 zastavila všetky obchody a stránka prešla do offline režimu. Táto správa spôsobila masívny výpredaj Bitcoinu.

Spolu s faktom, že zánik tejto burzy mnohí ľudia považovali aj za koniec kryptomien sa Bitmain ocitol v nepríjemnej situácii. Podľa Jihanových slov bolo práve toto obdobie jedným z najťažších za celú dobu existencie Bitmainu. Do opätovného nárastu ceny Bitcoinu na úroveň $1,000 si totižto museli počkať takmer tri roky.

Pokles ceny BTC však zasiahol aj jeho konkurentov, ktorí bojovali o prežitie. Naproti tomu, Bitmain profitoval z prístupu k lacnej energii a hardvéru, tiež z jeho intenzívneho zameriavaniu sa na kvalitné služby pre svojich zákazníkov.

Antpool a BTC.com

Sila Bitmainu začala úmerne rásť so spustením jeho prvého ťažobného poolu Antpool. Motivovaná úspechom Antpoolu, dňa 19. júla 2016, kúpila spoločnosť aj poskytovateľa kryptomenových peňaženiek Blocktrail, aby ho následne premenovala na BTC.com. Začiatkom jesene toho istého roku Bitmain oznámil spustenie svojho druhého poolu, ktorý niesol pomenovanie práve BTC.com. O úspechu oboch poolov svedčia aj dostupné štatistky. Na základe dát uvedených nižšie je vidieť, že za posledných 365 dní vyťažili Antpool a BTC.com viac ako 36 % blokov z celkového počtu za dané obdobie (19,721 blokov z 54,495).

Rozdelenie hash rate z pohľadu ťažobných poolov. Časové obdobie 1 rok. Zdroj: btc.com

Jihan Wu a Bitcoin Cash

Jihan Wu zohral významnú rolu aj počas najznámejšieho hard forku v roku 2017. Dňa 23. mája toho roku vyšlo vyhlásenie Bitcoin Scaling Agreement at Consensus 2017, ktorým sa podporovatelia Bitcoinu rozdelili na dva tábory. Kým prvá skupina chcela zachovať veľkosť blokov v Bitcoin sieti na úrovni 1MB, druhá skupina požadovala jeho zvýšenie. Argumentovali predovšetkým potrebou zvýšenia počtu transakcií v blokoch, a tým pádom aj zvýšením kapacity a priepustnosti celej siete.

Dohodu známu ako New York Agreement podpísalo 58 spoločností a jednotlivcov, ktorí pochádzali z 22 krajín a disponovali 80 % hash výkonu. Medzi signatármi bolo aj viacero ťažobných poolov vlastnených Bitmainom (BTC.com, BTC.top, viaBTC). Výsledkom bol dnes dobre známy hard fork (datovaný k 1. augustu 2017, vyťažením bloku číslo 478558), ktorý na svetlo sveta priniesol novú kryptomenu — Bitcoin Cash.

Kritici tohto altcoinu často obviňujú Jihana Wu, že zmienený hard fork presadzoval nie z hľadiska ideologického presvedčenia, ale kvôli svojmu vlastnému prospechu. Podľa niektorých tvrdení Jihanova podpora Bitcoin Cashu súvisela s faktom, že alternatívne riešenie od Bitcoin Core v podobe SegWitu sťažovalo používanie technológie AsicBoost pri ťažbe a schvalovaní blokov.

Toto tvrdenie zastáva aj jeden z Bitcoin Core vývojárov, Gregory Maxwell, podľa ktorého mohol Bitmain vďaka zmienenej technológii získať konkurenčnú výhodu a ušetriť až $100 miliónov ročne. Sám Jihan sa však voči tomuto obvineniu ohradil, pričom uviedol, že jeho podpora pre Bitcoin Cash je založená na čistom presvedčení, že väčšia veľkosť blokov umožní lepšiu škálovatelnosť Bitcoinu.

Cesta na hongkonskú burzu

V roku 2017 vygeneroval Bitmain výnosy vo výške $2.5 miliardy, respektíve $1.2 miliardy hrubého zisku. Zároveň spustil tri kolá financovania, počas ktorých vyzbieral od investorov z Ázie a USA nemalé finančné prostriedky. V prvom kole, ktoré bolo ukončené 8. augusta 2017 zinkasoval $50 miliónov. Druhé kolo, ktoré skončilo 19. júna tohto roku prinieslo Bitmainu vyše $290 miliónov a záverečné, ktoré sa uzavrelo len mesiac po predchádzajúcom, až $422 miliónov.

V tomto období podal Bitmain žiadosť o IPO na Hongkonskej burze cenných papierov. (IPO [Initial Public Offering] je prvá verejná ponuka akcií, teda proces, pri ktorom spoločnosť prvýkrát vstupuje na burzu a ponúka svoje akcie širokej verejnosti). Napriek uvedenému úspechu v podobe získania financií od investorov, Bitmain nenadviazal na úspešný rok 2017.

V dôsledku pretrvávajúceho bear marketu spoločnosť vygenerovala v treťom kvartáli 2018 stratu vo výške $740 miliónov. Tento fakt viedol k neovereným informáciám, že Bitmain by sa na burzu nakoniec nemusel dostať. Podľa posledných správ (19.12.2018) však hovorca hongkonskej burzy označil tieto informácie ako nepodložené a nesprávne. Bitmain však nie je jediný, kto sa snaží dostať svoju spoločnosť na túto burzu. Jeho čínsky konkurenti Cannan a Ebang podali žiadosti o IPO rovnako v tomto roku.

Víkendový ฿ulletin: Pohrebisko mŕtvych coinov

Konšpiračné teórie okolo Bitmainu

Bitmain (aj) vďaka svojej pozícii lídra na trhu výrobcov ASIC zariadení čelí častým obvineniam. Jedným z často publikovaných je napríklad podozrenie, že Bitmain predtým ako verejnosti predstaví nový produkt, ho sám používa niekoľko mesiacov. To im samozrejme dáva neuveriteľnú výhodu oproti zvyšku minerov, ktorí používajú oveľa pomalší hardvér.

Ďalším podozrením, na ktoré komunita poukazuje je možnosť, že Bitmain predáva verejnosti ASIC zariadenia až po tom, čo vyvinie efektívnejšie zariadenia ako tie, ktoré dáva do predaja. Tým pádom si dokáže udržať výhodu rovnakým spôsobom ako v príklade vyššie. Túto teóriu podporuje aj fakt súvisiaci s tohtoročným hard forkom Monera. Jeho primárnym cieľom bolo implementovať ASIC rezistenciu voči Antmineru X3, ktorého výrobcom nebol nikto iný ako Bitmain. Akonáhle zmienený hard fork prebehol, sieť tejto kryptomeny zaznamenala okamžitý, takmer 80 %, pokles hash rate.

80 % pokles hash rate Monera po hard forku. Zdroj: hackernoon.com

Ak to dáme do súvislosti s faktom, že hash rate sa zvýšil len pár mesiacov pred predstavením ASIC zariadenia určeného na ťažbu Monera, môžeme sa viac menej domnievať, že Bitmain vskutku používa novovyvinuté zariadenia pre svoj vlastný prospech ešte predtým ako ich zaradí do predaja pre širokú verejnosť.

Nárast hash rate Monera pred oficiálnym spustením pradaja Antmineru X3 od Bitmainu. Zdroj: hackernoon.com

Aktuálna efektivita ťažby

Na záver by som ešte rád poukázal na aktuálnu efektivitu ťažby so zariadeniami od Bitmainu. Dobrý prehľad ponuka stránka asicminervalue.com, ktorá kalkuluje profit ťažby pre viac ako 200 coinov a disponuje zoznamom všetkých dostupných ASIC zariadení. Výsledný zisk je prepočítavaný každú minútu, pričom berie do úvahy aktuálnu cenu Bitcoinu a cenu elektriny si je možné individuálne nastaviť podľa toho, aká cena Vám je distribučnou spoločnosťou fakturovaná.

Na zmienenej stránke je celkovo uvedených 41 ASIC zariadení od Bitmainu, no podľa aktuálnych údajov len 10 dokáže generovať zisk. Pritom iba 4 Vám prinesú viac ako $1 denne. Momentálne najvýnosnejší je Antminer DR5 (34Th), $7.66 denne, ktorý je určený na ťaženie kryptomien fungujúcich na algoritme Blake256R14 (napr. kryptomena Decred).

Profitabilita ASIC zariadení. Zdroj: asicminervalue.com

Naproti tomu je na tom konkurencia o poznanie lepšie. Model SC1 od výrobcu Obelisk, ktorým je možné ťažiť altcoiny s algoritmom Blake2B, Blake2B-Sia (SiaCoin, SpaceCash, SiaClassic) Vám prinesie denne približne $18. Len o niečo menej ($16 denne) zarobí jeho majiteľom model Zeon 180K od spoločnosti ASICminer. Ten je určený na ťažbu Horizen, Zcash a Hush .

Na úplný záver ešte jeden zaujímavý údaj z tejto stránky. Len 6 ASICov uvedených na trh pred marcom 2018 dokáže svojim majiteľom generovať zisk. Slovo zisk je však v tomto prípade relatívne. Ani jeden z nich vám totižto nezarobí viac ako $1 denne.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...